VOLKSBLAD. No. 34, 1 8 7 3. 23 Augustus. 1 Gent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0.50. Franco per post t 0,80. Te voldoen ir. driemaaudelijksche termijnen. 3* omtol. cu. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden KEN U ZELVEN. Het volksblad geeft tegenwoordig niet anders dan oude kost. Daar staat nu waarlijk weder eene spreuk boven aan die zoo oud is als de wereld. Wel een beetje vervelend. Maar het volksblad bestaat niet om nieuwe din gen te verkondigen. Als we een goed nieuws kun nen mededeelen dan haasten we ons en zijn blijde maar hebben we geene nieuwighedendan zoeken we het oude op, dat altijd nieuw blijft omdat het altijd te pas komt. De menscken zijn in sommige opzichten ook niet zoo afkeerig van het oude, als het in hun kraam te pas komt en daarom durven wij nog wel eens wat opscharrelen uit de oude doos. Wat is de kermis bijvoorbeeld al een oud ding en toch kan men er maar niet van scheiden. Zij bestaat sedert eeuwen, komt zich jaar aan jaar weder vertoonen en er mogen er gevonden wor den die haar een plotselingen dood toewenschen het meerendeel offert zichzelven op, om haar in het leven te houden, Het ligt niet in ons plan om de kermis te ver dedigen of te bestrijdenmaar na ze ons weder bezoekt kwam onwillekeurig de gedachte in ons op: zou niet een enkel verbod tal van verkeerd heden kunnen voorkomen en zou dat daarom niet wenschelijk zijn. Zeker! als ge de kermis verbiedt, zullen de fomAverkeerdhcden ophouden. Dat wil zeggen ze zullen ophouden dien naam te dragen, maar of ze onder anderen vorm niet weder zullen gezien worden valt niet moeilijk te bepalen. Als ge uit uw woonvertrek alles verwijderen moet waaraan uw kind zich kan bezeeren, dan dient ge het wel aftebrekenwant aan de naakte muren zou het zich nog kunnen stooten. „O," zegt ge misschien, „dat is hier de zaak niet," maar al kunt ge niet alles verwijderen, dat voor het kind gevaar aanbrengen kandaarom be hoeft ge het nog geen mes of schaar in handen te geven, want dan zoudt gij de oorzaak van zijn mogelijk onheil worden. Toegestemd, maar menschen zijn geen kinderen en die zijn verstand gebruikt, al is hij geen ge leerde, geen overvlieger, die mag toch ondersteld worden te weten hoe hij met gevaarlijke zaken om gaan moet. De menschen zoeken genees en hulpmiddelen wel eens daar waar ze niet te vinden zijn en ze zien voorbijdat veel wat we van anderen willen eigenlijk bij ons zeiven is. Als men eens tot u zeide: omdat gij misbruik maakt van de kermis zal men die verbieden. Zoudt ge niet boos worden en verzekerendat ge u wel goed zoudt weten te houden; zoudt ge u niet be- leedigd achten dat men u voor zoo zwakzoo wei nig zelfstandig hield, dat slechts het geheel weg nemen der verleiding u staande kon houden. In menig oogenblik dragen de menschen er roem opdat ze zelve wel weten wat zij doen en wat zij laten moeten, 't Is maar jammer dat tusschen weten en uitvoeren soms eene groote klove is. Om al deze redenen hebben we dat oude woord nog eens voor den dag gehaald, dat wel zeker de beste raad bij den aanvang der kermis geeft: ken u zeiven. Als ge dien raad in acht neemt, dan weet ge wat u past en niet pastwaar ge kunt gaan en

Volksblad | 1873 | | pagina 1