VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 45. 1 8 7 3. 3 November. Sfrahrl. fmnmm c„u. 1 Ceat. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post 0,80. Te voldoen in driemaandelijlcsche termijnen. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeien Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. GOUD EJS BETER, Er is een spreekwoord, dat liet betere de vijand is van het goede. Oogenschijnlijk is dat dwaas en toch de dagelijkscke ervaring leert, dat het waar heid is. Wie altijd het betere zoektalthans wat in zijne schatting beter is, laat zoo licht het goede na, dat hij zou kunnen doen en waaruit het betere zou kunnen voortkomen. Alles wat half is, is gebrekkig, maar toch is het waar dat het halve ei beter is. dan de ledige dop en in zoovele zaken komt men nooit tot het geheele, als men niet eerst ter helft zoekt te komen. Wanneer in eenc staat eene gebrekkige wetge ving is, maar men wil zich liever daarmede be helpen dan iets veranderenvoor dat men eene volkomene daarvoor in de plaats kan stellen, dan staat men het goede tegenwaarvan men lang zou kunnen genieten in afwachting van eene geheele verbetering. Wie de noodige herstellingen aan zijne woning uitstelt, tot hij het beter zal kunnen doen of op ruimer schaal, die lijdt intusschen niet alleen al lerlei ongerief, maar hij loopt gevaar, dat de om vang der behoefte grooter en de vervulling daar van des te moeielijker wordt. Als ge bij uwe ondernemingen u voorstelt dat het dadelijk wat groots zijn moet, of wat gij doet altijd beter wilt doen dan anderendan snijdt ge u. den weg af, om daartoe te komenwaut het gelukt maar zelden om op eens de hoogte te be reiken en dikwijls wordt dat juist daardoor onmo gelijk gemaakt. Zoo dwaas het is om bij het goede te blijven, zonder .naar het betere voort te streven, zoo dwaas zijn de hooge eischendie menigeen stelt en die hem doen voorbijzienwat in zijne naaste omgeving wat in het heden te doen is. Er zijn vele dingen die door samenwerking tot stand moeten komen en spoedig in al hare waar de zouden blijken, als maar allen de hand leendenmaar waaromzoudt gij wachten om de hand aan het werk te slaan tot allen gereed zijn waar enkelen zich met u vereenigen willen. Of zou dat voorbeeld anderen niet kunnen opwekken en daardoor de krachtsinspanning zich uitbreiden. Het ergste is, dat er sommigen zijn, die, om dat zij meenendat zij anderen nooit op zij kun nen streven, eenvoudig blijven, die ze zijn en zeg gen ik kan daar toch niet komen. Menige gave blijft ongebruikt, menig verstand onontwikkeld, menige kracht ongeoefend, menig bezit onvrucht baar door de onredelijke beweringdat men niets zou kunnenomdat men nog maar weinig kan. Er is bij ons volk veel ongedaan gebleven of vertraagd, juist omdat er altijd te laag op hef. goede werd gezien en het betere verlangd. Wij gaan nog wel eens aan dat euvel mank en zouden het daarom allen willen zeggenGa maar voort en handelwat nu nog gebrekkig iszal beter wor den. Maar door stil zitten komt gij er niet. Aan onze volksinstellingen is nog veel te verbe terenin onze maatschappelijke toestanden is het nog lang niet volmaakt; ieder voor ons zullen we zeker ook nog al wat te doen hebbenmaar al moeten we ook het betere aan volgende geslach ten overlatenhet doe ons niet verflauwen om het goede te zoeken. Nederland. Wij meenen ODze lezers opmerkzaam te moeten ma ken op de laatste bladzijde van dit No. Aanbeveling en opwekking is o. i. niet noodig. De namen van zoovele mannen, die we hoogachten en vereeren, zijn ons zoovele waarborgen voor het goede der bedoeling; en de oproeping zelve is zoo duidelijk en welsprekend, dat we mogen vertrouwen, dat ze niet te vergeefs aan onze Zeeuwsche lezers zal gedaan zijn. Sedert een paar dagen zijn op den Staats-spoorweg in

Volksblad | 1873 | | pagina 1