niet rijp voor hunne opneming. Men moet daarom rekening houden met de omstandig heden. Men dringt niemand op, wat bij hem nog geene overtuiging is, maar men kan wel door trapswijze ontwikkeling voor die over tuiging winnen. De maatschappij van onzen tijd lijdt aan veel kwalen. Daarom moet zij vernieuwd en genezen worden. Ons volk wordt zich meer en meer daarvan bewust en het is een ge lukkig verschijnsel, dat zij, die langen tijd bukten onder den looden scepter van de machtigenzelve optredenhandelen en de hun toekomende plaats zoeken in te nemen. Zullen zij daarin slagen, dan moet kennis hun macht worden. Om die te verkrijgen zijn de tijden zeker zeer gunstig. Want welke strijd ook gevoerd wordt op liet gebied van verlichting, de behoefte die zich luide uitspreekt vindt voldoening in een lichtstroom, die zich steeds verder uitbreidt. Laat ons daarom niet wanhopenal zijn er nog donkere wolken aan den horizon. Het hangt veel van onszelven af die te verdrijven. Onlangs zeide een onzer Ministers, waar sprake was van allerlei wetsherzieningen„her zie u zelven"en zoo zouden wij op den eersten dag des nieuwen jaars allen willen toeroepen „vernieuw u zelven", en de ware vernieuwing van huislijk en maatschappelijk leven zal niet uitblijven. Indien ieder zich dat ten taak stelt, om in het pas begonnen jaar de hand ernstig te slaan aan hetgeen in eigen leven, in eigen kring moet veranderd en verbeterd worden, dan gaan wij een betere toekomst te gemoet. Worden dan de handen ineen gelegd, eene treurige partijzucht verbannenen maakt, on derlinge liefde het algemeen welzijn tot het hoogste geluk, dan zal de Staat ook welvaren en nader komen aan hetgeen hij zijn moet, één groot huisgezin, waarin eendracht kracht en leven geeft. Brenge het jaar ook ons nieuwe denkbeelden nieuwe gezindhedennieuwe krachtnieuwen moed en moge langs dien weg de wensch: „een gelukkig nieuwjaar!" voor ons, voor allen tot vervulling komen. E l> E It E A SI D. De vereeniging „Eigen Hulp" is tot stand geko men en wij hebben de beste verwachting, dat zij blijven en vrucht dragen zal. Er is veel over gesehre- Iven in de couranten, meer dan wensehelijk was, maar dat zal haar niet deren. Wij zullen daarom op al dat geschrijf niet terug komen, maar ons ver- jblijdendat de zaak op beenen gezet werdvertrou wende, dat de steun niet zal uitblijvendie de nog izwakke plant tot een stevigeu boom moet doen groeien. Daartoe zal, hopen wij, de oproeping tot deelneming aan onze arbeiders weerklank vinden en en onze werkgevers als buitengewone leden toe- zoowel in hun belang als V -- n— werkenden stand. En indien die wensch wordt ver vuld zullen velen hun dankbaar zijndie deze in stelling hielpen oprichtenmaar in de eerste plaats hulde moeten brengen aan die werklieden, die moe dig de zaak begonuen en doorzettenen flink en fier hebben getoond, dat zij weten wat kracht in eigen hulp gelegen is. Uit onderscheidene oorden van ons land komen, even als uit België, treurige berichten omtrent den watersnood. Wel schijnt voor het oogenblik de nood op het hoogst geweest te zijnmaar de gevolgen doen zich treurig gevoelen. Honderden onzer mede- menschen zijn niet alleen van goed en have geheel beroofd, maar nog daarenboven zonder huisvesting. Vooralsnog schijnt het niet noodig ten hunuen be hoeve offers te brengen, daar bij de Watersnood commissie nog gelden voorhanden zijn. Mocht het noodig worden, dan zou men zich zeker ook nu niet onttrekken. Intusschen mag het wel eens worden op gemerkt,, hoe veilig en gerust wij in ons Zeeland wonen, de provincie, waarvan men elders denkt, dat zij voortdurend in het water leeft. BUIT H LAS». Een zeldzaam verschijnsel van een omgekeerden regenboog werd op 25 November te Innsbruck waar genomen. Gedurende een half uur was er een re genboog inden vorm van een halven cirkel zichtbaar, waarvan de zon bet middelpunt uitmaakte. Volgens een Fransch blad hebben de koning en de koningin van Spanje onlangs den inval gehad, om elk een lot in de staatsloterij te nemen de Spaanscbe namelijkwant ook Spanje is zulk een instelling rijk en hebben zij elk een prijs van 10,000 peseta's (f 5000) getrokken. Niemand zal zich er over verwonderen, dat HH. MM. de winst aan de armen hebben afgestaan. In den Amerikaansclien Staat Vermout heeft men een bijzonder strenge drankwet aangenomen. Daarbij is het verkoopen of scheuken van sterken drank ge heel verboden en wordt bepaald, dat de lokalenwaar dit geschiedt, of waar dobbelen geoorloofd is, ge sloten zullen wordenterwijl de eigenaars strafbaar zijn met een boete van 20 tot 200 dollars en drie maanden gevangenisstraf. ALLERLEI. Ongerekend de gewone winterplanten, dragen ver schillende hoornen en heesters in plantsoenen en tuinen door den zachten winter reeds sporen van nieuwen groei. Bij sommigen ziet men reeds zwel lende knopjes, zooals dit anders in de maanden Maart en April bet geval is. Beproeven van eieren. Los honderd en twintig gram gewoon zout op in een kan water. Een ei van een dag oud zal daariu juist tot op den bodem vau het vat zinkeueen ei van twee dagen ond zal in de vloeistof zweven, en een van drie of meer dagen oud zal drijven. Wil men ijs in huis voor smelten bewarendan doe men het ijs in een diepen schotel, zette er een deksel open plaatse dan den schotel op een hoofd kussen, en bedekke alles met een tweede kussen. Daar de veeren tot de slechtste warmtegeleiders behooren, kan men ijs op deze manier wel acht dagen bewaren. Voor dorpbewoners kau dit zijn nut hebbenin gevallen van ziekte bijvoorbeeld In een gouvernementsstad bracht de Keizer ook een bezoek aan da gevangenis, en viel het hem in. de gevangenen zelf naar de redenen van hun opslui ting te vragen. „Waarom zit gij hier?" richtte hij zich tot den eerste. „Geheel onschuldigKei- "':e Hoogheidantwoordde de aangesprokeneen

Volksblad | 1881 | | pagina 2