gemaklijk prijs voor eene vreemdeverwacht dan ook niet, dat er groote gezetheid is op een onaf hankelijk volksbestaan. Laat men zich ongestraft zijne taal betwisten of telt men haar niethoe kunt ge dan liefde voor vrijheiden trouw aan vader- landsche beginselen verwachten, 'tls daarom een bezit, waarop ieder prijs stellen moet. En het is niet. het minst het volk dat isde groote menig te die voor dat bezit wakenzich dat waardig betoonen moet. Wij hebben daarom een dubbele wenkvoor al wie het wel met zijn volk, zijne taal, met zich- zelven meent. Leert voor alle dingen uwe moe dertaal goed en past ook in dezen den regel toe: Denkt eer gij spreekt of schrijft. Gij behoeft dan niet te bloozenals de vreem deling u naar uwe taal beoordeelt. Nederland. Naar men wil zou door de hk. Yekküil Quakkelaar te Vlissingen, en Lansen Crointe Sluis, concessie aangevraagd zijn tot het leggen van eene spoorweglijn van Brugge over Sluis naar Breskens. Zondag-namiddag begaven zich 2 personen, onmidde- lijk na het middagmaal te hebben gebruikt, naar het uitwateringskanaal, nabij de gemeente Betrancbement, om er een bad te nemen. Een hunner, een jongeling van 20 jaren, werkman van beroep, was nauwelijks in het water, of hij verdween in de diepte. Zijn kameraad dit ziende, stelde pogingen in 't werk om hem te red den, doch vruchteloos; men vond slechts zijn lijk. Wij plaatsen dit bericht voornamelijk ombij de her haalde ongelukken die door baden plaats hebbener op te wijzen, boe gevaarlijk o. a. bet baden is, onmid- delijk na het eten. Uit het Buitenland. Nauwelijks is de woningsnood in Berlijn eenigszins aan 't afnemenof men heeft met watersnood te worste len. Geen overvloed maar gebrek aan water is ontstaan, door het breken van de hoofdbuis der waterleiding die in de Spree lag. Er zullen eenige dagen voor de repa ratie noodig zijn. Een geheele wijk is daardoor in deze warme dagen van water beroofd. De oogst in Hongarije is in vollen gang. De veront rustende herichten die over de opbrengst verspreid waren bevestigen zich gelukkig niet, over 't geheel kan men zelfs op een meer dan middelmatige opbrengst rekenen bij goede kwaliteit. In 1830 telde men in Griekenland slechts 91 lagere scholen met 6721 leerlingen; in 1864 telde men in de lagere scholen 500 onderwijzers en onderwijzeressen met 64061 leerlingen, waaronder slechts 6250 meisjes, be halve 300 bewaarscholen met ongeveer 10000 leerlingen. De kosten voor het onderwijs bedroegen toen ongeveer f 0,25 per inwoner. De onderwijzers kweekschool te Aegina telde 7 onderwijzers en 50 kweekelingen. N ij v e r h e i d. Door Band hl' wordt het gebruik van carbolzuur in de leerlooierij in 't algemeen aanbevolen als bederfwerend middel. Een half of een kwart gram per liter zemelen- bad behoedt het voor het omslaan gedurende warm weder. Bij de zeemtouwerij wordt het vet met vier tot zeven duizendste carbolzuur vermengd en bontwerk wordt ge drenkt met water, dat een procent zuur bevat, waardoor zelfs de mot wordt afgehouden. Om zooileder voor bederf te bewaren wordt het run- gare leder in een zuuroplossing gelegd, die hoogstens acht duizendste carbolzuur bevat. Handschoenleder wordt er veerkrachtiger door en glacé voor schimmelen en vlekkig worden behoed. Indien het slechts half waar blijkt te zijn is dit een aanwinst voor de industrie. Een nieuw surrogaat voor koffie zal weldra in den handel verschijnen (waarschijnlijk is het er reeds), dat bestaat uit geroost mout en gerst, vermengd met het be standdeel der echte koffie, de cafeïne. De cafeïne die bij het branden der boonen verloren gaat, wordt opge vangen en in liet, mengsel van geroost mout vastgelegd. Men berekend, dat een pond koffie ongeveer 75 grein cafeïne verliest, die op bovengemelde wijze weder ten nutte gemaakt wordt. Te Berlijn zijn eenige proeven genomen, ten einde tot het bepaalde besluit te komen op de vraag: in hoeverre is het lichtgas nadeelig voor de wortels der boomen eli planten? Er is gebleken, dat een kleine hoeveelheid gas, namelijk vijf en twintig kub. voet op 576 kub. voet aarde dat is dus in volume ongeveer 4 pet, zeer spoedig den dood der wortelvezelen ten gevolge had, waarmede liet gas in aanraking kwam. Allerlei. Nu iu onze dagen vooral 't vervaardigen en verbruik van allerlei hier op ongelooflijke wijze toeneemt, is 't wellicht niet van belang ontbloot, aan de volgende op merkingen van dr. J. Sassk, reeds voor eenige jaren neergeschreven, te herinneren: Het brouwen koslte in vroeger dagen bitter weinig. Men brouwde 't bier in kléine hoeveelheden en dronk liet spoedig; men had dan ook niet zulke reusachtige gebouwen kelders en monstervaten noodig als heden ten dage. Wanneer men in die dagen voor een stuiver bier dronk, kon men rekenen, dat men voor een stuiver voed sel gebruikte, en in zooverre had dr. TJnzer gelijk, bet bier „vloeibaar brood" te noemen. Een oud kroniek schrijver meldt, dat een stoop üelfsch bier, dien men met vier Engelsche penningen betaaldevoor een zeer excelenten drank werd gehouden, en Junius verzekert; „dat bijna nergens eenigen drank begeerd werd als die in Delftsche ketelen gebrouwen was." Op de maaltijden der aanzienlijken vond men Lubecksch-, Harlinger-, Tïn- gelsch-, volgens "Visscber „liefelijck nat", Brabantseh- en

Volksblad | 1873 | | pagina 2