naar hij meent, &an lijn vrienden een dienst, door ons aantebevelen. Dat is heel wat beter en we blijven er wat grooter bijhebben wat minder te kruipen en- te fleemen. 3°- Hij verkoopt alleen a contant. Dat is het groot ste van de zaak. Op de leesbibliotheek vindt men een boek getiteldSamuel Budget of wat een hoopman vermag. Die man begon met weinig of niets en stierf schatrijk zijn eerste stelling was: ik wil alleen a contant koopen en verkoopen. Bedenk, wat ik zooeven zeidat hij begon met weinige guldens. Doet men datdan heeft men het voordeel dat men niet zoo licht kooptwat men te nauwer - nood verkoopen zal, bf omdat er geen navraag naar is of omdat liet te slecht is. Zoodoende waagt men minder; want men be hoeft voor geen bankroetje te vreezenhoudt zicli- zelven buiten geldverlegenheidblijft goede vrienden met zijn leveranciers en voorkomt vergissingen terwijl de orde in de boeken geen oogenblik ge vaar loopt. Zoo we dus Holloway al niet na mogen volgen in zijn streven om het publiek te misleidenvolgen wij dan toch in deze zaken zijn voorbeeld en zijne wijze van handeldrijven. IHSEZOUDÏB. wenken v o o it velen. „Het is veel verstandiger te voorkomen, dan te her stellen" schreef jaren geleden (in 1847) de Hoogleeraar Q. J. Muldee, en waarlijk, ziekten, zooveel ons doen lijk is, te voorkomen, is een hoofdbelang. Keeds Mo- zes, die de inachtneming der gezondheidsmaatregelen tot godsdienstplicht maakte, begreep zulks: de onthou ding van sommige spijzen, de zuivering en reiniging des lichaamsde afzondering der zieken van gezonden en de toelating van genezenen onder de gezonden, eerst na velerlei reinigingen van genen zelve, en daarna van alles, wat met hen, tijdens hunne ziekte in aanraking was geweest, enz. zijn alle Mozaïsche voorschriften, en waren en zijn nóg allernuttigst. De zoo nuttige matigheid en ingetogenheid, welke nog don Israëlieten van onzen tijd niet te ontzeggen zijn, 1zijn dan ook zeker de reden, dat zij in ver schillende tijden en landen, bij heerschende ziekten, bijv. cholera, betrekkelijk minder worden aangetast. 2) Bij bestaande ziekten vooral algemeen heerschende te trachten deze te stuiten, waartoe van staatswege te genwoordig ook in -ons land al het mogelijke aangewend wordt, is allerbelangrijkst, maar in liet volksbelang zoude het vooral ook zijn, indien het volk de kennis van het leven en de gezondheid meer zocht, iets, waar toe de gelegenheid niet ontbreekt, alleen het „volksboek voor de schooL en het huisgezin" ouder den titel van „Leven en Gezond zijn" door Dr. II. van Capelle uit gegeven door de Maatschappij tot nut van 't Algemeen 2e druk 1872., is voor ons volk voldoende om genoeg zaam kennis van zijn lichaam te verkrijgen en te leerere wat het doen en nalaten moet, om de gezondheid van dat lichaam te behouden; doch, helaas! welke genees heer ondervindt niet dagelijksdat het volk schier niets van het maaksel van zijn lichaam, en wat hetzelve dienstig is, weet, én wanneer men op het treurige daarvan wijst, heet het: „wisten wij dat, en wal wij „diensvolgens doen en laten moesten om niet ziek te wor- „den, dan hadden we geen dokters noodig" helaas! een verkeerd denkbeeld; want ziekten zullen er altijd blij ven, doch wanneer men door de kennis van zijn lichaam weet, hoe weinig er noodig is om de gezondheid en het leven in gevaar te brengen, dan zal men, ten algemeenen en bijzonderen nutte, bij ontstaande ziekte, tijdiger de hulp van bevoegde geneeskundigen inroepen ende gegevene voorschriften stelliger volgenwaardoor de genezing, die men verlangt, zekerder wordt; terwijl men bij te verwachten algemeen heerschende ziekte zal doen en nalaten, wat de kennis van het leven en gezond zijn, en ondervindingrijke geneesheeren raden te doenhetgeen in deze dagen weer zoo wenschelijk is dezer dagennu het zoo noodzakelijk isdat een ieder met veel meer dan gewone zorgvuldigheid, alles, wat de gezondheid schaden kanvermijde. Botterdam. S. J. Go ossen Geneesheer. In den militairen stand worden de Israëlieten in doorsnede minder gestraft, zijn ordelijker en ook gezonder, wegens het minder te buiten gaan aan sterken drank. (Persilles.) Eduard Reich. Be oorzaken der Ziektenvoor Nederland bewerkt door II. B. Kaufman, bladz. 207. Afsluiting der Kasboeken en Restanten lijst bij de Coöperatieve Yoorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, voor de maand Augustus 1873. ONTVANGSTEN Reservefonds .f 945,145 Storting aandeel - 6522,82 Terugbetaling op schuldv. - 23011,17 Intress.daarv.en ger.intrest - 1505,59 Opgenomen gelden - 28261,665 Onkosten- Nihil. Gezamenlijk bedrag 60246,39. UITGAVEN: Reservefonds Nihil. Terugbetaalde aandeelen - 217,31 Verleende voorschotten - 47762,01 Terugbetaalde intressen - 9,08 Terugb. opgenomen gelden - 11578,60 Intress. van opgen. gelden - 59,02 Onkosten- 26,92 Gezamenlijk bedrag - 59652,94. Kas-saldo 593,45. M. Jacq. db Witt Hamer, Kassier. A. Schraver, Kz., Controleur. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 29 Augustus 5 September 1873. Ondertrouwd. Geene. Gehuwd. Hen 4, Coenraad de Jonge, 28 j., jm., met Susanna Korstanj'e, 21 j., jd. Geboren. Den 30, Jean Baptiste, z. v. Pieter van der Reit en Maria Josephina Loobeek. Den 1, Pieter, z. v. Anthonio Okke en Pietemella Beuns. Den 3, Clara Hcnriette Agnes, d. v. Jo seph Pieter Larser, en Fnmeisca Gertrudes Hausmann. Overleden. Den 31, Johannis Geus, 35 j., man van Tannetje de Mey. Den 1, Tanna Pietemella, 13 d., den 2, Francipa Pieter* nella, 14 d., tweelingdochtera van Francina Ossel.

Volksblad | 1873 | | pagina 2