Kwinnenom toon even als hunne voorganger, het onrecht voovttezetteu. Was het wonder, dat de Traasvalers zich eindelijk met geweld daartegen ver zei ten, en moedig en gewapend voor hunne vrijheid ca onafhankelijkheid optraden. Maar wat is daarbij hnn uitzicht? De hebzuchtige Engelschmandie zijn prooi niet gemaklijk los laat, nu nog daarenboven beleedigd en geprikkeld, omdat zijne soldaten door de Trans- vaalsche boeren werden geslagenzal als bet roofdier thans met dubbele woede aanvallen. Aan hem is ■waarschijnlijk de overmacht en misschien als de ar me verdrukten leven en goed hebben opgeofferd, zal nog het einde zijndat de Transvaal van Engeland zwaar getuchtigd en duurzaam afhankelijk wordt. Wij kunnen de uitkomst niet berekenen, maar dit is zekerdat voor het oogenblik de toestand daar ginds alles behalve benijdenswaardig is. Zou het ons niet doen opmerkenhoe groot het voorrecht isdat wij hier in een vrij landin vre de kunnen leven; dat wij niet naar de wapenen be hoeven te grijpenom een bedreigd goed te verdedi gen dat wij onder het genot van veel goeds naar voortdurende ontwikkeling ous kunnen uitstrekken. Met opzet zeggen wij: kunnen. Want hoevele on tevredenen zijn er, die alles afkeuren, het onmoge lijke wenschen of met opzet verwarring en beroe ring stichtenwaardoor zooveel goeds belemmerd wordt. Waarlijk, wij mogen ons wel eens met die oude stamg'enooten ginds verre vergelijkendie ook dat alles missen waarin wij ons verheugen. Wij willen daarmede niet zeggen: dat het hier vol maakt isdat er niet veel te wenschente her vormen, te verbeteren overblijft, maar ook dat zou niet mogelijk zijn, als wij niet in een vrjj land leefden. Moge er dan ook in het nieuwejaar nog veel te vernieuwen zijn, aanvankelijk hebben we toch veel, waarin wij kunnen roemen. Die verbetering willen, kunnen zich ongehinderd laten hooren en mogen vrij de handen aan het werk slaan. Slechts geduld en overleg wordeu er gevorderd en wat nog ontbreekt zal komen. Daarom dankbaar van het heden genoten; ijverig, werkzaam, moedig de toekomst tegengetredenen voegen wij daarbij den wensch: dat zij, die verdrukt worden of lijden, eerlang ook vrij en vroolijk hun nen weg mogen vervolgen. ■V E I» E RIAN I). De algemeene watersnoodcommissie doet opnieuw een beroep op de openbare liefdadigheid. Aan giften in geld wordt de voorkeur gegeven ho ven die in goederen of levensmiddelen. Dat er behoefte is aan hulp, blijkt duidelijk ge noeg uit de berichtendie uit de overstroomde stre ken tot ons gekomen zijn. Wij twijfelen dan ook geen oogenblik, of allen zullen zich naar hun vermogen bejjvereu om zoo'u verschrikkelijken nood te helpeu lenigen. Heden, bij het verschijnen van dit noinmer van het Volksbladis de collecte voor de door den wa tersnood lijdenden reeds gehouden. Wij hopen en vertrouwendat de bekende liefdadigheid onzer stad- genooten zich weder niet zal verloochend hebben. Wij achten het echter noodig een woord van waar schuwing hier te schrijven, en wel: tegen het geven voor enkelenwaar de nood op zoovolen drukt. Wie helpen wilbrenge zijne gaven bij de algemeene com missie, die het best weet, waar de behoefte het meest dringen. Indien de liefdadigheid uitgeput wordt door de gaven, die deze en gene voor zijne omgeving vraagt, zullen enkelen geholpen worden en velen in de ellende blijven. Het geven behoeft geen grens te hebbenmaar het geschiede met ver stand. Uit Vlissingeu meldt men, dat aldaar Woensdagavond omstreeks 10 uur een ongewoon luchtverschijnsel werd waargenomen. Van uit het noorden steeg een kolom licht omhoog tot aan het zenith, doch werd aldaar zeer onduide lijk en eindigde in een zuiver ronde schijf van circa 1 meter in doorsnededeze schijf was in het midden tamelijk helderdoch werd naar den rand onduide lijk. Aan den horizon bij en in den omtrek der lichtkolom bewoog zich een lichtgloed op en neder, die eerst vrij sterk, doch later flauwer werd. Ten ongeveer 10y8 uur was het verschijnsel verdwenen, doch de lichtgloed was nog lang zichtbaar en breidde zich van het Noordwesten tot het Noordoosten uit. De lucht was betrokkenanders ware het verschijn sel veel duidelijker geweest. In het N. v. d. I). vuu Vrijdag j.l. kwam een niet onbelangrijk artikel voor, over den tarwehandel in de Vereenigde Staten, hetwelk geschreven was door een Nederlander, die in Amerika gevestigd is en vrij goed op de hoogte der zaken schijnt te zijn. Twee zaken blijken uit dit artikel dat de enorme productie van tarwe door N. Amerika in staat is in de behoeften aldaar ruimschoots en in die van Europa voor een groot gedeelte te voorzienen dat het raad sel, waarom bij die groote productie de prijzen in Amerika sinds den jongsten oogst zoo hoog zijn ge bleven geheel wordt opgelost door het feit van een thans reeds nagenoeg geheel omvergevallen combina tie van speculanten in granen. De dezer dagen voor gevallen faillissementen van eenige groote huizen heb ben het bewijs geleverd van de juistheid der door den schrijver reeds in 't begin van December j.l. gemaakte opmerkingen. De verwonderlijkste zomerverschijnselen in het midden van dezen winter houden aan. la de open lucht werden te Amsterdam drie welvarende vlin ders gevangenen bij den Heer Mertensin de Beerenstraatzijn zoo waar kuikens uitgebroed. Een maand of zes, zeven te vroeg! Door de Tesselscbe garnalenvissebers is bet zon derling verschijnsel waargenomen, dat, in tegenstel ling met hetgeen men gewoonlijk in de dierenwereld ziet, de groote garnalen door de kleine worden ver slonden. Wanneer een visscher zijn hun vol garnalen heeft en de dieren er een nacht laat inbljjven, vindt hij 's morgens tal van kadaversen wel van de grootste dieren, die 's nachts door hunne kleinere medege vangenen letterlijk zijn uitgezogen. Men bewaart de dieren dan ook slechts in de uiterste noodzakelijkheid een nacht in de buns der schuiten. Uit Nieuw-Amsterdam wordt gemeld: Dezer dagen is weer gebleken welk een probaat middel melk is tot blussehing van brand. Op de bovenkamer van den logementhouder Jan Van Dalen was, door het omvallen van een petroleumtoestel, brand ontstaan. Te vergeefs zocht men hem door beddegoed als anderszints te stuiten, toen een der daar toevallig aanwezige heeren op het denkbeeld kwam, het reeds meermalen met goed gevolg aan gewende middel te probeeren en, zooals reeds gezegd is: het werkte uitstekend.

Volksblad | 1881 | | pagina 2