VEREENIGING VOOIl VOLKSBELANGEN TE GOES. Ho. 41. 1 8 7 3. ii October. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. cafomvrWt Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. cj\(<U!ull;ri. Aluniinfl fi Dienstaanvragen worden geplaatste 10 Cents. Franco per post i 0,80. 1 fjoilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen ie driemaaudelijksehe Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den TJityevcr bezorgd worden. PAARDEVLEESCH. „Ik zou niet graag paardevleesch eten." 't Is 'toeh even lekker als rundvleesch en veel goedkooper. „Dat is wel mogelijkmaar paardevleeschfoei En waarom nu foei? „Omdat het geene gewoonte is paardevleesch te eten." Zoo is de alledaagsche niensch; wat gewoonte isis goedomdat het gewoonte is. Iets nieuws, iets anders is niet goed, omdat het niet gewoon is. En dan komen nog de philippend. w. z. de paardevriendendie zeggen: foei, zoo'n lief dier, omdat nu te slachten en op te eten. Maar de oude paardenzoowel als de jongedie hun poot breken, worden dood gemaakt door den vilder. Zijn die paarden ook niet lief? Als de vilder ze dood maakt en het vleesch niet als voedsel verkoopt, zal er in het algemeen min der dierlijk voedsel door de menschen gegeten wor den. Dat is het verschil. En nu zullen u alle doctoren zeggen, dat het gebruik van dierlijk voedsel hoogst noodzakelijk is voor alle menschen. Wanneer men nu het verbruik van dierlijk voed sel kan doen toenemendoor ook paarden te slach ten niet als ze naar den vilder moetenmaar wel een paar jaren vroeger als zij niet meer zooveel diensten als trekdieren kunnen verleenenen na dat zij eenigen tijd gemest zijn, dan zal het ver bruik van dierlijk voedsel toenemen. Het paardevleesch is goedkooper dan rundvleesch dus het paardevleesch zal gekocht worden door hendie geen rundvleesch kunnen koopenen zoodoende het aantal verbruikers van dierlijk voed sel doen toenemen. Ziehier de reden waarom sommige philanthropen paardeslachterijen hebben opgericht, met het doel om den minder gegoeden ook het genot van dier lijk voedsel te verschaffen. In Deventer had een geneesheer sterk voor die zaak geijverd. Eu wat was het gevolg? Dat de man op straat nageschreeuwd werd en nagejouwd, of hij het grootste onrecht gedaan had. De man werd letterlijk op straat door de menigte aange rand en beleedigd. De politie moest tusschen bei den komen om de orde te handhaven. „Had die man een moord begaan, of het goed van weduwe en wees zich toegeeigend Wel neen zulke menschen laat men vreedzaam loopen. Maar iemanddie den moed heeft er vooruit te komen dat paardevleesch een goed voedsel isen die een paardeslachterij wil oprichten om de min der gegoede bevolking ook het gebruik van dier lijk voedsel te verschaffendat is een mandie de verachting van het publiek verdient. Zoo gaat het in onze hedendaagsche beschaafde maatschappij. En diezelfde leden der beschaafde maatschappij eten welligt zoogenaamde Hamburger ribben en rookvleesch (het zoogenaamde nagelhout)dat niets anders dan paardevleesch is, dat men als rund vleesch verkoopt. Zoudt gij nu nog niet gaarne paardevleesch eten ,,Ik, wel neen, paardevleesch, foei!" Nederland. Het in der tijd ook in ons blad vermelde adres van

Volksblad | 1873 | | pagina 1