lage inborst, bijzonder behagen te scheppen in plagerijen er naar te trachten er een paar een ontevreden gezicht te laten zetten bij zooveel blij de gezichten. Wachten wij er ons dus voor, zoo iets te doenmaar waken we ook over onze on deugden opdat niemand op de gedachte kome ons zoo eens beet te nemen. Daar heeft niemand voor deel bij dan wij zelve. En de naam van St. Ni- colaas lierinnere ons, dat de nagedachtenis van hem die goed doet, zonder eigenbaat of zucht naar eer of roemook na eeuwen in zegening blijft. Nederland. De 2e Volksvoorlezing werd op 30 November gehou den en, behalve dooi' enkele leden der vereeniging, door 99 personen bezocht. Met veel genoegen volgden wij Zondag-avond den heer van der Hoek bij zijne leziug voor bet volk over Winkelvereenigingen. Hij, met wezenlijke liefde voor het volk bezield, had zijn onderwerp met overtuiging en warmte ontwikkelden gaf ons menige behartigenswaardige wenk te beste: hij wist zijn gehoor aan zich te boeien en nu en dan ontlokte een aardige zet aan het gehoor een hartelijk -gelach. Een onderwerp als hetgeen de heer van der Hoek behandelde en wel op zijn eigenaardige wijze, kan veel goed doen. We hopen hartelijk dat vele toehoorders zijn opgewekt om te doen naar des sprekers woorden, en zich veree nigen tot het oprichten van een solieden winkel, waar goede waar kan verkregen worden voor contant gelden die bij bet einde van het jaar nog een kleine winst uitdeelt als een appeltje voot den dorst. Van wege het Comité voor de Verspreiding van Ge schriften werden aan de bezoekers uitgereikt verschil lende No. van de Volksletterkunde, uitgegeven door „de Vriend van Armen en Bijken" en van „SijthofFs Algemeene Bibliotheek/' De Vereeniging voor Volksvermaken vierde Donderdag jl. haar 5e. St. Nicolaas-Feest. Na eene aanspraak door den Voorzitter werd liet talrijk opgekomen publiek ver gast op de voordrachten van drie leden der Bederijkers- kamer „Vondel." De heer H. K. D. van den Bussohe droeg op zijn gewone verdienstelijke wijze voor: de Ge vels van de Hu/zen, van Tollens; daarop gaf de heer Z. D. van der Bilt La Mottke eene zeer goed ont vangen voordracht van de Moorenvorstterwijl eindelijk de heer M. C. J. Pilaar even verdienstelijk een fragment uit de Hollandse/ie Natie van Helmers, voordroeg. Op hoogst verdienstelijke wijze werden daarop onder leiding van Mr. Witte vier mannen quartetten ten ge- hoore gebracht. De gewone Tombola had verder tot groot genoegen der talrijk opgekomen leden plaats. Van de 135 prijzen waarbij enkele zeer sehoone merkte men o. a. op een spiegel met vergulde lijst, een geschenk van den Eere-Voorzitter. vereenigingen van arbeiders, loonenenz. Onlangs hebben zich eenige duizenden werklieden bij adres tot Z. M. den Koning gewendom op wettelijke regeling van den arbeid van kinderen aan te dringen; daarop hebben zij het volgende antwoord ontvangen: De Minister van Binnenlandsche Zaken, daartoe door den Koning bij Kabinetssekrijveii van 5 Nov. 11., No. 24, gemachtigd, beschikkende op een aan Z. M. ingediend adres van B. H. Heldt, te Amsterdam, en een aantal anderen, in verschillende plaatsen van het land woonachtig, waarbij op wettelijke regeling van den arbeid van kinderen wordt aangedrongen; geeft aan de adressanten te kennen dat de Begeering, doordrongen van bet gewicht der vraag, of wettelijke regeling van den kinderarbeid raad zaam zij, ook blijkens de benoeming der Staatscommis sie, belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende, reeds geruimen tijd het oog daarop heeft gevestigd; dat zij, ook sedert het belangrijk verslag dier com missie in het licht is verschenenmet aandacht heeft gevolgd hetgeen, zoowel hier te lande als in het buitenland met betrekking tot dit gewichtig maatschappelijk belang is voorgevallen; dat het vraagstukten gevolge van het door den heer Mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalingediend voorstel van wet, strekkende om overraatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan, bij die Vergadering in overweging is, en het mitsdien op dit oogenblik voegzaam schijnt, af te wachten wat die tak der Volksvertegenwoordiging omtrent dit onderwerp zal gelieven te beslissen. IVerJcmansvr.) Landbouw en Nijverheid. Door eenige landbouwers in de gemeente Hagestein is dit jaar eene vreemde soort van aardappels verbouwd, welke nagenoeg tweemaal zooveel opbrengt als de gewo ne Geldersche wolkammers. Voor deze aardappelen, welke onder den naam „kadonders" in den handel zijn gebracht, wordt slechts f 1,50 per Mud besteed, terwijl de gewo ne soorten minstens f2,60 gelden. (WerJcmansvr.J Allerlei. Naar aanleiding van de oproeping der Kasseier vrouwen zal op 7 Dec. in Dortmund een congres van vrouwen worden gehoudenom te beraadslagen over de meest practische maatregelen om het opdrijven der prijzen van levensmiddelen te voorkomen of tegen te gaan. In Berlijn zal men nog een stap verder gaan. De bekende Lina Morgenstern heeft in de Burgerzaal van het Baadhuis voor een zeer groot aantal dames het plan uiteengezet voor een nieuwe vrouwen-vereeniging. Deze vereeniging zou de gezamenlijke belangen der huishou ding behartigen, niet alleen de levensmiddelen enz. in 't groot inkoopen en aan de leden tegen inkoopsprijs afstaan, maar tevens een informatie-bureau inrichten, waaT ieder lid betreffende huishoudelijke aangelegenbeden inlichting zal kunnen krijgenzoo omtrent de beste hui zen voor inkoop als voor andere aangelegenheden, als warenkennis enz. Ook een huur- en verbuur-kantoor van dienstboden zal er aan verbonden worden. De theoriën van Mevrouw Morgenstern vonden in de vergadering

Volksblad | 1873 | | pagina 2