kunnen we ons ontwikkelen en toonen dat er voor ons ook nog iets hoogers bestaat dan de dubbeltjes kwestie alleen. Deze mannen waren de eerstendie van hunne armoede eene winkelvereeniging begonnen die bin nen 30 jaar tijds aangroeide tot een gebouw van 4 verdiepingen met 2(5 ramen front dat f140,000 gekost had en 13 depóts in de stad en daarbuiten. Verder heeft de vereeniging 60 personen in dienst voor het in orde brengen van kleedingstukken en werden voor haar in het eerste halfjaar van 1870 niet minder dan 2023 stuks vee geslacht. Voeg daarbij dat de vereeniging eene bibliotheek heeft van 9000 deelen met een bibliothekaris die f 800 'sjaars ontvangt en behalve tal van andere uitgavenalleen voor boekendagbladenwerk tuigen enz., jaarlijks f 11,400 uitgeeft, 6000 le den telt en een kapitaal bezit van f 1,700,000 waarvan o. a. f 220,000 aan arbeiderswoningen. Reusachtige kapitalen werden op die wijze bijeen gebracht en in Engeland en Wales alleen bestaan op dit oogenblik 9S1 van die vereenigingen waar van 746 of IJ ongeveer een kapitaal van 27' mil- lioen gulden bezitten en zoover is het beginsel daar doorgedrongendat ook deze vereenigingen onder ling zich vereenigden tot een lichaam zoodat ook de groothandel op deze wijze middellijk door de werklieden wordt gedreven. Vergeten we niet dat deze vereenigingen niet alleen de voeding en de kleeding maar ook de wo ning van den werkman verbeterde en dat geen en kel zedelijk lichaam het misbruik van sterken drank krachtiger tegenging dan juist deze door samen werking gevormde handelshuizen. Dit alles en veel meer vindt gij opgeteekend in het even onderhoudend en algemeen verstaanbaar als hoogst nuttig werkje waarvan we den titel boven afschreven. Moge het vele lezers vinden dan twijfelen we niet of velen die thans de zaak niet kennen zullen de handen ineenslaan en vereenigingen in het leven roependie in elk opzicht hun lot zul len doen verbeterenwelvaart en beschaving zullen verbreiden en een geest van broederschap aankwee- ken, die ten zegen is voor de maatschappij. Bat het mogelijk is en hoe het mogelijk is en op welke wijze met de zaak een aanvang kan wor den gemaaktdat alles wordt uiteengezet op eene wijze, die allen lof verdient en aanspraak heeft op de dankbaarheid van hen voor wie het geschiedde. Nederland. Voor eenige dagen werd gemeld, dat bij het bataljon mi neurs en sappeurs behoefte bestond aan sergeant-schrijvers. Dit bericht was in zoover onjuist, dat toen het geplaatst werd, in de behoefte reeds voorzien was, en zij, toen ze bestond, ook niet zoo groot was als men uit het bericht kon opmaken. (U. V.) Men schrijft uit Kleef aan het Handelsblad: Van den lste" tot den 1hebben alhier de ma noeuvres plaats gehad van de 144e divisie, sterk 7000 man van alle wapenen. Van den 6Jea tot den 12d™ waren in Kleef alléén ingekwartierd circa 100 officieren 2400 manschappen cn 100 paarden. Het gevolg hier van wasdat (naar de inkomstenbelasting berekend) er personen waren die 10, 15, 20, 25, ja 50 man in kwartier bekwamen. Als men nu weet dat men voor niet minder dan f 1,50 Ned. ct. ieder persoon per dag kon uitbesteden, dan kan men nagaan, dat velen een niet onaanzienlijk sommetje gedurende zes dagen voor inkwartiering moesten betalen. De regeering vergoedt voor ieder man per dag 5 grossen (30 cents Holl.) waar voor gevorderd wordt dat aan ieder soldaat dagelijks uitge reikt wordt pond vleesch, 1 pond 26 lood brood, het uoodige vet, groenten, aardappelen, koffie, enz. Wij meenden liet vorenstaande onzen landgenooten te moeten mededeelen, waaronder velen zijn, die zich zelfs beklagen ééns in het jaar voor een enkelen dag één of twee man ingekwartierd te krijgen, waarvoor in Neder land per man 60 a 70 cents per dag vergoedt wordt. Allerlei. De Goessche Courant bevat een brief van den Hr. J. H. C. van Deinse waaraan we de mededeeliug ontlee- nen, dat zij die zelf Minesota bezochten en niet recht streeks of zijdelings gunstig gestemd werden door en voor personen, die belang hadden bij de emigratie naar dien staat, geene andere deelen van Minesota voor emi gratie kunnen aanbevelen, dan de zuidelijke, bepaaldelijk Sherburn, Anoka, Nobles elf Hock County „daar vindt „men veiligheid, beschaving, geordende staat, school en „kerk, in een woord, datgene wat een Nederlander in „zijn oud vaderland achterlaat en zoo gaarne in zijn „nieuw vaderland terugvindt." STATISTIEK. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over Augustus 1873. Op de school Ie klasse waren gedurende deze maand 150 kinderen. Onder deze waren: 118 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden. 30 kinderen die van 110 verzuimen hadden. 2 kinderen die meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 2 pCt. op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegenover 2rr pCt. over dezelfde maand 1872. Op de school 2e klasse waren 157 kinderen waaronder: 132 zonder eenig verzuim. 22 die van 110 verzuimen. 9 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2tVh pCt. tegenover 7 A pCt. in Augustus 1872. Op de school 3e klasse waren 210 kinderen waaronder: 101 zonder eenig verzuim. 66 die van 110 verzuimen. 43 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 17ApCt. tegenover 144 pCt. in Augustus 1872.

Volksblad | 1873 | | pagina 2