VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 44. 1 8 7 3. i November. SSwmfcrt. Jtamm cu. WINTER PROVISIE. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0.50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaandelijksche termijnen. A 1 fJent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Het is tegenwoordig een tijd, waarin ieder er aan denkt om zich voor den winter te voorzien. .Die daartoe in de gelegenheid zijn zorgen dat ze van alles voorhanden hebben en gaan dus den winter met zijne zorgen en behoeften zonder eenig bezwaar te gemoet. Anderen doen een matigen inslagovereenkomstig hunne meer beperkte krach ten en zijn al tevredendat ze toch wat hebben, wat hun het uitzicht in de naaste toekomst ver helderen kan. Er zijn er ook die met een benij dend oog naar het geluk van anderen opzien en zich niet begrijpen kunnendat menook bij een karig deelvoor de toekomst kan zorgen. Zij meenen allicht dat men rijk zijn moetom zich zelfs maar een geringen overvloed te verwerven en be schuldigen het noodlotdat hun zulk een voorrecht onthoudt. Zou die beschuldiging billijk zijn? Als men zich alleen maar met anderen vergelijkt en geen rekening houdt met eigen handelingen dan is het wel natuurlijk, dat men reden van aanklacht vindt. Maar zou dan de ware schuldige aangeklaagd worden Het is hiermede zoo als het veelal in de wereld gaat. Allerlei oorzaken worden gezocht en opge geven maar de ware oorzaak blijft verborgen men schroomtof weigert althans, die te noemen. Als ge eens nagaatwat velen instaat stelt om voor den winter eenige provisie op te doendan zal u blijkendat ze daaraan reeds dachtentoen de winter nog heel ver was. Ze legden toen reeds een en ander ter zijde, bespaarden iets van het geen toen gemist worden kon, en legden zich misschien zelfs de onthouding van eenig genot op om niet den ganschen winterzooal geen gebrek dan toch verdriet te hebben. Die vroeg begintkomt zeker niet te laat en die in den winter de kelders wil vullen dient te zor gen dat er 's zomers wat in de kas komt. Vooruit denken kost inspanning en velen vinden dat vervelend en lastigmaar als zij anderen zien die zich die moeite getroost hebben, dan denken ze: dat hadden we ook wel kunnen doen. Jammer genoegdat menigeen eerst tot die ge volgtrekking komt, als hij het tij liet verioopen. Daardoor komen in het hoofd veel muizenesten in huis veel oneenigheden en ïn de maatschappij vele behoeftendie dan slechts door anderen kun nen voldaan worden en menige gulden minder nuttig doet uitgeven als anders het geval zou geweest zijn. Geen wonder dat weder menigeen den naderen den winter met zekeren angst ziet komen en vraagt -. hoe zal het gaan? De tijd van sparen en zorgen is voorbij en de nood is daar, met de zekerheid, dat men de gelegenheid liet voorbijgaan om daar aan het hoofd te bieden. Zoo was het reeds menigmalen en tal van goede voornemens werden opgevat, maar niet ver wezenlijkt. In sommige opzichten zijn de men- schen, vreemd genoeg, tegen zich zeiven en doen tegen beter weten aan, wat zij in anderen onver geeflijke dwaasheid noemen. Leven uit de korf zonder zorg is een stelregel die in onze maatschappij niet te huis behoort. En wie laf of dom genoeg is om te denkendat een ander wel voor hem zorgen zaldie zoekt doorgaans met een treurig gezicht in de ledige kas, maar vindt niet, waarvan hij kan leven.

Volksblad | 1873 | | pagina 1