VOLKSBLAD. 1 8 73. 4 October. VBREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 40. VIERDE JAARGANG. Dit blad versctïijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar /'O.öO. Franco per post n 0,80. Te voldoen ir. driemaandeliiksclie termijnen. CSHt-mvfWl Gewone Dienstaanbiedingen en (-ttpUIUWT. (fvummêrs Dienstaanvragen worden geplaatst 10 Cents. 1 Cfillt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. RICHARD \YS5HTIWrO\. Onder de platen van Doré's Londen is er een die vooral de aandacht trekt, zoowel door sierlijk heid van uitvoering, als omdat haar kalme een voud zoozeer afsteekt bij al de sombere en geheim zinnige tooneelendie de teekenaar verder uit de groote wereldstad geschetst heeft. Aan den wegeen rustige landwegzit een peinzende knaap. Achter hem wordt de lucht ge tint door het eerste schijnsel van de zondie straks zal opkomen, en nog half door de nevelen van den nacht bedekt, ligt de groote stad Londen, met al hare duizenden spitsen en torens, in die pen slaap. De knaap heeft ook geslapen, 'tis Ri chard Whittington; hij zit op den rand van den weg, waar het vochtige gras zijn leger, en een karig gevulde knapzak zijn hoofdkussen geweest is. Veel meer weelde dan die knapzak bevat, heeft de knaap nooit gekend, juist gisteren is hij, wanhopig door gebrek en slechte behandeling, de volle stad ontloopen, zonder eigenlijk te weten waarheen; want de arme knaap had niemand op de wereld, niets om lief te hebben dan een grijze kat, die hem heeft aageloopen sinds zijne moeder gestorven is; en die hij ook nu heeft meegeno men, al wist hij niet of hij den volgenden mor- geji een stuk brood zou hebben om met haar te deelen. De knaap is wakker geworden door het gelui der eerste klokken, en door een zonderlinge te genstelling heeft hij in de laatste oogenblikken van zijn slaap een droom gehad, die bitter afstak bij de werkelijkheid. Hij hoorde ook die klokken lui den maar 't was hem alsof 5e luidden voor een optocht, een huldigingsoptocht van den nieuwen Lord-Mayor, of burgemeester van Londen, en als of, onder de vreugdekreten en de muziek, hij zelf, Richard Whittington de hoofdpersoon de nieuwe Lord-Mayor was. Hij is opgesprongen en met een traan in 'toog ziet hij naar zijn klei nen knapzaken den knoestigen stokdie niets op een Lord-Mayors staf geleek. Toch heeft de droom hoop in zijn hart gestort, en als hij nog luistert naar de eentoonïge klokken, is 'talsof zij in zijn ooren galmen„Keer terugWhittington Lord- Mayor van Londen!"En de knaap, alsof hem eene ingeving des hemels bezield had, spoedt zich voort, en' rust niet voor hij de stad weêr bereikt heeft. En als bij het huis van den Lord-Mayor beschouwt, dicht bij de Theems, en hij ziet de groote rijkbeladen koopvaardijschepen, die laden en lossen en verre reizen maken, krijgt hij lust ook op zee te gaan, en zijn geluk te beproeven. De vlugge knaap vond wel een plaats aan boord, en zelfs een hoekje waar hij zijn eenige gezellin, de grijze kat, kon blijven verzorgen. Het schip voer naar Afrika, en zie, aan de goudkust waar zij landdenheerschte een plaag van ratten en muizen, die een kat tot een kost baar dier maakte. Richard Whittington, die zoolang zijn kat gevoed had, maakte nu geen be zwaar ook van haar eenig voordeel te trekken en verkocht haar aan den Koning van het land tegen eenig ivoor en goud. Het gelddat dit hem op bracht vormde de grondslag van zijn fortuin. Door vlijt en spaarzaamheid vermeerderde hij het kapi taal, dat het toeval hem geschonken had, door ijver, orde en volharding werd hij zelf een zoo groot koopmandat na eenige jaren zijne eigene

Volksblad | 1873 | | pagina 1