gerlijden. Liever nemen wij dus aan, dat zij duur vleesch gaven omdat zij duur vee kochten en heb ben zij daardoor niet het minst vette deel gehad dan zullen ze zeker als ze tot minderen prijs koo- pen ook wel goedkooper afleverenof althans een klein deel van de winstwaarin zij zich geruimen tijd verheugden nu ten algemeenen nutte afstaan. De slachters zijn veel te veel overtuigd dat een mensch vleesch noodig heeftom niet medetewer- ken dat het voor iedereen verkrijgbaar worde. De prijs zal toch altijd nog hoog genoeg blijven om ons te bewaren voor de vreesdat men te veel vleesch zal eetenen bovendien daarvoor zullen de beenhakkers, zoo als men oudtijds de slachters noemde, ook wel zorg dragen. Zeker zullen zij geene schade lijden als zij zooveel meer verkoopen dan nuen zij zullen er nog bij winnen dat zij overtuigd kunnen zijn, aan de verbetering dei- volksvoeding te hebben medegewerkt. Vergeten wij intusschen niet, dat die verleide lijke klank„goedkoop vleescho<Tk wel iets in zich sluit, dat niet zoo schoon klinkt. Daling van prijzen kan vermindering van handel, afneming van productie en alzoo achteruitgang in welvaren ten gevolge hebben. De uitvoer, waartegen soms zoovele bezwaren werden ingebracht had voor ihet algemeen welvaren ook wel eens goede gevolgen. Goedkoope tijden zijn niet altijd de beste tijden en de wensch dat een of ander artikel in waarde verminderen mogeis niet altijd een wensch in het algemeen belang. Dat verhindert evenwel nietdat wij gaarne eerstdaags zullen hoorenook de Goes- sche slachters hebben de vleeschprijzen verminderd, 't Zal voor allen een aangename tijding zijn. En dat zegt toeli ook wel ietsalle menschen blijde te maken. Maar langzaam gaat zeker, dat is nu eenmaal de vaderlandsche leus. Laat ons daarom geduld hebben. Haastige besluiten zijn zeker niet goed, maar 'tis ook waar dat die het eerst zijn tijd be grijpt, ook het best 'zijn belang verstaat. Het bovenstaande \vas reeds ter perse toen bet besluit der'slachters van Goes bekend werddat ons in onze goede verwachting van dit eerzaam gilde bevestigde. Er is een eerste stap gedaan op den goeden weg, en wij leven in den tijd van vooruitgang. Nederland. Te Hellevoetsluis kost het rand vleesch tegenwoordig 45 cent per half kilo. In Deventer is het nog goed kooper, namelijk 70 tot 80 cent le qualiteit en 50 tot 60 cent 2e qualiteit per kilo. In Haarlem verkoopt een vleeschhouwer liet rundvleescli voor 40 cent en de biefstuk voor 50 cent per half kilozoodat het voor de Am sterdammers zaak wordt hun vleesch uit Haarlem te trekken. In de Friesche Zevenwolden beginnen vleesch en spek gaandeweg in prijs te dalen, 't Spek kost tegenwoordig 60 ets. en 't vleesch 70 ets. de kilogram. Allerlei. Een der te Tokei verschijnende Japansche bladen, de „Kobum Tsushi" deelt eene geschiedenis mede nit het Japansche volksleven. Een arme kolenbrander zag geen kans zijn toestand te verbeteren en overlegde met zijne vrouw en zijne moeder, voor welke laatste hij mede zorgde, om gedurende drie jaren, naar Yedo te gaan, om er zijn fortuin te beproeven. Voor zijn vertrek zeide zijne moeder; ik vrees slechts voor ééne zaak: gij zijt te driftig en overijld, beloof mij nooit te handelen zonder te hebben nagedacht. De zoon vertrok en nog voor de drie jaren ten einde waren was hij geslaagd en keerde naar de zijnen terug en ver blijdde zich reeds in de vreugde over de verrassing die hij bereidde. Aan zijne woning gekomenzag hij door het open venster zijne vrouw bezig met spinnen, maar in plaats van zijne moeder zat een man vertrouwelijk tegenover zijne vrouw. Hij haalde een dolk voor den dag en wilde binnenstormen om zich over dien smaad te wreken; daar klonk hem de waarschuwende stem zij ner moeder bij het afscheid in de oorenen hoe toornig ook, trad hij zoo bedaard mogelijk binnen en was niet weinig verwonderd toen de man opstond en hem omhels de. 't Was zijne moeder die van den dag van zijn ver trek manskleederen had aangetrokkenom veiliger te zijn zij had begrepen dat de hut meer ontzien zou worden indien men dacht dat er een man in was. Ik ontleen deze naiëve geschiedenis aan een Engclsch blad, dat in Yokohama wordt uitgegeven, omdat er op nieuw uit blijkt, dat ook onder de zoogenoemde mindere man in Japan gevonden wordendie op een standpunt staan dat vele Europeanen in dien stand nog niet heb ben bereikt. (Ingez. rloor een onzer lezers STATISTIEK. Comité tot wering van Schoolverz. te Goes, over Oct. 1873. Op de school le klasse waren gedurende deze maand 149 kinderen. Onder deze waren: 117 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden. 31 kinderen die van 110 verzuimen hadden. 1 kind die meer dan 10 verzuimen had. Het gemiddeld verzuim was ItV pCt. op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen lrV pCt. over dezelfde maand in 1872. Op de school 2e klasse waren 164 kinderen, waaronder: 137 zonder eenig verzuim. 23 die van 110 verzuimen. 4 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2rV pCt. tegen 4rir pCt. in October 1872. Op dc school 3e klasse waren 240 kinderenwaaronder 130 zonder eenig verzuim. 74 die van 110 verzuimen. 36 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 11 pCt. tegen lij pCt. in October 1872. Op de weezen- en armenschool waren 84 kinderen, waaronderl

Volksblad | 1873 | | pagina 2