het algemeen Nederlandsch werklieden verbondwaarbij de wettelijke regeling van den arbeid van kinderen ver zocht wordt, is door 3100 personen uit 17 der voor naamste steden van ons landonderteekend en den Koning toegezonden. Volgens een opgave van het bestuur der maatschap pij van den werkenden stand is in de maand September 11. gebruik gemaakt van: Kosthuis No. 1 (Korte Leidsche Dwarsstraat 163): ontbijt 791, middagmaal 2934?avondeten 744 eu lo gement 1495 personen. Kosthuis No. 2 (Rapenburg)ontbijt 677 middag maal 2853, avondeten 917 en logement 1993 personen. De heer Milvany, oud-directenr van openbare werken in Ierland, thans bij groote kolenzaken in de streken van den Ruhr geïnteresseerd, is van meening, in een brochure slechts in kleinen getale verspreid, dat Viis- singen de hoofdplaats moet worden van de directe ver bindingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten ter eenre en Rusland en Turkije ter andere zijde. (D. v. Z. II.) Men schijnt echter niet te weten dat de heer Milvany wiens lievelings denkbeeld het is Vlissiugen tot een groote koophandelstad te verheffen, reeds een zeer hoogen leef tijd bereikt heeft. In een Engelscli blad aan koophandel en internatio naal verkeer gewijd lezen we aangaande de opening van het dok te Vlissiugen het volgende: De 8 Sept. was een dag van gewicht voor Vlissingen en naar sommigen meenenook voor" Harwich en de Great Eastern Spoorweg, maar hoe dit zij, de opening van het dok te Vlissingen is eene zaak van het grootste ge wicht voor Nederland. Vlissingen is de eenige Neder- landsche haven, 'die het geheele jaar door bij eiken water stand toegankelijk is. Het is de eenige haven aan de oostzijde van het Kanaal, waar de groote schepen het geheele jaar door kunnen ankeren. Behalve door een uitmuntende haven en goed dok is Vlissingen ook door zijn ligging bij uitstek geschikt voor de gemeenschap per spoor met BerlijnKeulenDus- seldorf, Coblenz, Baden, Weenen enz., en de afstand over zee van Vlissingen naar de mond van den Theems is slechts 80 (Engelsche) mijlen. Een schip, dat van den Theems naar Vlissingen gaat, heeft het groote voordeel, dat het nooit buiten gezicht raakt van eenige lichten, die de vaart bij nacht even veilig en gemakkelijk ma ken als over dag. Dok en haven zullen de oude Nederlandsche welvaart doen herleven en ze zijn daarom voor Nederland van onberekenbare waarde. Gezondheid. Het is in het algemeen verkieslijk om blootshoofds te slapen. A 1 1 e r 1 e i. Volgens ontvangen mededeeling is door Zijne Excellen tie Senor Don Arturo de Marcoartu gewezen lid der Spaansche Cortes, door tusschenkomst van de National association for the promotion of Social Science" (1 Adam- street, Adelphi, London) eene premie van 300 ponden sterling uitgeloofd voor de beste proeve over het vol gende onderwerp „Op welke wijze behoort eene internationale bijeen komst te worden voorbereid en samengesteld tot het ver vaardigen van een wetboek van publiek internationaal recht; en welke behooren de hoofdbeginselen te zijn, die bij de vervaardiging van zoodanig wetboek tot leid draad moeten strekken?" De mededingers moeten hunne proevenop of vóór 1 Juni 1874, inzenden onder couvert, geschreven in het Engelsch, Eransch of Duitsch. Als een bewijs welke gevolgen het mishandelen van dieren kan hebben, wordt medegedeeld, dat in de maand Juli jl. te Hillegom eene vrouw overleden is, ten gevol ge van den beet van een trekhond, die door mishande ling dol was geworden. Vergeefs had men getracht het leven dezer ongelukkige nog te redden, door'haar den duim af te zetten, waaraan de hond de wond had toe gebracht. Terwijl Engeland een mijl spoorweg heeft op iedere 2000 zielen, heeft Erankrijk er een op ongeveer 4000 zielen. In de Vereenigde Staten heeft men een mijl spoorweg ongeveer 600 zielen. Drie kleine jongens zaten op te snijden van de voor naamheid hunner ouders. „Mijn pa laat een hooge stoep voor zijn huis maken," zei de eerste.„O," zei de tweede, „wat zou dat? De mijne laat eene verdieping op ons huis bouwen." Het derde knaapjeniet gaarne de minste willende zijnbedacht zich een oogenblik herinnerde zich toen een gesprek, door zijne ouders in zijn tegenwoordigheid gevoerd, en riep triomfeerend nifc „En de mijne krijgt een hypotheek op zijn huis!" Op het hooren van dat vreemde woord staarden de anderen met afgunst en bewondering den zoon van zulk een gelukkigen vader aan. Een oud Chineesch spreekwoord zegt: „Wanneer de sabels roesten en de spaden glimmen wanneer de ge vangenissen leeg staan en de schuren gevuld worden wanneer de trappen der tempels slijten en op de gerechts plaatsen gras groeit wanneer de dokters te voet gaan en de bakkers te paard rijden dan is het de goede tijd De grootste wijnstok ter wereld wordt in California gevonden. Hij is vóór 48 jaren geplant. Bij den grond heeft hij een dikte ter doorsnede van 4 voet 4 duim; 8 voet boven den grond beginnen de takkendie langs hekken geleid thans 2 acres land innemen. De jaarlij k- sche opbrengst van dezen boom bedraagt 100 tot 120 centenaars. De boom staat op een hoogte en is nooit gemest. Het koffiedik schijnt eene eigenschap te bezitten die niet algemeen bekend is. Niet alleen is het een kost bare stof als mest, maar ook door de eigenschap om het onkruid te vernielen, en de planten die men er mede bedekt, tegen alle insecten te beschermen. Door de geur zou het ook de beste meststof zijn voor meloen- kweek erijeu met plantaarde vermengd, doet het de jon ge ineloenplanten spoedig groeien en verschaft het aan alle vruchten een aangenamen geur. -==w

Volksblad | 1873 | | pagina 2