VOLKSBLAD. VEKEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 33. 1 8 7 3. 16 Augustus. a 1 Cent. Advertentiën tegen 5 Cents per regel. IN DE KROEG - UIT DE KROEG. VIERDE JAARGANC. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar 0.50. ïranco per post 0,80. Te voldoen ir. driemaandelijksche termijnen. ^fsnniWl Tïmmnm: Gewone Dienstaanbiedingen en jl&UIlUil 4. Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd icorden. 't Is een oud liedjemaar dat nog wel eens gezongen mag wordenwie de kroeg lief heeft haat zichzelven. Als men daarvan hoort denkt men doorgaans aan den dronkaard. Vrij natuurlijkzulken wacht en vindt men daar en die zich dien naam op den hals haaldenhebben het zeker daar beet gekregen. Maar de kroeg doet ons ook denken aan de zulken die wel geen dronkaards zijn en met ze keren trots er op wijzen, dat zij toch zoo diep niet zonken, maar die, al werden ze voor dien leelijken naam bewaarddaarom toch leelijke dingen d.oen en nog leelijker vruchten daarvan in oogsten. Onlangs las ik het volgende; wat mij aanleiding gaf, om nog eens over de kroeg te spreken: „De man die zijn geld in de kroeg verkwist en meent dat het buigen van den tapper en zijn „vriend, hoe maak je't" vriendschap of achting beduidtis een echte Joris Goedbloed, Bij zulke grijpvogels is het: „Als gij geld hebt, zet u neer; Hebt gij 'tniet, maak rechts omkeer." Het lokaas wordt niet in den val gedaan om muizen te voeden maar om ze te vangen. Wij maken geen vuur aan om deu bokking te pleizie- renmaar om hem te bakken. Zoo houden de tappers geeno kroegen voor het welzijn van den werkmanimmers als zij dat eens zeiven meenden zouden zij hun doel deerlijk misschieten. En als zij vat en toonbank niet houden tot welzijn van den werkmanwaarom zal dan deze het wel zijn van den drankverkooper en van zijn nering drinken. Als ik geld wil uitgeven voor het welzijn van eenig huisdan zij 't voor mijne eigen wo ning en niet voor een jeneverhol. Het is eene slechte welput, waar water moet ingedragen worden en de kroeg laat zijne vrienden niets dan gescheurde kleederen en hoofdpijn. Wie de kroeg lief heeft en den kroeghouder te vriend houdtis domzeer dom. Kroegen zijn spinnen, roofvogels, verslin dende dieren, wee hen, die in hunne klauwen en onder hun snavel komen--eu--dubbel wee-de- olie- dommendie nog roemen in de machtdie hen vernielt en verderft." 't Is voorzeker geen uitlokkende voorstellingdie hier van de kroeg gegeven wordt. Maar ze is niet overdreven. Eene treurige ervaring bevestigt de waarheid. En wie er aan twijfelt moest maar eens gaan zien indien hij er ten minste geen gevaar inziet om in een moordenaarshol te gaan. De droevige schilderij van wat er in de kroeg is, geeft ons nog maar de halve ellende die daar gesticht wordt, te zien. Wie de gevaren in de kroeg niet schroomt heeft uit de kroeg al even treurige ontmoetingen te vreezen. Als het zuur verdiende loonals het sober inko men verminderd wordt met de uitgaven die de kroeg eischt, dan is het in de woning van den kroegbezoeker nog veel akeliger gesteld. Daar zit het huisgezin te wachten op de ver vulling van noodzakelijke behoeftenmaar 't is vergeefs gewacht, want de gewenschte penningen zijn in de grondelooze put weg geworpen. Armoe de, ontbeering, ziekte en wat niet al zijn de ge volgen van dat gemis en als of het niet genoeg ware, de huiselijke vrede is den bodem ingesla gen. Huiselijke twist rooft levensgenot, welvaren,

Volksblad | 1873 | | pagina 1