VEREENIG1NG VOOIl VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 49. 1 8 7 3. 6 December. SflgOirtel. f rainurs DienstatvrJu™dl?£ph2tï10 Cents. 1 Ceiit Advertentiën tegen 5 Cents per regel. VIERDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0.50. Franco per post i 0,80. Te voldoen in driemaandelijtsche termijnen. JAARGANG. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Aan onze Lezers. De geaboDiteerden buiten de stad gelieven ons vóór 1° Januari het bedrag van hun abonnement, namelijk: tachtig Cent, franco overteroaken. Na Januari zal telkens vóór 1° Juli en vóór 1° Januari franco 0,40 (veertig cent) moeten worden overge maakt, terwijl auders op 15 Januari en 15 Juli voor onze kosten per postkwitantie over 0,50 (vijftig cent) wordt beschikt. M. J. DE MA REES VAN S WIN DEREN, Secretaris-Fenningm. SINT NICOLAAS. Van kind af hebben we gezongen van „Sint Niklaas Bisschop Met je hooge muts op." of wel van „Sint'Niklaas goed heilig man Trek je besten tabbaard aan ltijd er mee naar Amsterdam Van Amsterdam naar Spanje Appeltjes van Oranje Peertjes van den grooten boom Sint Niklaas dat is mijn oom." Oorspronkelijk hebben die deuntjes zeker regel voor regel een beteekenis gehad; maar toen wij ze zongen begrepen we er waarschijnlijk zoo min als nueen enkelen letter van even zooveel of liever even zoo weinig, als een troep luidruch tige pretmakers, die 's avonds na elven langs de straat trekkenbegrijpen van het lied dat zij met schorre eu lieesche kelen uitbulderen „Wien Neeiiands bloed door d'adren vloeit." Maar we hadden toch pret en een ieder maak te van de gelegenheid gebruik om pret te hebben en pret te geven aan anderen. En wat was nu de grootste pret? Te porgen, dat het zoolang mogelijk duurde eer men wist, van wien toch wel die geheimzin nige pakjes en pakken gekomen warendie wij zoo slim hier en daar hadden laten aanreiken. Maar de pret was bedorven zoodra het verlang de geschenk of de bestelde verrassing eerst een paar dagen later kwam. „Zie," was het dan, ,,'tis wel aardig; maar als 'tnu op den avond zelf ge komen washad ik het toch aardiger gevonden." Daar hebben we het. Ieder van ons heeft hij in zijn machtom zijn medemenschen aangename verrassin gen d. i. bewijzen van hulpvaardigheid en goede diensten te bewijzen. Maar het is er juist mee als met St. Nicolaas, als men zoo duidelijk weet van wien het komt, dat is, als we er zoo over praten om toch goed te laten gevoelendat wij dien dienst bewezen, dan is de aardigheid er voor een groot deel af. En als iemand in den nood zit en we helpen hem later als hij eerst dagen en weken lang heeft gehoopt en gewacht en ge klaagd en geleden och zie jedan is 't „wel aardig, maar als 'top den dag zelf gebeurd was, w~as het nog heel wat anders geweest." Maar er komen ook onaangename verrassingen een groot pak met een stukje zwam of een ton deldoos er invoor iemand die heel gauw boos wordt, of een roe voor een luie jongen, (maar die raken uit de mode niet de luie jongens, maar de roeden of wel een of andere plagerij voor een gierigaardeen trotsaard of zoo iets. Dat is niet zoo onvoorwaardelijk aanteprijzen. Met plagen maakt men de menschen niet beter. Onze voorouders waren zeer sterk op het punt van woordspelingen en die zeiden er van„Het ver bittert wel, maar het verbetert niet." Maar daar zit in die verrassingen toch ook een goede les. Het verraadt hoe knap de man moge zijnal heel weinig hart, al heel weinig gevoel, vaak een

Volksblad | 1873 | | pagina 1