gemoedsrust, leidt tot vreeselijke tooneelen en 'tis niet te zeggen hoeveel kwaad daardoor gesticht wordt voor de jeugddie daarvan getuige is en bij veel gemis al vroeg èn den eerbied voor de ouders verliest èn van de ouders zelve het kwaad leert waardoor geheel het volgend leven kan worden bedorven. Wie zou het den arbeider misgunnendat hij zich ontspant en vervrolijkt. Maar zou het daar te vinden zijnwaar schier ieder oogenblik de oorzaak wordt van dagen van lijden. Waarlijk de werkman klaagt niet ten onregte over den duren tijd en menigmalen over karig loonalthans in verhouding tot behoefte en arbeid. Hoe gelukkig maakt het hem als hij zijn loon ziet verhoogendaardoor in zijn huisgezin geluk kan brengen en met de zijnen genietenal is ook zijn deel nog ver van overvloedig. Maar hoe jammer als een klein voordeel nog kleiner wordtdoor behoeften, die geene behoeften zijn, als een deel van het verhoogde loon overgaat in de beurs van den kroeghouder. Wie rneent dat meer inkomen recht geeft op meer borrels, zou niet minder inkomen zeker gelukkiger wezen, 't Is be ter weiflig-te-h&bben-da.L in vrede gebruikt wordt dan een ruim deel dat schade aanbrengt. 't Is waarwij verkondigen hier niets nieuws maar er zijn van die oude dingen die toch niet moeten vergeten en nog wel eens mogen herhaald worden, en dan hoop ik dat elke lezer van het volksblad zal kunnen zeggen't is goed dat ze zulke herinneringen gevenmaar ik heb ze geluk kig niet van noode. Nederland. De toestand van 't lager onderwijs in Friesland, wat het hulppersoneel betreft, is treurig. In vele gemeenten zijn de scholen daarvan geheel of ten deele ontbloot, zoodat de hoofdonderwijzer alleen staat voor een groot aantal leerlingen. De Gemeentebesturen, die f400 trac- teineut beloven, krijgen geen sollicitanten. In enkele gemeenten begint men te verhoogen, zoodat er hulp onderwijzers zijn, die meer salaris genieten dan sommige hoofdonderwijzers. In eene jl. gehouden vergadering van landbouwers te Heerlen (Limburg,) onder voorzitterschap van den heer Cortes, wanddelleeraar, werd besloten een stoomdorsch- machiiie aan te schaffen, door middel van actiën h 1000 franken ieder; 8 landbouwers uit de omgeving van Heerlen schreven dadelijk voor een actie in, en besloten eene machine ter waarde van 12,000 fr. aan te koopen. In de Noordelijke provinciën vindt het plan van buurtspoorwegen hier en daar krachtige geldelijke on dersteuning, zoowel bij de respectieve besturen als bij particulieren. B. en W. van Groningen stellen voor er f 35,000 voor beschikbaar te stellen. De gemeente West- dongeradcel zal voor f 50,000 deelnemen. Een inzender in de N. R. Ct. meldt, dat bij door tusschenkomst van Maurice F. Plate te New-York P. O. Box 5488 Familie-beef heeft bekomen, die bem vrij aan huis op 55 cents per Nederl. pond te staan kwam. De inzender beweert dat dit vleesch met het beste Ne- derlandsche vleesch kan wedijveren. Uit het Buitenland. Verleden week werd te Londen een tapper tot een boete van 10 skillingen verwezen, omdat bij aan een politie-agent op wacht een teug gemberbier had verstrekt. Bij deze gelegenheid gaf de rechter te verstaan, dat de tapper strafbaar zou zijn geweest, al had hij den dien der ook maar een teug water geschonken. De Engel- sche tappers zijn nu gewaarschuwd. Mochten zij soms op hun drempel een dienaar der gerechtigheid in zwijm vinden liggen hetzij tengevolge van ziekte, of (wat in Engeland zoo geheel zeldzaam niet is) van bekomen slagen en schoppen zoo weten zij, dat 't hun verbo den is, op poene eener boete van niet booger dan 10 p. st., den man ook maar met een druppel water te la ven. Zöo wil het eene nieuwe Engelscbe wet. Of hier 't verhevene ook aan 't belachelijke grenst? dezondhe i d. Anderen bevreesd te maken is een .laffe en gevaarlijke grap. Vooral met jonge kinderen zij men in dit opzicht voorzichtig. Bangmakerijen met St. Nicolaas hebben voor menig kind stuipen ten gevolge gehad. Vooral in ziekenkamers moet de lucht dikwijls ver- verscht worden. Dit is in liet belang van den zieke en van zijne oppassers. Boven zijne krachten te willen werken is gevaarlijk soms doodelijk. Zeker persoon, die een zak tarwe van 150 kilogrammen naar den zolder wilde dragen, viel dood neder. STATISTIEK. Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes over Juli 1873. Op de .school le klasse waren gedurende deze maand 154 kinderen. Onder deze waren: 109 kinderen die geen enkelen schooltijd verzuimden. 44 kinderen die van 110 verzuimen hadden. 1 kind dat meer dan 10 verzuimen had. Het gemiddeld verzuim was IA pCt. op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegenover 4A pCt. over dezelfde maand in 1872. Op de school 2e klasse waren 156 kinderen, waar- onder 125 zonder eenig verzuim. 27 die van 110 verzuimen hadden. 4 met meer dan 10 verzuimen.

Volksblad | 1873 | | pagina 2