VOLKSBLAD. VEPvEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 32. 1 8 73. 9 Augustus. Spittel. Hommers S 1 Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. VERBODEN WAAR? VIERDE JAARGANC. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag.' De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen ir. driemaandelijksche termijnen. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Ik zou zoo gaarne eens ondeugend zijn en over politiek spreken. Gij weettrouwe lezersdat wij dat nooit doen dat wij ons voorgenomen hebben dat nooit te doen en wij wetendat als wij van dien regel af weken het volksblad alras zijn crediet zou verliezen. En toch waag ik hetin de hoopdat als gij mij goed verstaan hebt, gij mij van misdrijf zult vrij spreken. Wat is toch politiek Wij hooren dat woord zoo gedurig en er zijn er wel, die zeggen: wat gaat ons dat aan. Gewoonlijk verstaan wij er door, het kennisne men van den loop der algemeene zakende gang van dezenhet oordeel over de handelingen der verschillende staatkundige partijen en voornamelijk het oordeel over de daden der regeering des lands. Die politiek maakt de gemoederen nog al eens warmomdat de een partij kiest voor hetgeen an deren verwerpen. Het is daarom dikwijls het beste er van te zwijgenniet alleen omdat men er vij anden door maakt en den vrede verstoort, maar ook omdat men de zaken toch niet veranderen en allerminst de menschen tot eenheid van gedachten brengen kan. Er zijn er ook, die zich gaarne met wat zij po litiek noemen inlatenmaar zonder eenig recht verstand er vandie mede praten en oordeelvellen zonder eenigzins op de hoogte te zijn. Men pleeg de zoodanige wel eens staatkundige tinnegieters te noemenomdat zij buiten hun boekje gaan en zich iets aanmatigendat geheel en al buiten hun kring ligt. Maar als nu een en ander ons de gereede aan leiding geeft om van de politiek te zwijgen, dan gelooven wij nietdat dit in zich sluitonverschil ligheid voor de algemeene belangen. En toch is dat dikwijls en bij velen het geval. Omdat zij overtuigd zijndat het zeer moeilijk zoo niet onmogelijk is, de zaken recht te beoordeelen, nemen zij er in het geheel geene kennis van en laten alles maar loopen zoo het wil, echter niet zonder bitter mede te klagen als er een of ander gedaan wordtwaarin sommigen eene oorzaak van klacht zien. Wij zouden daarom wel wenschendat onze me deburgers wat meer gevoelden dat zij ook staats burgers zijnniet om het aantal der politieke bab belaars en vitters te vergrootenmaar omdat wij als leden van den staat niet onkundig mogen blij ven van zooveelwat voor het geheele lichaam en dus ook voor de kleinste onderdeelen van gewicht en beteekenis is. Gelukkig zijn wij zooverdat onze jeugdbij ha re opleiding eenige wetenschap krijgt van het za- menstel der regeering en van den staat. Wij moeten daardoor langzamerhand een stapje verder komen. En al ligt het ook nu nog in een ver verschiet, 't zou niet onmogelijk zijndat ons volk ook nog eensgelijk anderewat meer belangstelling toonde in alles wat op staatsgebied voorvalt. Dan zou ieder tot een eigen meening kunnen komen en niet door de oogen van anderen behoeven te zien. En de opgewekte belangstelling zou weldadig kunnen werken voor zooveel, dat èn op het algemeen be lang èn op het bizonder welvaren beslissenden in vloed heeft. Dat zou nog wat anders zijn dan politieke praat-

Volksblad | 1873 | | pagina 1