Ik ken werklieden, die 'savonds 'thuis geko men in den kleinen kring, nadat de kleinsten naar bed zijn zich aan 't knutselen zettenzij timme ren en lijmen en sjouwendat het een lust heeft. Of zij maken kinderspeelgoedscheepjes of arken. Of wel, zij knoopen netten, of vlechten pijpendop pen, of snijden voorwerpen, die in den aanvang niet veel om 't lijf hebbenmaar door oefening wordt men meester en eindelijk komen er ware meesterstukken uit hunne handen. En al spoedig krijgen zij koopers voor hunne waar; en van lieverlede een vast debiet van de winkeliers van kinderspeelgoed en dergelijke zaken. Eu het gezellig avondje vergoedt niet alleen de kosten van het licht; maar verhoogt van lieverlede het loon zoo zeer, dat het mogelijk wordt een en kele keer vleeschnat te koopen, als het jongste kind zwak is, of nog beter op den duur een rui mer voedsel te verkrijgen, zoodat de oorzaak van de zwakte der kinderen wordt voorkomen. In sommige plaatsen worden er tentoonstellingen gehouden van voorwerpen door werklieden in win teravond jes gemaakt. Mochten we ook in Goes spoedig zulk een ten toonstelling kunnen houden. Nederland. Naar men, uit zeer goede bronnen verneemt, kunnen de enkele gevallen van Aziatische cholera, onlangs in sommigen onzer binnenhavens voorgekomen, met genoeg zame zekerheid in verband worden gebracht met de komst van kolenschepen uit Ruhrort aldaar. Een volJcszaaJc bij uitnemendheid. Het derde congres van bestuurders en voorstanders der vereeniging voor volksvoordrachten en volksvermaken in Nederland zal gehouden worden op Woensdag 22 October in de stads gehoorzaal te Leiden. Onder de puntendie aldaar be handeld zullen wordenkomen o. a. de volgende voor Is het wensclielijkde werkzaamheid' van het centraal- bureau te eeniger tijd over te dragen aan de „Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen?" Zoo ja, hoe lean die overdracht worden voorbereid?-Is de Zondag een ge schikte dag voor volksvoordrachten en volksvermaken enzoo de Zondagswet daartegen bezwaren oplevert, hoe kunnen deze uit den weg geruimd worden? Is het niet wenschelijkjaarlijks een algemeenen vaderiandscheu gedenkdag feestelijk te vieren? Zoo ja, welke gebeur tenis komt daartoe het meest in aanmerkingen hoe moet die viering worden ingericht? Moeten en kunnen wij het daarheen leiden, dat de volksvoordrachten van de werklieden zeiven uitgaan? Wat kunnen onze ver- eenigingen voor en door militairen doeu?Wat is er te zeggen voor het organiseeren van festivals, b. v. ten toonstellingen van bloemengekweekt door den arbeiden den stand, met uitloving van prijzen? enz. Het verslag der bovengenoemde vereenigingen over 1872/73, opgemaakt door den secretaris, den heer P. II. Hugenholtz Jr., is openbaar gemaakt. Daarin zijn o. a. opgenomenopgave van de plaatsenwelker ver eenigingen verslagen aan het centraai-bureau hebben in gezonden40 van de ruim 90, die, voor zoover het bureau kon nagaan, hier te lande bestaan met het aan tal harer samenkomsten en bezoekers; eene lijst van de daarin verhandelde onderwerpeneene naamlijst van de sprekers, enz. (De Telegraaf.) Uit het Buitenland. De melkverkoopers te Londen, genoodzaakt voortaan niet-aangelengde melk te verkoopen, hebben eene meeting gehouden te Dockhead, om te beraadslagen over de ge volgen, welke deze beperkende bepaling voor hun handel hebben zal. Zij beslotenden prijs van den melk bij den verkoop in 't klein te verhoogen met vijf pence per quart ongeveer vijf stuivers voor iets minder dan een liter. Die ellendige „vervalschers 1" Volgens een brief van den heer I. R. Hind aan den Timeszijn er thans vier kometen aan den sterrenhemel waar te nemen. Een is gevonden op den 23sten Aug., door Paul Henry (observ. te Parijs) en is zichtbaar met bet bloote oog, of een zwakken kijker. De tweede is gevonden door Borelly van Marseille en kan met een gewonen telescoop worden gezien. De derde is de komeet van Eaye, die eene loopbaan van 7{ jaar heeft en slechts met krachtige kijkers kan worden waargenomeu. De vierde is de komeet van Brorsen, die eene loopbaan heeft van ongeveer 5|- jaar. Deze is nog zwakker dan die van Eaye. De astronomische plaatsbepalingen dezer kometen worden opgegeven in den Times van den 9de& September. Gezondheid. Het bedwingen van onze hartstochten is niet slechts plicht uit een zedelijk oogpuntinaar het is ook voor het behoud van onze gezondheid noodzakelijk. Julius Caesar, die bij zijne geboorte zeer zwak was, werd door verschillende lichaamsoefeningen een sterk en dapper krijgsman. Allerlei. Tot bewijs, hoe het voorschrift van openbaarheid der gemeenteraads-vergaderingen soms opgevat wordt, dient het volgende: In een der Zuid-Hollandsche dorpen vergaderde de gemeenteraad. Hoewel gewoonlijk niemand der burgerij die vergadering bijwoonde, kreeg nu een boer het in 't hoofd, eens daarheen te gaan. Doch nauwplijks treedt hij binnenof burgemeester en raadsledenzeer verbaasd kijken hem met grootc oogen aanen de burgemeester een zeer gegoed, invloedrijk landbezitter, vraagt hem: „Hd, Klaas, wat kom jij hier doen?" „Wel, burge meester," is het antwoord, „ik nam de vrijheid, eens te komen luisteren,'" „Nu," klinkt het uit den mond des burgemeesters op norschen toon, „het was vrij wat beter, als je maar liever aan je werk ging, in plaats van hier te komen staan luieren."

Volksblad | 1873 | | pagina 2