V De telegrammen van den Generaal van Zwieten uit Atcliin luiden gunstig. Mogt de Sultan van Atchin zich spoedig overgeven en aan het bloedvergieten zoodoende een einde komen. De cholera schijnt veel verminderd te zijn. Het eerste groote vaartuig met volle lading is door de sluis te Vlissingcn langs het nieuwe kanaal door Walcheren te Middelburg binnengekomen. Het is liet Dordrechtsche fregatschip Bato, met eene inhoudsgrootte van 1501 ton en een diepgang van 66 decimeter. Te Rnkhuizen is eene vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt de redding van schipbreukelingen te bevorderen en hun de schade die zij aan schip of lijf bekomen hebbenzooveel mogelijk te vergoeden en bovendien aan de redders bij treffende gevallen een ge dachtenis uit te reiken. De vereeniging telt reeds 196 leden. PurmCourt.) vbreenigingen van akbeideb3loonen, enz. Te Zwolle wendt men pogingen aan, om ook aldaar eene winkelvereeniging tot stand te brengen. Uit het Buitenland. In de Parijsehe wijk des Gobelins is de armoede zoo groot, dat de Maire aan alle voorname handelaars en fabriekanten circulaires gezonden heeft, ten einde gel delijke bijstand te verzoeken. Ill bet jaar 187 8 zijn in f rankfort a. Main tot 1 De cember 11., dus in elf maanden, 10C0 huizen gebouwd of in aanbouw. verkeniqingen van arbeidersloonen, enz. Te Breslan werd dezer dagen eene talrijk bezochte vrouwen-vergadering gehouden, waarin o. a. werd beslo ten bij 't stedelijk bestuur aan te dringen op 't vaststel len van twee marktdagen in de weekuitsluitend voor producenten en voorts tot oprichting eener vereeniging van huisvrouwen, welke al zulke maatregelen zal nemen die te hooge opvoering van den prijs der levensmiddelen kunnen tegenhouden. In Darmstad hebben de geneeslieeren eene coalitie gesloten tot verhooging van hun tarief. Landbouw en Nijverheid. In Belgie wordt dezer dagen veel gesproken over eene nieuwe industrie, die zoo de getuigenissen daaromtrent waarheid behelzen, voor liet algemeen van groot belang is. Het betreft eene belangrijke besparing van brandstof, die op gemakkelijke wijze kan verkregen worden. Men neemt 75 pet. aarde of slijk, liefst ziltig slijk, zooals dat uit de havens bij ons te verkrijgen is, of ook wel gewone modder en voegt daarbij 25 pet. fijne steenkolen, voorts 1 pet. gewone soda en maakt daar van een mengsel op de dikte van mortel. Eene laag daarvan op den kachel gebracht, houdt dien gedurende eenige uren gloeiend. Men zorge alleen, dat er niet in geroeid worde, als eene soort van koek zich boven het vuur vormt; volgens sommigen zou bijvoeging van meer soda aan te raden zijn. De proef is gemakkelijk te nemen. De commissie tot voorbereiding van een stamboek van liet rundvee in Nederland lieeft hare taak aanvaard. Er prijs op stellende, te leeren kennen, wat over den aanfok van liet Nederlandsche rundvee is opgeteekend zou zij gaarne van deze aanteekeningen kennis nemen. Het verzoek verdient de krachtigste ondersteuning; van de resultaten mag volgens deskundigen veel verwacht worden. Tot leden der commissie zijn benoemd de hee- ren II. F. Bultman, te Haarlemmermeer, voorzitter; mr. J. F. Amersfooiidt, te Haarlemmermeer; W. Sluis, te Beemster; dr. L. Mulder, te Arnhem; G. J. Henge- veld, te Utrecht; S. de Clercq Wz., te Leiden; J. van der Breggen Az., te Waddinxveen en P. F. L. Wal deck te Loosduinensecretaris. (Amst. Court.) In den achtsten jaargang (tweede reeks) van den „Al manak voor Landbouwers en Veehouders" onder redac tie van en uitgegeven door W. Eekhoff te Leeuwarden (30 Cent) komt o. a. bet volgende voor: Een Noord-Hollandscli landbouwer verhaalde mij on langs, dat in den omtrek zijner boerderij vroeger jaar lijks de voorraad jonge varkens werd opgeruimd door de varkensziekte. De opmerking, dat de varkens van zekeren slachter van die ziekte verschoond blevenleidde tot het aanne men van de gewoonte om de zes-weeksche biggen gedu rende 6 weken bij een slachter in den kost to besteden tegen een kostgeld van één gulden per week. De met slachters-afval gevoede jonge varkens blijven later vrij, terwijl de op gewone wijze aangehouden varkens bijna geregeld aangetast werden. Op mijne vraagwaarom hij niet bekendheid aan die ervaring gaf, antwoordde hij, dat zulks had plaats gehad in de Berichten der Holl. Maats. v. Landb. Mogelijk is dit elders nog onbekend. „Voed de jonge varkens met paardenvleesclibloed en anderen afval uit de slagerijendewijl ze dierlijk voed sel begeeren," was reeds in vorige jaargangen dezer Al manak aangeraden. Gezondheid. Wie zich aan toorn pleegt over te geven, loopt groot gevaar aan eene hartziekte te sterven. Bedaarde, handige en verstandige hulp in ziekte is goud waard. Allerlei. Het woord milliard leeft in aller monden ieder die dat, woord uitspreekt denkt daarbij gewis aan eene groote soin gelds, zonder zich echter nog een klare voorstelling te kunnen maken van de grootte van zulk een som. Toen Generaal Foy voor de eerste maal hoorde spre ken van de bewuste vijf milliarden, riep liij in arren moede uit, dat er nog geen milliard minuten verloopen waren sedert liet begin onzer jaartelling. Wij komen echter met deze vergelijking nog niet veel verder, voor al omdat de verloopen tijd als maats eenheid te gebrui-

Volksblad | 1873 | | pagina 2