Gedroogde Appelen, HEDEN Kroonen of Koppen ADVEE TEUTIEE". EN PEREN. OPENBARE VERKOOPING ONTVANGEN: KATOEN WOL; ONGEBLEEKT KATOEN. BUITENLAND. President Brand van den Oranje-Vrijstaat heeft aan het bestuur in Kaapstad doen weten, dat hij geen kans ziet zijne bevolking van ondersteuning der Transvalers te weerhouden en genoodzaakt wezen zal binnen weinige dagen het bewind neder te leggen. Natuurlijk omdat hij niet de verantwoordelijkheid durft aanvaarden voor hetgeen dan zal volgen en waarvoor wel ieder in zijne betrekking zou terug deinzen. Rechtstreeksehe deelneming van de bevol king van den Oranje-Vrijstaat in den opstand der Transvalers is het sein voor eene worstelingdie wel dra over ganseh Zuid-Afrika algemeen zal wezen en waarvan de ontzettende gevolgen niet zijn te bere kenen. Het kan een wanhopige strijd worden van het eene blanke ras tegen het andere, gepaard met een woesten oorlog der inlanders. In het ongelukkige A gram heeft men weder een schok van aardbeving gevoelddie wel is waar slechts eene seconde aanhieldmaar die vrij hevig was. Ook in Egypte moet strenge koude heersehen. Het spoorwegverkeer is er op sommige lijnen gestremd. De waarde der tabak in 1879 in Duitschland ge bruikt wordt geschat op 212 millioen guldenwaar van aan belasting bijna 16 millioen gulden betaald is. Het gewicht der verbruikte tabak was 2,196,600 centenaar, of iets meer dan 100,000 ton, van deze hoeveelheid werden 29,000 ton of bijna een derde tot sigaren gefabriceerd, die ruim 7000 millioen sigaren opleveren of 2 sigaren per dag voor iederen rooker. Verder verrookte de Duitschers 60,000 ton tabak meer of minder bewerkt. In den vorm van snuif werden 8000 ton verbruikt, terwijl slechts 700 ton tabak voor kanwen bestemd is. Het derde gedeelte van die tabak is Duitsch product. ALLERLEI. Om het knabbelen van hazen aan jonge boomen en struiken te voorkomen, geett een landbouwer in een Duitsch blad een zeer eenvoudig middel aan de hand. In het begin van den winter neemt hij een stuk spekzwoord en strijkt dit met den vleeschkant een paar malen tegen den stam op en neer. Dit is voldoende om den geheelen winter door de Uazen van de boomen af te houden. Verleden jaar had hijals proefneming, een paar misvormde boompjes niet he streken en daarvan werd de schors door de hazen geheel afgegeten. Men moet de boomen echter een weinig hoog inwrijvenanders eten de hazenals de sneeuw hoog ligt, boven de bestreken plaatsen. Bij het planten van kool gebruikt hij ook stukken zwoord en hangt ze aan paaltjes van 1 a l1/s meter hoogte, die hij in den grond zet. Een aldus omheind koolveld wordt door de hazen vermeden. Men kan gemakkelijk de proef nemen met het middel. Het is zeer goedkoop en tevens niet nadeelig voor de stammen. Men heeft in vertinde of geëmailleerde pannen wel eens nu en dan looddeelen aangetroffendaar het tin niet altijd de zuivere Bankasoort is, doch menigmaal met loodhoudende ertsen gewonnen wordt, Men is er derhalve reeds lang op bedacht geweest, om een on schadelijk surrogaat voor het tinèmail te vinden, en onlangs werden dientengevolge proeven genomen met basisch phosphorzure kalk. Het resultaat wasdat de ze stof uitnemend email geeft en buitendien nog de goede hoedanigheid bezit van direct te hechten aan de blanke metaaloppervlakte. Een predikant in Friesland heeft Zondag den 2Gn Dec. in allen ernst aan de gemeente bekend gemaakt dat„met het oog op de zonsverduistering de godsdienstoefening op den laats ecu dag des jaars niet des namiddags maar des voormiddags zou moeten plaats hebben." Bij verscheiden groenten, zegt de Lan'dbouw-Ct., is het bepaald voordeelig, om zaden voor de zaai te bezigendie minstens eenige jaren oud zijn. Dit is vooral het geval bij augurkenmeloenenkalebassen en boonen. De planten zullen dan minder blad en meer vrucht aanzetten. Oud saladezaad levert planten, die niet zoo licht doorschieten als degenendie uit versch zaad afkomstig zijn. Hetzelfde is ook het ge val bij spinazie en bij radijs. De kuipers worden bedreigd met eene Amerikaan- sche concurrentie van papieren vaten die licht, wa terdicht gemakkelijk te verpakkensolide en goed koop zijn. De machines vervaardigen 200 vaten per dag; naar den aard echter der te bergen koopwaar, suiker, meel, spek, visch, wijn, stroop, wordt de vernis waarmede men ze van binnen bekleedt, ver schillend samengesteld. Een Duitsch geleerde (prof. Miivcker) heeft door proefnemingen bewezen, dat de hoeveelheid en wijze van bemesting een grooten invloed uitoefent op de hoeveelheid voortgebrachte aardappelen, doch daar entegen de hoedanigheid onveranderd laat (bij beet wortelen kan men het omgekeerde waarnemen.) Al leen de zoogenaamde „Kopfdnrigung" met Chilisalpe- ter doet het zetmeelgehalte van de aardappelen min der worden, doch over het algemeen schijnen atmos ferische invloeden eeu hoofdrol te spelen. GeborenAdrinanzoon van Johannes Cornei.is De Beste en Cornelia Admana De Lange. Goes, 5 Januari 1881. VOORHANDEN gehoorde en stukjes, Puike Kookerwten, Witte en Bruineboonen. B. JANSE, 's-Heer Hendrikskinderenstraat. Dc Deurwaarder DE VOSte Goes zal op Zaterdag', 8 Januari 1881, des morgens te 10 uren, in bet boseb van den heer Dr. Calleufels, achter den Singel te Goesveilen en verkoopeneene groote party van Olmeboomen. eene nieuwe bezending Borduur-, Ivousen- en Borstrokwol wit estramadura gewoon en best Wed. J. RISSEEUW. Groote Kade. TE KOOP: Pauwveeren in soorten van af 1 cent per stuk en kooger, bij J. VOOIS, Nieuwstraat.

Volksblad | 1881 | | pagina 3