schepen de Theems opvoeren en de waren van verre landen in zijne pakhuizen lostentoen schonk hij nuttige inrichtingen aan de stad, verspreidde welvaart en zegen om zichzoodat eindelijk zijne verdiensten met den post van Lord-Mayor van Londen bekroond werdenen nog ieder Lohdenaar de geschiedenis en den roemrijken naam kent van Richard VVhittington. G. L. N e d 3 r 1 a n d. Volstrekt geen nieuws. Uit het Buitenland, Volstrekt geen nieuws. Landbouw en Nijverheid. Het oordeel van een groot man over den Landbouw. Hoe meer ik mij met de landhuishoudkunde bezig boud, hoe meer zij mij aantrekt. Ik gevoel mij nooit gelukkiger dan wanneer ik mij met den landbouw afgeef. Dit even onschuldig als nuttig bedrijf verschaft mij een onuitsprekelijk genoegen. Dagelijks gevoel ikboe veel streelender en bevredigender het voor een eerlijk gemoed isde aarde té bebouwen en hare voorbrengselen te ver meerderen, dan die zelfde aarde dooi- eene reeks van veroveringen te verwoesten. Deze bekentenis strekke ten bewijze, hoe zeer ik mij als medelid der menschelijke samenleving verplicht acht, eencn stand in de schatting mijner medeburgers te verheffendie meer dan eenige andere met den natuurlijken aanleg des menschen over eenkomt. Geokge Washington, Eerste President der Vereenigde Staten van Hoord-Amerika. Prof. Staring over Hoenderteelt. Een Engelschman ver telt ons, dat zijne hoenders tweehonderd eieren 'sjaars leggendat hij den Januari reeds verscheidene broed sels kuikens bezat en dat bij eenmaal, bij gebrek aan eene goede bewaarplaats, 250 kuikens verloor. Hij, die zulke groote dingen in de kippenwereld weet tot stand te brengenmoet goeden raad kunnen geven, zoodat de navolgende- lessen voorzeker niet in den wind zijn te slaan. Onder alle hoendersoorlen geeft hij de voorkeur aan de donkergekleurde Jlrahma-poetras, ook hier te lande wel bekend. Zij zijn sterkgroeien spoedig en worden zeer groot, terwijl de hennen goede legsters zijn, zelfs in den winter, en tevens goede, trouwe moeders. Eene hoofd zaak bij het kippenhouden is om zeer vroeg in het jaar, in JaDuari, Februari en Maart, reeds kuikens te hebben. Men heeft dan jonge banen in den tijd wanneer zij den lioogsten prijs op de markt gelden en geheel volwassen hennen, die reeds vroeg in den volgenden winter leggen, de eieren alzoo, die het duurst betaald worden. Daarvoor evenwel moet men over een afzonderlijk, bepaald daar voor ingericht gebouw kunnen beschikkenmet broed- cellen van 9 bij 12 centimeters ruimte en de noodige loopruimte voor de kuikens, alles ouder glas en door warm-water-pljpenals anderszinswarm gehoudentot zoolang de zon kracht heeft verkregenom de noodige warmte te geven. Het geheele hier bedoelde broedpaleis is voor 21 hennen en een kalkoen ingericht en kost omstreeks 2ö gulden de cel. Elke hen kan twintig eieren uitbroeden, 'zoodat er hier 420 vroege kuikens gélevead worden. De hoenders worden overvloedig gevoederd met allerhande graan, als: tarwe, rogge, haver, gerst, giais gierst, rijst, boekweit en hennipzaad, alsmede met ge kookte aardappelen, meelpap, sla en koolbladeren. Van daar gaan ze nimmer op roof uit. Buitendien kunnen ze zooveel kalk, grint en hoütasch vinden als ze verlan gen. Met één cent daags kan men een kip onderhouden .als wanneer 200 eieren, de mest, de. veeren en de diereu zelf zeker een behoorlijke rente geven. Gewoonlijk raadt men aan, om alle hennen na afloop van haar tweede jaar tot den pot te doemen; maar dit is verkeerd. In haar derde jaar leggen zij wel wat mindermaar groo- ter, meerontwikkelde eieren, en zijn dan juist geschikt om haar geslacht voort te planten, zonder dat men voor verbastering en verzwakking behoeft te vreezexi. COEBBSPOMB 8HIIE. Den inzender van het stuk uit Kloetinge wordt bericht, dat zijn stuk geweigerd is, niet alleen omdat zijn naam onbekend was maar ook omdat wij van de strekking noch inhoud van het stuk iets begrijpen. Het ligt ter zijner beschikking hij den nitgever. De Kedactik. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 26 September 3 October 1873. Onderfiouwd. Geene. Gehuwd. Geene. Geboren. Hen 26, Cornelia Francina, d. y. Cornell's Fuykschot en Taunefcje Verheule. Den 28, Jacoba Levina, d. v. Cornells Rey- nierse en Jacoba Johanna Araeiink.Den 29, Ferdiuandus Jacobus, z. v. Jan Tierie en Maria Allacrt. Leendert, z. v. Helena Krab be. Den 30, Laurina, d. v. Johannes Goosscn en Jai:oimjutj£_i}e Nooyer. Johannes Jacobus Franciscus, z. v. Jan Snoep eu Janne tje Baaker. Den 1, Rose Meianie, d. v. Krijn Weasels en Méla- nie Mulder. Den 2, Anna Maria, d. v. Hendrikns Delnaay en üingena Buys. Overleden. Den 29, FoortFevdinandus9e72 j., wedn. van Adriana de Jonge. Den 1Laurina, 1 d., d. v. Johannes Goos- seu en Jacomyntje de Nooyer. Te Chicago den 4 Juli 1872, Gillis Cornell's Snoep, 37 j.,-jrn. Burgerlijke Stand Stad Middelburg. Van 25 September 2 October 1873. Ondertrouwd. Den 25, Jan Ouderdijk, 30 j., jm-, met Johan na Davidse, 28 j., jd. Simon Boasson, 26 j., jm., met Aaltje van Hamberg, 26 j., jd. Den 29, Hendrik Metzon, 26 j., jm., met Dina de Pré, 24 j., jd. Gehuwd. Den 1, Dirk Johan Christoffel Scheele, 30 j., jm., met Cornelia Johanna van Nederveen, 24 j jd. Pieler Koolwijk, 22 j., jm., met Jannigje Bakker, 19 j., jd. Hendrik van Sluys, 24 j., jin., met Johanna Janse, 23 j., jd. Geboren. Den 25, Jan, z. v. H. Stroobach en G. Oortwijn. Den 36, Daniel Marines, z. v. D. Roone en W. Kwekkeboom. Hendrik Jacobus, z. v. P.. C. IT. Hnvers on E. C. Kraaynest. Maria Christina, d. v. J. Abrahamse eu'W. C. de Troye. Advi- anus Leouardus, z. v. C. 1'. Her tog h en M. E. Liesoy. Den 27, Franciscus Petrus, z. v. P. Gunter en A. I. de La Coer. Den 28, Adriana, d. v. M. van Uriel en IT. Heyman. Jacoba Maria, d. y. J. M. lliomeiis en P. C. van Oort. Cornelis, z. v. C. Cor- nelisse en C. Willemse.Den 29, Adriana Piélernella, d. v. P. M. Riemens eu J. E. Bosdijk. eene onechte dochter. Den 30, Leendert, z. v. P. Wcsldorp en L. Jumelet. Willem Adriaan, z. v. W. A. Hnbregtsc en C. W. Landman. Jan, z. v. P. J. Ou- werkerlc en J. Brandt. Den 1, Jan Anthonie Wilhelm, z. v. J. A. Poerslamper enA- W. L. Vos.Den 2, eene onechte dochter. Abraham Machiel, z. v. W, Hubrechse eu M, P. J. Diernjanse.

Volksblad | 1873 | | pagina 2