Nederland. Tioee winkelknechts uit Goes berichten ons, dat hun patro.on iift lezing van 't stuk door een werkman inge zonden, hun weekgeld van 7 op 8 gulden bracht. Gaarne deelen we hun bericht aan onze lezers mede en wenschen inet hendat het navolging moge vinden. NB. Liever hadden wc hun schrijven in zjjn geheel geplaatst, we konden dit echter niet, daar de inzenders ons onbekend zijn, waarom wij dan ook voor de waarheid van het bericht niet kunnen instaan. De inwijding vati de haven-, kanaal- en spoorweg- werken te Ylissingen had Maandag 11. plaats. Een prach tige optocht, muziek op alle plaatsen en versieringen en eerepoorten, dit ailes zette het feest luister bij. Duizenden waren naar Ylissingen gestroomd om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn, óf te genieten van dc feesten. De Koning en de. Minister van Binnenl. Zaken en die van Koloniën bevonden zich daar ook; de eerste heeft bij die gelegenheid levens afscheid genomen van de manschappen, die op zijn bijzonder verlangen juist dien dag uit Ylissingen naar Atchin vertrokken. Wij vernemendat het Bestuur van het Nederlandsch Vredeverbond zich den 11« der vorige maand heeft ge wend tot den Minister van Buiteniandsche Zaken en 's Ministers aandacht heeft gevestigd op het gewichtig, op 8 Juli jl. door het Brhsclie Huis der Gemeenten, op voorstel van den heer Henry Richard genomen besluit, strekkende om aan de regeering van H. M. de Konin gin van Groot-Brittannië het nemen van maatregelen aan te bevelen tot verbetering van het volkenrecht en in het bijzonder tot het vestigen" van een algemeen en duur zaam stelsel van internationale arbitragen. Z. Exc. de Minister van Buiteniandsche Zaken heeft aan voormeld Bestuur geantwoord, dat, zoo van de zijde van Groot- Brittannië eenig voorstel in dien zin tot 's Konings re geering mogt worden gericht, dit door hem, Minister, met de meeste zorg in overweging zal worden genomen. vereenigingen van arbeiders, loonenenz. Mr. A. Kerdijk ie s-llageheeft als secretaris van de commissie, benoemd om de zaak der coöperatie in Ne derland te bevordereneen werkjeOver Winkelvereejd- gingen geschreven. Het is in het belang van den werk- iflan, dat dit werkje zoo veel mogelijk verspreid worde, daarom is bedoelde brochure in den boekhandel verkrijg baar gesteld voor den prijs van 25 cents; en voor de werklieden, leden van vereenigingen, voor den prijs van 10 centen, onder voorwaarde, dat de besturen der -vereenigingen eene inteekening onder hare leden open stellen, de benoodigde exemplaren franco aanvragen en zorg dragen voor de overmaking der geiden. Bestuurderen worden uitgenoodigd hét voor hunne res pectieve vereenigingen benoodigde getal exemplarenaan te vragen aan den heer Beijers, boekhandelaar te Utrecht, aan wien tevens het bedrag der gelden voor de ontvan- gen exemjdaren moet worden toegezonden. Tegen 25 cents is het echter 'bij alle boekhandelaren te verkrijgen. N ij v e r li e i d. De Amërik&afiSche Arthitn méldt ,-dafc een jongmensch IIicks genaamd /óp het denkbeeld is gekomen om de lucifers, nadat zij geheel gereed zijn, in parad ne te doopen, om ze daardoor voor vocht te beschutten. De op deze wijze behandelde lucifers moeten nog ge makkelijk ontbranden, nadat zij vier en twintig uren in water gelegen hebben. Aan een Amerikaan te Toledo in de Yereenigde Sta ten is een octrooi verleend voor een nieuwe uitvinding die weder van den prafctischen geest der Amerikanen getuigt. Zij bestaat in de verbinding van een stoel en een lessenaar, zoodanig aan elkander verbonden, dat de persoon die van den stoel of de zitplaats gebruik maakt, gemakkelijk in eiken spoortreiu kan schrijven en gee;i den minsten hinder heeft van het schokken der rijtuigen. De inrichting is zoodanig gemaakt, dat de geheele machine, met den persoon die er gebruik van maakt, door een enkele zware spiraalvcer gedragen wordt, en dat de eenige verbinding is tusschen den stoel en den vloer. Volgens het bericht moet iemand op een dusda nige» stoel gezeten, in een spoortrein met 30 mijlen vaart, even gemakkelijk kunnen schrijven als te huis op zijn kantoor. Prof. Köchlin te Mühlkausen deelt mede, dat lamp- zwart uitmuntend den Oostindischen inkt kan vervangen. Hij behandelt een deel lampzwari met tien deelen zwavelzuur van 66 graden B, en nadat dit er gedurende tien uren mede in aanraking is geweest, wordt het er met zuiver water afgewasschentot het lampzwari volko men vrij van zuur blijkt te zijn. liet lampzwart heeft nu de eigenschap verkregen om zich gemakkelijk met water te vermengen en geeft een uitmuntenden inkt. INGEZONDEN. Jlijn/teer de liedacteur Heb de goedheid aan het onderstaande een plaatsje in uw blad te geven. De commissie, benoemd op het coöperatief congres te Utrecbt, richtte eenigen tijd geleden tot alle bestaan de coöperatieve vereenigingen het verzoek, haar de sla- tuten en een verslag van den toestand dier vereenigingen te willen zenden. Zij meende, om het ontvangen man daat te kunnen vervullen, terstond een poging te moeten doen, om op de hoogte te komen van den staat van zaken. Doch haar poging werd totnogtoe niet met goeden uitslag bekroond. Slechts de vereenigingen te Deventer, Haarlem, Tilburg en 's-Hage zonden haar statuten, en alleen van de laatste werd töt heden een verslag ontvangen. Wil de commissie ;aan haar roeping beantwoorden, zoo dient haar in de eerste plaats de medewerking der belanghebbenden niet te worden onthouden. En om het belang der zaak neem ik, als secretaris van deze com missie, de vrijheid, tot de betrokken vereenigingen nog maals en dringend bet verzoek te richten mij alsnog bet gevraagde te doen toekomen. U reeds bij voorbaat voor deze welwillendheid dank- zeggend Uw Dw. Dienaar 's-Hage, Sept. 1873. Mr. A. Keudijk.

Volksblad | 1873 | | pagina 2