SBLAD. 1 8 73. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. Ho. 42. 18 October. afamteLSoimm a 1 Cent. WIjVTERAVOUÏDJES. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in drieraaandelijlcsche termijnen. Adveitentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den TJitgever bezorgd worden. 'tls buiten koud; uw adem bevriest, waar gij gaat; uw vingers zijn stijf en opgezwollen al hebt gij nog zulke dikke wanten aande menschen op straat loopen allen hard, al wilden zij de koude ontloopen. Wanneer gij daarentegen de voorka mer van dat heerenhuis binnen getreden waart zoudt gij van de kou niet veel merken. Zware da- ^rnasten gordijnen hangen tot op den grond en sluiten met de blinden en de tochtlatten de bui- tenkoude af. In den open haard vlamt een lekker kolenvuur waarop nu en dan een groot houtsblok wordt ge worpen dat met knetterend geluid en lichten vlam eene gezelligheid verschaftdie nog verhoogd wordt door het geraas van het theewater. De gasvlammen der kroon werpen een hel licht in de kamer en stralen tevens eene aangename warmte uit. De heer des huizes is verdiept in lectuur; de vrouw des huizes schenkt thee; de kinderen doen hun werk voor de school. Ieder is bezig. Die winteravondjesze zijn veel waarden er is menigeendie liever aldus zijn avondjes in den kring der zijnen slijt, dan het prachtigste feest bijwoont. x Men behoeft niet alleen in heerenwoningen te" komen om den gezellige winteravond te vieren. Er zijn ook arbeiders woningenwaar des winters nadat het gewone werk is afgeloopende gezellig heid huist. Toch is ook vaak het omgekeerde het geval, Vader komt te huis en vindt de huisselijke woning kil. Die kilheid ligt hem niet alleen in het gebrek aan de noodige kachelwarmteook de ontvangst van moeder de vrouw is kil. Het goeden avond wordt nauwelijks beantwoord. De man zet zich vlak bij den kachel neer. „Hoe gaat het met Geert?" zegt hij met een blik op de bedstee waarin men een ziekelijk kind hoort kreunen. Doeter zegt, dat het zwakte is, en dat hij soep moet hebben van vleescbnat; en de vrouw lacbt met een onheimelijke lachwant hoe zal een werkman, die zes gulden in de week verdient, vleesehnat koopen voor een ziekelijk kind. De man bromt iets tusschen de tanden van „goed voor de rijke lui." De 15 jarige zoon komt binnen, die op een win kel is, maar nog weinig of niets te huis brengt. Zijn goeden avond is nauwlijks hoorbaar, 'tant woord evenmin. Vader en zoon verlangen naar boterhammen; moeder snijdt ze, en reikt het zoutvat aan. De boterhammen worden in der haast opgegeten. Een kop of twee slappe koffie is spoedig veror-" berd en 't walmende lampje wordt uitgedaandaar allen zich vroeg ter ruste begeven. Zou een gezellig avondje ook in dat huisgezin niet mogelijk wezen Ik geloof het wel. Als man en vrouw beiden willendan zeker. Maar het licht is zoo duur. Zoo duur? Nu ja iedere cent is er een. Volkomen waar. Maar waarom zouden de meeste werkliedenals zij 's winters 's avonds te huis komenniet hun avond vruchtbaar kunnen besteden en gezellig te vens; zoodat de gezelligheid nog door verdienste beloond werd.

Volksblad | 1873 | | pagina 1