Hefe is de vraag niet van welken aard dat genot is, of het tot het zeer geoorloofde behoort, ja zelfs of er eenig nut aan kan verbonden zijn; als de huisvrouw daarvoor de taak laat rusten, waarvoor zij in de eerste plaats te zorgen heeft, als zij meer tijd daaraan geeft dan met hare huiselijke roeping overeenkomstig is, dan is en doet zij niet, wat zij in de eerste plaats zijn en doen moest. Daarenbovenhet gedurig bezoeken van gezelschap pen enz., al zijn ze van de beste natuur, bevordert de uithuizigheid, ontneemt aan huis en gezin het op zicht, waarop deze aanspraak hebben. En ook in den huiselijken kring kan men zich oefenenbeschavenveredelen. De winteravonden ge ven tijd om te lezen en den geest te voeden, terwijl men dan een dubbel doel bereikt en te gelijk nog ook de huisgenooten kan nuttig zijn. Dit alles gaat zeker eerst aan het adres van de vrouw, voor wie het huis de plaats van werk zaamheid is; maar het mag ook wel aau den man herinnerd worden, want zijn afwezen, zij het ook tot niet anders dan wat hij goed meent, bevor dert bij de vrouw de begeerteom ook elders aflei ding of genot te gaan zoeken. Het huisgezin behoort bijeen, en als ieder is uit gegaan tot zijn werk en daarin ijverig was, dan kan er geen beter en grooter genot zijndan zich te her eenigen onder het eigen dak, waar aller dankbaar gevoel tot een blijmoedig genieten moet stemmen. Afsluiting der Kasboeken en Restanten-lijst bij de Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes over de maand Dec. 1880. ONTVANGSTEN -Reservefondsf 2700,25 Storting aandeel - 11586,16 Terugbetaling op schuldvordering - 108097,20 Interesten daarvoor en ger. interest - 3934,68 Opgenomen gelden- 71331,95® Onkosten- Gezamenlijk bedragf 197600,24® UITGAVEN: Reservefonds f 7,00 Terugbetaalde aandcelen - 664,41 Verleende voorschotten - 143884,75 Terugbetaalde interesten - 441,67s Terugb. opgenomen gelden - 45711,37s Interesten van opgenomen gelden - 254,67 Onkosten- 214,05 Gezamenlijk bedrag - 191177,93 Kas-saldo f 6422,31s Het Bestuur. V ËDERLAU, De berichten omtrent den watersnood blijven nog altijd treurig. Ofschoon op vele plaatsen het water vallende isblijft nog eene verbazende uitgestrektheid overstroomd. Tallooze woningen, die nog lang weer stand bodenstorten in en daarmede gaat voor velen de laatste hoop verloren. Zooveel mogelijk wordt voor mensehen en vee gezorgdmaar het ligt in den aard der zaak, dat er toch veel wordt geleden, en zeker is hetdat voor honderden de ramp onherstel baar is, niet alleen door het verlies hunner bezit tingen, maar ook door het bederven van hunne ak kers. Het is daarom te hopen, dat de liefdadigheid zich voortdurend blijve betoouenopdat ookals de eerste bezwaren overwonnen zijn, iets kunne gedaan worden, om de van alles beroofden weder aan den gang te helpen. Heden is er verandering gebracht in het uitbeta len der postwisselswelke verandering voor vele be woners van het platte land van groot gerief zal zijn. Thans zal het bedrag der wissels door den postbode aan de geadresseerden bezorgd worden, zonder dat daarvoor extra bestelbon aan de administratie betaald of fooitjes" aan den besteller gegeven behoeven te worden. Velen, maar vooral zij, die op verren afstand van de kom der gemeente wonen, zullen zeker met deze gunstige beschikking zeer ingenomen zijn. De postboden zullen het bedrag der wissels alleen aan die geadresseerden thuis bezorgen, die meer dan 20 minuten of meer afstand van een hulppostkantoor wonen. BIIITENIASTD. De berichten uit den Transvaal getuigen nog voort durend van den ernstigen wil der bewoners om hunne onafhankelijkheid te bewaren. Zelfs in Engeland zijn velen verontwaardigd over de handelwijze der regee ring die nog altijd van plan schijnt de onderdruk king der vrije burgers voort te zetten en daartoe eene macht van soldaten naar Zuid-Afrika zendt. Het is te vreezen, dat de Transvalers het tegen de overmacht niet zullen kunnen volhouden, maar het zal tot eeuwige schande van Engeland in de geschie denis worden opgeteekend, dat men eene rustige en nijvere bevolking, die niemand in den weg stond, roofzuchtig heeft aangetast, van hare vrijheid be roofd en door geweld van wapenen gedwongen. Het is dan ook te hopen, dat de Engelschen, zoo zij al op den langen weg de overhand kunnen behouden, op gevoelige wijze zullen ondervinden, dat men niet zonder schade en schande zulk een gruwzaam on recht pleegt. De pokziekte maakte in de jongste week te Lon den weder 33 slachtoffers; er kwamen 76 nieuwe ziektegevallen bij en in de hospitalen bleven 399 zieken in behandeling. Te Weenen stierven 8Buda pest 6, Parijs 21, Bucharest en Alexandrië ieder 2, Manchester, Odessa en Mureia ieder 1, Madrid (van 25 tot 31 October) 34 (in welken tijd daar 9 dooden voorkwamen aan de vlektyphus). In Duitscbland zijn nabij Darmstadt eenige pokkengevallen voorgekomen die uit Parijs schijnen overgebracht te zijn. Een ingezeten van Weststellingwerf heeft van een vriend, vroeger wonende te Wolvega en thans te Hospes City Jowa (Amerika) gevestigd, den volgen den brief ontvangen: „Waarde vriendKunt gij 'tin Holland niet goed maken, kom dan hier, er is nog al land in over vloed, bjj duizenden van akkers. Die akkers kos ten van 5 tot, 10 dollars en zijn dan niet ver van een station of stad gelegen. Ik heb reeds meer aan vrage gehad, om opgave van 't geen tot een boer derij behoort. Het is hier best landmen kan alles verbouwen zonder te moeten. We zeggen wel dik wijls: hadden de boeren van Boyl of van andere zandgronden in Friesland onze mest maar, want we moeten ze als 't ware wegwerpen. Wij zijn hier geheel thuis en zouden niet gaarne weêr naar Hol land terugkeeren. Wij hebben te zaïnen nl. mijne twee zoons en ik 240 akkers bebouwd landdat is ongeveer 260 pondemaat, dan weet gij beter hoe veel dat is. Ik heb 8 paarden en 20 stuks hoorn vee, varkens, schapen en eene menigte vogels. Gij kunt het land hier op krediet koopen, maar kan men direct betalen, dat is verkieslijker. Er zijn voorbeeldendat menscbenhier met niets geko men, nu voorname boeren zijn. net land dat wij hebben, bebouwen wij gebeel. Het hoornvee loopt aan de rivier. Dat kost ons niets, daar halen wij ook ons hooi weg. Toen wij hier kwamen woonden hier p.m. 50 hoeren, maar thans wel 5 a 600 meest allen Hollanders, maar dan uit de verschil lende provinciën: Friezen, GelderschenHollanders OverjjselaarsDrentenaren enz. Hier zijn vier kerken van onderscheidene gezindten. Ook scholen zijn er

Volksblad | 1881 | | pagina 2