Vlaainsch bier. Het volk dronk schenkel-, scherp-, scker of scharrebier, leksel, kymwaarfc, kuit, of hoe die „cleiiie" „smalle" „dunne" „slechte" bieren meer genoemd werden; op begrafenis-maaltijden werd het „morteibier" veelal ge bruikt. In belegerde steden brouwde men het bier van regenwater, en noemde dit brouwsel het „biertje der el lende." Het is dus niet te verwonderen, dat zoovele verschillende soorten van bier, ieder weer met verschil lende eigenschappen, gebrouwen en gedronken werden. Een onzer oud-vaderlandsche dichters gaf dit aanleiding te zeggen „Wie kander van het bier den rechten aert beschrijven En of het dienstigh is voor allerhande lijven? Dewijl het wort gekoockt uyt veelderhande graeu, En datter seldsaem kruyt oock onder wordt gedaen; De waters even-zelfs zijn niet van eener krachen: Het eene wordt geput uyt ongesonde grachten, Het ander uyt een poel of uyt een silfcigh lant." lleeds toen ter tijde viel er dus vrij wat op het brou wen van bier aftedingen en dat het in den laatsteu tijd niet verbeterd is, leert de ondervinding maar al te zeer, ofschoon de industrie in zooverre is vooruitgegaandat zij ons nu bieren levert, nagenoeg zonder eenige voe dende bestanddeelen. (Telegraaf.)' Naar berekening van prof. Hoüghston aan het Trini ty-College te Dublin omtrent de stofwisseling bij ver standelijken en lichamelijken arbeid, ontnemen twee uren ingespannen studie evenveel levenskracht als een geheele dag blooten handarbeid. De verkoop van naaimachines bereikte in Amerika in het vorige jaar het verbazende cijfer van 851,736 stuks. Het Pharmaceutical Journal stelt de volgende eigen schappen voor goed drinkwater: Het moet zijn kleurloos, zonder reuk of smaak en met een kleine hoeveelheid zéep een'goed schuim geven. Verder plaatse men een halve kan water, vermengd met eenige greinen zuivere witte suiker, in een witte stopflesch, voor het venster in een verwarmde kamer, gedurende een dag of tien. Wordt het water nu troe bel dan bestaan er verschillende redenen om te vermoe den dat het met organische stoffen bedeeld en dus voor de gezondheid schadelijk is; blijft het echter helder, dan kan het gerust als drinkwater gebezigd worden. Men vindt in een werk over de tochten naar de Noord pool vermeld, dat in 1861 het schip de Eolus Noord- Oostland aandeed een eilanddat door een zeestraat van Spitsbergen is gescheiden. De matroos Mattillas, aan land gegaan zijnde, kwam terug met het bericht dat hij eene ontdekking had gedaan. Men deed onder zoek en vond een verzameling van levensmiddelendie voor 34 jaar door kapitein Parry waren achtergelaten. Er lag bij dien voorraad een onbruikbaargeweer met ammunitie, namelijk: patronenslaghoedjes en buskruit in zeer goeden staat. Er waren 11 toegesoldeerde blik ken doozen aanwezig. Het gekookte vleesch, dat er in wasmet geleiwas zoo goed of het eerst voor 24 uren was toebereid. In één woord, al de doozen waren in goeden staat, op die met koffie na. Een houten kistje, dat alles insloot, had in die 34 jaar niets geleden. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van „Een Werkman" is voor dit nommer te laat ontvangen. Wij meenen echter den inzender opmerkzaam te moeten maken, dat in ons hoofdartikel van de vorige week volstrekt geene sprake is van iets anders te bedoelen dan men schrijft, maar dat eenvoudig gezegd is, dat de werkman, de meening van den schrijver in ons blad niet juist had begrepen. Burgerlijke Stand Stad Soes. Van 25 Juli i Augustas 1873. Ondertrouwd. Geene. Gehuwd. Geene. Geboren. Den 26, Jacoba, d. v. Jan Dalebout en Kornelia Ver- heule.Den 2S, Franciscus Alexander, z. v. Alexander de Coninck en Geertrui Francina Blondel. Den 29, Anton Marinus, z. v. Johannes Verdonk en Jacoba van de Weert. Overleden. Den 25, Blazina, 17 m., d. v. Marinus van der Linde en Johanna Kornelia Schrijver. Den 27, Magdalena Adriana Cat- harina, ruim 4 m., d. v. Adriaan de Jonge en NeeUje Ossewaarde. Den 29, Johannes Pieter Meyler, 63 j., man van Cornelia Maria Barbier. Claziaa, 18 m., d. v. Johaoues Proos ea Margriet ta Corstanje. Den 31, Martin Stieger, 70 j-, wedn. van Adriana Loots, thans echtgenoot van Johanna Kegel.Johanna, 8 m., d. v. Pieter Burgs en Johanna Steenbakker. Samuel, 3 m., z. v. Wil lem Duvekot en Cornelia Schipper. Te Wolfaartsdijk den 29 Juli 1873, Leuntje, bijna 3 m., d. v. Marga- retha Reynhout. Levenloos. Den 27, eene dochter van Jacobus Snoep en Jozina vau Loo. Burgerlijke Stand Stad Middelburg. Van 24, 31 Juli 1873. Ondertrouwd. Den 25, Petrus Buise, 32 j., jm., met Janna Cijta Maugold, 25 j., jd. Jan Borselaar, 25 j., jm., met Tanne tje Sturm, 26 j., jd. Gehuwd. Den 25, Jean Rudolph van den Berg, 26 j-, jm., met Emma Pauline Boogaert, 23 j., jd. Den 30, Wouter Pluymers", 41 j., jm., met Katharina Johanna Matthijsen 3? j wed. Geboren. Den 24, Maria Elisabeth, d. v. J. C. Harthoorn en E. Bell. Den 25, Martina Adriana, d. v. T. Machielse en F. M. Baars. Adriana Jacoba, d. v. J. G. Gort en M. de Ridder. Den 26, Pieter Hendrik, z. v. J. E. Witte en I. C. Keersemaker. Anthony Cornelis, z. v. W. J. van Aartsen en H. K. Bosdijk. Den 27, Pieter, z. v. C. Dingemanse en T. Klap.Den 30, Elisa beth d. v. J. van de V/oestijne en C. Schreyenberg. Anthonie Reinier Hendricns, z. v. J. C. van Steenhuyzen en D. Baak. Antonia, d. v. C. J. Luyk en E. Veinijs. Overleden. Den 25, Gerrit Evers, 53 j., man van Cecilia Corne lia van der Meyde. Den 27, Wilhelmina Jacobse, 75 j., jd. Catharina Johanna Smit, 32 j., jd. Aarnout Johannes CorneKs, 4 m., z. v. J. A. Snijders en S. A. P. Dronkers. Den 29. Simon van Keulen73 j-, wedn. van Pieternella Bakker. Marktbericht. Goes 29 Juli 1873. De aanvoer van jarig graan bestond hoofdzakelijk sir Tarwe, die alleen voor plaatselijk gebruik tot nagenoeg vorige weeks-prijzen genomen werd. Overige artikelen bijna niet getoond. Van Koolzaad was ruimen aanvoer, doch weinig omzet, uithoofde van te hooge vraagprijzen der houders. Van nieuwe Wintergerst waren enkele mon sters ter veil.

Volksblad | 1873 | | pagina 3