VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 47. 1 8 7 3. 22 November. Sfgpttierl.f omnurs di™ 10 cents. a 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. VIERDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar,/0,50 JAARGANG. Franco per post n 0,80. Te voldoen ir. ilriemaaiidelijksche termijnen. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën vioeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. GOEDKOOPJELEESCH. „Was dat eens waar!" Zoo roept menigeen uit, als hij die twee woorden leest, die juist uitdruk ken wat ieder verlangt en niemand sedert jaren kent. Goedkoop vleeschZou het mogelijk zijn, dat nog eens die goeden tijd terugkeerdewaarin ieder ten minste een enkele maal, een stukje vleesch krijgen kon want met een overvloedig vleesch ge bruik zullen we ons niet meer vleien. Naar het schijnt zijn wij op den weg, althans de berichtendie van alle kanten komendoen op verbetering van den bestaanden ongelukkigen toestand hopen. Dagelijks lezen wij in de couran ten dat de slachters hier en daar de vleeschprijzen verminderd hebben. Te Rotterdam en te Gorin- cliemom een paar plaatsen te noemen is dit het geval. Het is dus niet alleen in groote plaatsen waar zich het gunstig verschijnsel voordoet. In de drie voornaamste steden van Zeeland, Middelburg, Zierikzee en Vlissingen is men reeds gevolgd. Goes is dus aan de beurt. Laat ons hopen dat het ook in dezen niet achterlijk zal blijven. Nauwlijks is het gelukkig oogenblik daarwaar naar men reeds zoolang heeft uitgezien of reeds hoort men zeggen„de vermindering heeft niet veel te beduiden, 10 ct. op het kilo minder, dan blijft het vleesch toch nog duur." Men moet hier niet aan lang vervlogen tijden denken en eene vergelijking maken met prijzen die men niet terug wenschen kan. En dan kunnen wij zeggenhet is althans een goed begineene bezuiniging van meer dan 10 pCt. op het vleesch- verbruik is toch niet te verwerpen. Er zijn menschendie nooit tevreden zijnan deren, die alles in eens willen hebben. Laat hen bedenken dat plotselinge overgangen zelden tot iets goeds leiden. Eene geleidelijke vermindering is te verkiezen boven een gunstig oogenblik, dat licht weder spoedig door een minder gunstigen tijd wordt gevolgd. Wat wel de reden is, dat de slachters plotseling zoo goedgunstig werden? Zouden ze medelijden' met ons hebben en van hunne ruime voordeelen ons iets afstaanof zou de loop der omstandighe den tot vermindering der vleeschprijzen dringen? In Duitschland, dat in den laatsten tijd veel slachtvee uit ons land trok is de prijs gedaald; de uitvoer naar Engeland is verminderd. Een en ander moet hier wel van invloed zijn. Vraagt men hoe het komt, dat de verzending naar Engeland in omvang afgenomen is, het ant woord ligt voor de hand. De millioenen ponden Amerikaansch en vooral Australisch vleeschdie in Engeland worden ingevoerd en verbruikt moesten wel de behoefte aan Hollandsch vee doen inkrim pen. Maar er is nog iets anders. Ook in Enge land, waar het vleesch gebruik altijd zooveel meer was dan bij ons zijn de prijzen langzamerhand ge stegen. Met de opdrijving van die der levensmid delen in het algemeen ging geene verhooging van inkomen gepaard en zoo moest de tijd wel komen dat men ook in Engeland het vleescheten begon te verminderen. Het natuurlijk gevolg daarvan is, dat de uitvoer minder voordeelen afwerpende, af genomen is en nu een grooter deel van onzen vee stapel hier te lande blijft, moeten ook hier de prij zen wel dalen. Er is dezer dagen gesproken van vetmesten van slachters. Wij mogen immers niet gelooven dat deze nijvere lieden het vet alleen voor zich zouden willen houden en anderen laten vermageren en hon-

Volksblad | 1873 | | pagina 1