VOLKSE VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. 15 November. No. 46. 18 7 3. BESTEN TOONDAG. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Ci-fo mirt art Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. AlOllwllrni Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post 0,80. J fjeüt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche 1 Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Hij is weder voorbij die dag vol rumoer, waar op velen reeds lang te voren hooptenwaarop menig een met minder aangename herinneringen terug ziet. Die voordeel hadden van dat ruim be zoek der landliedenvan de veemarktvan de opgewonden stemmingwaarin het jongere volkje verkeerde, vinden dien toondag zoo verwerpelijk niet, (al zuchten ze ook over zooveel ijdelheid en brood dronkenheid); maar er zullen er ook wel zijn, die met een berooid hoofd en een ledige beurs de treurige opmerking moesten makendat de toon dag voor hen juist geen besten dag geweest is. Zeker is het al een zeer oud gebruik, waartoe wij jaarlijks terug keeren. De oorsprong er van schoon niet uit de geschiedenis aan te wijzenlaat zich gemaklijk verklaren. De toondag valt in den tijd der veemarkten. Voor deze nog in grooter ge tal hier gehouden werdenzag toch de November- maand de landbouwers met *hun vee herwaarts komen om het te vertoonen en zoo moge lijk te verkoopen. Maar op den tweeden marktdag rekende men er op het beste vee te zien de koopers kwamen dan steeds in grooter aantal hier heen; op den besten toondag, waarop de toevloed van menschen veel grooter dan anders wasbood zich van zelf de gelegenheid tot meerdere negotie aan en mocht er ook wat tot vermaak der menigte gedaan wor den. Dat vermaak lokte ook weer op zijne beurt, en zoo werd van lieverlede die tweede November Disendag de beste toondag in meer dan een op zicht er werd meer te zien gegevenmeer gehan deld, meer genoten. Maar of het nu werkelijk zulk een besten dag is. Daarover zijn niet allen het eens. Die goede zaken deden twijfelen er niet aandie er ditmaal minder profijt van haddenmeenen dat het vroe ger veel beter was dan thansen die buiten zaken zijn, zeggen al licht: ik ben blij dat die ruzige dag met al zijn onrust weder voorbij is. Natuurlijk wil niemand dien dag afschaffen, t' Zou ook niet gaan, want de aanleiding, de veemarkt, is gelukkig blijvendeen die beste toondag is in ons Zuid-Bevelandsch volksleven zoo vast gewor teld, dat ge eerder een ronden zeeuw vierkant zoudt maken dan hem die oude instelling ontnemen. Toch zou die beste dag beter kunnen zijn. Ik zeg niet zoo als sommigenals het vee maar goed- kooper was. Ik' denk aan wat anders. Als vele menschen zich eens wat hooger boven het redelooze vee stelden Een prettige dageen vroolijk gezang een lustige dans, wie gunt dat het jonge volkje niet. Maar wie verlost ons van wanklinkend ge schreeuw van zedelooze of onzinnige liederenvan vernederende ongebondenheid, van zooveel dat op den toondag akelige vertooningen te zien geeft. Wij zouden meenen op den goeden weg te zijn als wij denken aan zooveeldat voor onze volks ontwikkeling gedaan wordt, maar er dient nog bij te komen, dat men zich late ontwikkelen en de dwaze overblijfselen van den goeden ouden tijd op zij zette. Het genot zou er niet minder om zijn als het wat menschelijker was, en de voordeelen van den toondag zouden bij wat meer beschaving niet verminderen. Er zijn al heel wat beste toondagen geweest, maar de allerbeste die moet nog komen.

Volksblad | 1873 | | pagina 1