Er zijn echter provisiën die gelukkig nog te verkrijgen zijn al is de winter begonnendie zelfs dan eerst in den ruivnsten overvloed voor ieder verkrijgbaar zijnook voor hendie er nog niet aan gedacht hebben, die te vergaren. Voor zeer kleinen prijs of wel geheel om niet, kan ieder zich een voorraad van kennis en levens wijsheid verschaffendie in elk jaargetijdein elk levenstijdperk te stade komt. Wie daarvan een goede provisie wenscht, die kan gebruik maken van de Leeszaal of van de Boeke- rij van het Nut en hij zal er van alles vinden om zijn geest te verrijken. De Volksvoorlezingen vangen haast weder aan en daar is zeker voor goede hoor ders ook nog al wat te leeren. Zeker kan men zich niet beklagen dat er niet genoeg aangeboden wordt, als er maar lust is om het aan te nemen en op te leggen. Ik zeg met opzetop te leggenwant lezers en hoorders zijn dikwijls niet veel meer dan trech ters waar men het kostbare vocht in gietmaar om het even spoedig te zien wegvloeien. Ook hier komt sparenin den zin van bewaren te pas en dan heeft de voorraad, die daardoor verkregen wordt nog altijd dit voordat waar andere provisiën min der wordendeze bij toeneming rente geeft en aan groeit. Wij durven daarom allendie zich van het bes te voorzien willengerust uittenoodigen om wat ze in huis ook hebben of missentot de bron te gaan waar uit zeen niet voor een enkelen winter alleen kunnen voorzien worden. Misschien zamelen ze wel wat op, waardoor ze opgewekt worden om ook voor andere behoeftenwat beter te zorgenof zich instaat stellen om bronnen van inkomsten te openendie zij vroeger niet hebben gekend. Een goed verstandeen rein gemoed en een nijvere hand, dat is de beste winter- en zomer-provisie voor allen. Nederland. Men meldt uit Sliedrecht van 2G October Heden werdt hier vanwege 't Gemeentebestuur de ken nisgeving afgekondigd, dat drenkelingen ook zonder verlof der politie mogen gered worden. Aanleiding hier toe gaf 't volgende voorval. Donderdag 11. viel een we duwe van 73 jaren, bij 't scheppen van een emmer water, in de rivier, en verloor onmiddelijk 't bewustzijn. Dat zag een schipperdie juist passeerdeen ter goeder trouw meenende dat dadelijke hulp hem niet vrijstond snelde de man naar den Burgemeester om 't naar zijn begrip vereischte verlof te bekomen. Bij zijn terugkomst werd de vrouw nog tezelfder plaats gevonden en opge haald, doch zij overleed onder de pogingen, te Iaat tot haar behoud aangewend. Ter voorkoming zooveel mogelijk van moeielijkheden en overbodige briefwisseling, heeft de heer Minister van Oorlog, bij beschikking van den 14n October jl. be paald, dat voortaan, wanneer aan een loteling, krachtens art. 70 der militiewet vergunning wordt verleend, om zich in de dienst der Nationale Militie te doen vervan gen de som van f 30 welke door hem moet worden gestort in de kas van het korps, waarbij de plaatsver vanger'optreedt, aan den betrokken Provincialen Adju dant zal moeten zijn uitbetaald, alvorens de persoon, die voor den loteling op de wijze bij de wet voorgeschre ven wordt ^aangebodenals plaatsvervanger kan worden ingelijfd. VEREENIGINGEN VAN ARBEIDERS, LOONENENZ. De Werkliedenvereeniging te Veendam heeft besloten om met 1 Nov. a. s. een eigen bakkerij op te richten waarin het brood tegen den gewonen marktprijs moet worden verkocht, zoodat geen andere concurrentie zal mogen bestaandan die der deugdelijkheid van het brood. Het was te wenschen, dat dit voorbeeld navolging vondimmers daardoor zou het mogelijk zijnbrood te etengebakken uit de graansoortendie daartoe bekoo- ren gebruikt te worden en niet uit boonen-meel, (doods) beenderen-meelporseleinaarde enz. enz. Landbouw en Nijverheid. Een uitstekende bruine verfstof om ijzer en staal voor roest te bewaren, wordt aldus bereid. Los twee deelen gekristaliseerd ijzerchloride, twee deelen antimoon- cliloride en een deel looizuur in tien deelen water op; smeer het op het ijzer en laat het droogen. Men legt zooveel lagen, als noodig wordt geoordeeld, hoogstens drie, laat telkens goed drogen, wascht dan met water af en besmeert ten slotte met gekookte lijnolie.- Het antimoonchloride moet zoo neutraal mogelijk zijn. Gezondheid. Hevige droefheid kan doodelijk zijn. Een huisvader in de Courant lezende dat zijne drie kinderen bij het ver branden van zijn huis waren omgekomenviel dood neder. In de Pr. Ov. en Zw. Ct. wordt door E. L. nogmaals gewaarschuwd tegen de Engelsche ingelegde augurken mixed pickles, waarin door hem bij onderzoek een aan merkelijke hoeveelheid koper gevonden is. Om te ont dekken of in de azijn koper voorhanden is, steke men daarin een gladde ijzeren breinaald, en late die daar eenigen tijd in staan. Is de hoeveelheid koper nog al groot, dan zal de naald met een aanslag van koper bedekt worden. Beter nog is het, de azijn scheikun dig te onderzoeken, en het beste van alles, zich tc wachten voor het gebruik van zeer fraai groene inge legde zaken. Plotselinge blijdschap kan gevaarlijk zijn. Een arm man werd krankzinnig op de tijding, dat hij een' aan zienlijken prijs in de loterij had getrokken.

Volksblad | 1873 | | pagina 2