VOLKSB VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES, No. 50 1 8 73. 13 December. STELEN IV 'T KLEIN. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. VIERDE JAARGANG. GSHfaimrfui't Gewone Dienstaanbiedingen en jg, IAUIuiU l. AUUIlIlIfl;i Dieustaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. BERICHT! De Secretaris-Penningmeester van het Volksblad noodigt de geabonneerden buiten Goes dringend uit, ZOO Spoedig mogelijk liet bedrag van hun abonnement, ad f 0,80, over te maken en beeft de eer bekend te makendat na Januari 1874 telkens vóór 1 Juli en vóór 1 Januari franco veertig cent moet worden overgemaakt, terwijl anders op 15 Janu ari en 15 Juli voor onze kosten per postkwitantie over vijftig cent wordt beschikt. De Secretaris- Penningm.. voorn., j. de marees van swin deren. „Dief! Dief!" roept een kleine jongen, terwijl een grootere ijlings het hazenpad kiest en nog maar even omkeert om zijn kleinen makker uit te jouwen. De anderen schreeuwen mee en vinden 't erg gemeeu dat Frans met Willem's mooien tol op den loop is gegaan. Frans is heelemaal uit de gratie. Gisteren had Willem ook wat weggeno men. Hij had geen grifje en nu had hij eenvou dig Jan zijn grifje gepakt inde gedachte: „Beter een andermans goed als geen goed." Maar toen Jantje ook praatte van: „dief, dief," werd hij beloond met een paar duchtige stompenterwijl men hem vrij ruw toevoegde: „Alshij je je grifje afneemt is hij nog geen dief," en zwarte Ka had je eens moeten hooren toen Mijnheer van der Buffelen opspeelde omdat haar jongen zijn appels gestolen had: „Nou, wat verheelt hij zijn eigen welmijn kind is geen diefof zoo'n jongentje (hij is pas 16 jaar)eens een paar appeltjes wegneemtMijn kind is zoo fersoendelijk as hij durft te denken. Zoo'n De rest sterft weg in een dof gebrom. Hoe staat het er nu mee. Ben grifje kan men wegpakken zonder dief te wezeneen tol wegne men maakt iemand wel tot dief en een twintig appelen weer niet. 'tls een rare geschiedenis. Ik dacht dat stelenoneerlijk zijneen dief wezen dat is zoo wat een broertje met een zusje betee- kende, iets nemen wat ons niet toekomt. Of het een speld is of een diamant, of 'teen cent is of een millioende man j die zich aan het eigendom van anderen vergrijptis een schadelijk lid der maatschappijhij is verachtelijk want hij bedriegt en zoekt voor eerlijk door te gaanhij is laag want zijn beste vrienden en zij die het meest met hem in betrekking komen, loopeu het meest ge vaar van door hem benadeeld te worden. „Alle beetjes helpen!" „Die 'tkleine niet eert, is 'tgroote niet weerd „Een klein winst je een zoet winstje!" dat zijn de spreekwoorden, die men aanhaalt als men zoo eens een kleinig heidje wegmolfelt, en loopt 'twat erg, dan zegt men verschoonend„ochmaar zooveel is 't toch ook niet!" of: „Hij zal er toch niets van mer ken of wel„Hij is rijk genoeghij kan het best missen Maar dat alles verontschuldigt de oneerlijkheid niet. Dat wegpakken nu, wordt door velen even wel veroordeeld, die zich aan andere soorten van oneerlijkheid schuldig maken en toch erg boos zouden zijn, als men lyin dat vlak in'tgezicht zei. Het Nieuwejaar is aanstaande. Heiaashet is nog maar altijd de ongelukkige gewoonte om, zelfs bij kleine winkeliersop rekeningliefst op lange rekening te halen. Met Nieuwejaar dan, vertoont zich die oneerlijkheid vaak in drie vormen 1°. Er wordt op sommige rekeningen geschreven wat reeds lang voldaan is; 2°. Er wordt op sommige rekeningen geschreven wat nooit geleverd is

Volksblad | 1873 | | pagina 1