Ziet rond u wat dat zegt. De tegenstellingen kunnen u dat leeren. Frankrijkjaren lang veronzedelijkt en verslaafd onder een derden Napoleon is zoo weinig rijp voor de vrijheiddat het niettegenstaande de harde les van Sédanop het punt staat een nieuwen overheerscher in te halen in den persoon van den graaf de Chambord. In Pruissenhoezeer materieel bloeiendehoudt de ijzeren hand van den gezalfden Koning door Gods genade de vrijheid van godsdienst onder drukt, en dreigt het militarisme de bij het volk ontkiemende vrijheidsbegrippen te smoren. In Spanjesedert jaren het slachtoffer van be krompen en zedelooze Vorsten, en gewetenlooze priestersschijnt geen orde meer mogelijken dreigt eene geheele desorganisatie het staatslichaam aantetasten Doch wenden wij voor een oogenblik ons oog van deze donkere tafereelen af, om ons over den gelukkigen toestand in eigen kring te verheugen en roepen wij in onze herinnering terug de publi catie van Koning Willem II van den 14 October 1S48waarbij de plechtige afkondiging der gewij zigde grondwet op 3 November 184S "werd voor geschreven. Die publicatie luidde aldus „Wij WILLEM II, bij de gratie Gods, Koning dee Nedeki.anden, Peins van Oranje- Nassau, Geoot-Heutog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allendie deze zullen zien of hooren lezen salnt Het grootste werk van wetgeving, dat een Vorst in overleg met z ij 11 volk kan tot stand brengen, is de herziening, wij ziging en verandering der Grondwet, waarop het Staatsgebouw rust. Dit werk op Onzen last aangevangen, aan de vrije beoordeeling van het volk onderworpen, herzien en eindelijk aan de Staten-Generaalin enkelden en dub belen getalevoorgelegdom in gemeen overleg met Onsdie bekrachtiging te erlangenwelke de Grond wet eischte, is thans door de medewerking dier Sta ten tot stand gebragt. Hetzelve is vervat in twaalf wetten, welke nog op heden onder no. 59 tot no. 70, in het Staatsblad zullen worden opgenomen. Wij hechten aan deze wetten Onze algeheele goed keuring en geven daaraan Onze Koninklijke sanctie. De Grondwet eischt, dat deze wetten plegtig zullen worden afgekondigd, Wij verklaren alzoo, dat de veranderingen en bijvoegsels daarin vervat, voor zoo ver zij niet uit haren aard van tijdelijke werking zijn moeten beschouwd worden te hebben dezelfde kracht als de overgeblevene bepalingen der Grondwet en mat dezelve uitmaken de Grondwet van het Koningrijk der Nederlanden. En hebben Wij goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, dat twintig da gen na de dagteekening van heden en alzoo op den derden November 1848, ten klokke twaalf ure, in eene plegtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van de Provinciale Geregtshoven en van de Arrondissements-Regtbankende twaalf wetten onder no. 59 tot 70 in het Staatsblad opgenomen, door de Griffiers zullen worden voorgelezen en alzoo plegtig afgekondigd, en dat deze Onze publicatie op hetzelfde tijdstip van de puijen der raadhuizen van de steden en gemeenten zal worden afgelezen, nadat een half uur te voren door het luiden der klokken de plegtige afkondiging in de openbare ziftingen van den Hoogen Raad, der Provinciale Geregtshoven en Regtbanken en het aflezen dezer publicatie zal zijn aangekondigd. En zal deze in het Staatsblad worden geplaatst, 's Gravenhageden 14 October 1848. WILLEM." Nederland. Woensdag-avond is te Amsterdam in een vergadering van sigarenfabrikanten met hun werklieden tot stand gekomen de vereeniging Eendracht, die volgens art. 1 van het reglement ten doel heeft: „door onderling ver keer van patroons en werklieden, beoefenaars van het tabaks- en sigareuvakbeider belangen te bevorderen de voor beiden zoo verderfelijke werkstakingen te voor komen, en een ondersteuningsfonds voor zieke werklie den op te richten." Het lidmaatschap van deze vereeniging is onvereenig- baar met dat van den „Nederlandschen Sigarenmakersboud," opgericht 4 Februari 1871, of van eenige andere veree niging, welker beginselen in strijd zijn met die van de vereeniging Eendracht. De contributie van ieder lidtot de werklieden belioorende, bedraagt 10 cent per week, terwijl de fabrikant bovendien voor ieder werkman, die bij hem werkzaam is, 5 cent per week bijdraagt. Het dagelijksch bestuur zal bestaan uit: een president, vice- president, lsten secretaris, 2den secretaris en penningmees ter, allen door de gezamenlijke leden der vereeniging te kiezen uit de werklieden. Dit bestuur zal de daarbij te verrichten werkzaamheden onderling huishoudelijk rege len. Aan het gezegd bestuur worden toegevoegd zes commissarissen, te kiezen uit fabrikanten, ledeu der ver eeniging. Zij zijn stemhebbende!) bij alle werkzaamheden waaraan zij als zoodanig deelnemen. Het aldus gevorm de elftal vormt het hoofdbestuur. Tweehonderd drie-en-twintig werklieden verklaarden door de aanneming en bloc van het reglement tot de vereeniging toe te treden. Het bestuur werd gekozen en bestaat uit de werklieden: Blankensteyn, Weetz, Boermbester, Dewy eu Stargard, en de patroons:

Volksblad | 1873 | | pagina 2