jes houden ,en al staat het ook vast, dat er geen minder verschil van gevoelen zou bestaan, dan nu het geval isbij meer kennis van zaken zon er zeker minder verwoestende strijd zijn. Voor het öögenblik achten wij het reeds winst, als men begrijpt dat het voor den burgef niet op gaat te zeggenik heb met die politiek niets te maken. Ëet kali ons toch niet onverschillig zijn hoe het in ons huisgezin toegaatnl zijn wij maar ondergeschikte personen. De staat is ook een huisgezin en de mindere heeft er zijne taak als de meerdere; de bloei van liet geheel is het algemeen belang. Het volksblad zou gaarne het zijne toebrengen om de burgers het gewicht hunner roeping als zoodanig Ie doen begrijpen en daarom zullen onze lezers er wel geen kwaad in zienais wij d e po litiek latende rusten toch over politiek eene enkele maal een woordje meespreken. Nederland. Aan het U. IJ. wordt medegedeeld dat de direction van eenige spoorweg-maatschappijen zich op het oogenblik bezig liouden liet vervoer van kleine pakken, of in het algemeen van zoogenaamde beslelgoederente reorgani- seeren, en dat men in een niet ver verschiet als eerste begin nieuwe, lage tarieven kan te gemoet zien tusschen de stations van rle Staatsspoorwegen, Noorder- en Zui- dernet onderling, en tus'sehen die stations en de stati ons van den Ned. Centraalspoorweg. Er bestaat voorts uitzicht op, dat ook de Ned. Kijn- spoorweg-maatschappij zich met de in te voeren tarieven zal vereenigen. Uit het Buitenland. Luidens de jongste berichten uit TÏieuw Zeeland, neemt die kolonie wonderbaarlijk in bloei toe. Wegen, bruggen, dokken en spoorwegen zijn overal in aanbouw, 't Heerlijk klimaat en de vruchtbaarheid en goedkoopheid van den grond maken dan ook voor emigranten uit den landbouwenden stand dit ver gewest tot een land van belofte. De begrooting der stad Parijs voor het dienstjaar 1874 is Hij den gemeenteraad ingediend. Zij bedraagd 9^- mil- lioen meer 'dan de begrooting van 1872. Zoodra de Schach van Perzic de stad Genève had verlaten, liep aldaar een gerucht, dat hij aan liet hos pitaal 30,000 francs had geschonken. Spoedig echter bleek dit onjuist te zijn: hij had aan het stedelijk Be stuur een geschenk in geld voor de Politie gegeven, maar tot zoodanig bedrag, dat het Bestuur, uit vrees dat de Politie er zich door gekrenkt zou gevoelen, het dubbele van de som er heeft bijgelegd. Landbouw, Volgens een bericht van Prof. Hauum is in den voorgaanden herfst een nieuwe ziekte der aardappelen ontdekt te Apolda, ill de nabijheid van Jena. Bij dezen nieuwen vorm, dien de bekende ziekte heeft aangenomen tast de schimmelplant onmiddelijk de knol aan, zonder zich op het loof te vertoonen. Gezondheid. De geneesheer s. J. Goossen zond ons de onderstaande gezondheids en voorzichtigheids maatregelen, bij baden en zwemmen in acht te nemen, met verzoek die in ons blad bekend te maken. Wij nemen ze gaarne ter kennisneming op. lo- Men bade of zwemme nimmer met een door ar beid of anderszins verbft lichaam. 2°- Men bade of zwemme nimmer onmiddelijk na het eten, maar 2 h 3 uren na hetzelve. 3°- Op de bad- of zwemplaats aangekomen, ruste men eerst minstens 10 minuten uit. 4°- Nimmer bade of zwemme men bij mistig weder, ook niet op bet warmste van den dag. 5°* Het is altijd voorzichtiger langzamerhand in het water te gaan en eerst het hoofdde schouders en borst te bevochtigendan er in -eens in te springen. 6°- Men zorge bij het baden niet langer in het wa ter te blijven dan een kwartier. 7°* Men verlate in alle gevallen dadelijk liet water, als men een onaangenaam gevoel van koude ontwaart. 8° Als inen in open water baadt of zwemt vermijd e men poelen en moerassige plaatsen. 9°- Onder bet zwemmen make men slechts de daartoe noodzakelijke bewegingen en overhaaste zich niet. 10o- Ook bij het baden make men eenige bewegingen. 1 lo. Na het baden en zwemmen drooge men zich, liet lichaam wrijvende, goed af en kleede zich gauw aan. 12°- Bij het zwemmen Irachte men op verschillende wijze te zwemmen, om als men een langen weg moet afleggen, niet te spoedig vermoeid te worden. 13°- Zoo tot redding van zich zeiven als van anderen is het nuttig, zoowel gekleed als naakt te leeren zwemmen. I4.0. plaatsen, welke uit haren aard gevaarlijk zijn, zoo als b. v. b. krachtig stroomende waters, moe ten tot het zwemmen vermeden worden. INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Volksblad" te Goes. M. M. Gezien in een der vorige nummers van uw „Volks blad" eene opmeiking over de verschillende biersoorten welke in sommige streken van ons vaderland nog al véél verschillend zijn, zoude ik het wenschelijk achten dat de verschillende soorten van bier, die hier binnen deze gemeente verkocht en gebruikt worden, eens schei - kundig werden onderzocht, en het resultaat daarvan in een der volgende nummers van uw „Volksblad" werd medegedeeld, aangezien de Averkman dan zoude ingelicht worden welk soort van bier voor hem het wenschclijkst zoude geacht worden. Met alle achting Een Werkmansvriend.

Volksblad | 1873 | | pagina 2