VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 39. 1 8 7 3. 27 September. VIERDE JAARGANC. "Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. (3 UiimiimiT Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. g>J|eUJHlïU. ^UIITIIIÏl» Dienstaanvragen worden geplaatst h. 10 Cents. Franco per post n 0,80. 1 C©Ilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen ir, driemaandelijkschc Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur hij den Uitgever bezorgd worden. Gewone advertentiën teadresseeren AAN DEN UITGEVER; ingezonden stukken, boekannoneesetc., AAN DE REDACTIE. Op het Coöperatief Congres, gehouden te Utrecht op 15 en 16 Juni 11., ontvingen de HH. Mr. H. ter Haar Bzn., Mr. H. Goeman Borge- sius Mr. M. Jacques de witt Hamer W. Wag ner, Mr. A. Kerdijk te 's-Iiage de opdracht, door woord en schrift de zaak der Coöperatie in Nederland te bevorderen. Zij wenschen dat man daat zoo goed mogelijk te vervullenen meenen dit niet beter te kunnen doen dan door aan de beweging een eigen Orgaan te verschaffen. Gelukt het hun, zulk een orgaan in het leven te roepenzoo zal dit den naam dragen van „De Coöperatie." De prijs van het abonnement zalf 1,20 'sjaars bedragen. Het zal voorshands eens in de veertien dagen verschijnen, om later bij vol doende deelneming een weekblad te worden. Voor de bestaande vereenigingen zal het een mid del zijn om onderling van gedachten en ervaring te wisselen. Het zal een vraagbaak zijn voor hen die voorlichting wenschen. Het zal mededeeling doen van hetgeen in het buitenland in zake de coöperatie geschiedt. Het zal beschouwingen leve ren over de verschillende onderwerpen op dit ge bied, en de beginselen uiteenzetten waarop zulke vereenigingen moeten worden gebouwd. En het zal tevens hoewel slechts voor zoover de ruimte zulks toelaat ook zaken bespreken die daarmede niet zoo onmiddelijlc in verband staan, maar van niet minder belang zijn voor hendie van coöpe ratieve vereenigingen voordeel kunnen trekken. De coöperatie raakt een vraagstuk van boog en algemeen maatschappelijk belang; haar karakter en beteekenis zijn hier te lande nog veel te wei nig bekenden daaromtrent het publiek voor te lichtenis een poging die op algemeene belang stelling aanspraak maken mag. Behalve door het blad, waarvan wij het eerste No. met belangstelling te geraoet zienmeende meergemelde commissie ook op andere wijze de haar opgedragen taak te moeten volvoeren. Onder den algemeenen titelCoöperatie zullen nl. brochures van niet te grooten omvang en ge- ringen prijs worden uitgegevenwaarin dit onder werp in zijne veelvuldige toepassingen eenvoudig en volkomen verstaanbaar zal worden besproken en terwijl we eerstdaags te gemoet zien eene bro chure over Coöperatieve Credietvereenigingen door Mr. H. Goeman Borgesius ligt thans reeds voor ons No. 1 der reeks over Winkelvereenigingen. Een woord in de eerste plaats tot werklieden gericht door Mr. A. Kerdijk. Bij herhaling hebben we, in dit blad en elders er op gewezendat de werkman alleen door sa menwerking en meerdere ontwikkeling zijn lot kan verbeteren. Het tooverwoord Coöperatie is en blijft de machtige hefboomwaardoor veel veranderd en verbeterd kan worden. Flanelwevers te Rochdale in Engeland zoo meldt ons het werkje zochten naar middelen om met hun karig loon meer te verkrijgen dan totnogtoe mogelijk was en ze kwamen daarbij tot de volgende stellingen 1°- Zoo we zelf een winkel opzetten ontvangen wij de winsten die anders den winkelier toevloeien. 2°- Als wij die winst evenredig verdeelen zal hij die het meest noodig heeft voor zijn gezin ook het meest van de winst genieten. 3°- Als wij dit aandeel niet volstrekt noodig heb ben kunnen we ons kapitaaltje laten aangroeien waardoor de vereeniging onze vereeniging instaat is de zaken uittebreiden. 4°- Als we zelf onze waren koopen hebben we min der te vreezen voor bedorven goed en ver- valschte levensmiddelen. 5°- Als we afspreken contant te betalen hebben we later niet onder schulden gebukt te gaan. 6°- Als we een deel van de overwinst afzonderen voor eene leeszaal, eene bibliotheek en derg.

Volksblad | 1873 | | pagina 1