nog onlangs de ontvangsten en uitgaven van een veldarbeidersgezin der waarheid getrouw hebben opgegeven. Was het vreeraddat de geneesheer en de apothe ker van dat loon zoo'n betrekkelijk groot aandeel tot zich namen. Versterving moet plaats hebbenwanneer het loon niet het hoognoodige voedsel (wij spreken niet van vulling) aan den arbeider en zijn gezin ver schaffen kan. Hoeveel loon iemand nu hebben moetom bij Hinken arbeid voor zich en een gemiddeld gezin versterving te voorkomen zal onze werkman wiens brief hier voren geplaatst is zelf het best kunnen uitrekenen. Hij ga na, hoeveel en welk eten hij noodig heeft, om zich, wanneer hij niet reeds ziekelijk is, ge zond en krachtig te houden. Hij berekeue hetzelfde voor zijne vrouw en voor vijf kinderen b. v. van 2 4 6 8 en 10 jaar oud. De prijs van dat voedsel alsmede van de meest noodzakelijke kleeding de huishuur enz. berekene hij over een gansch jaar en deele dat door twee eïi vijftig (het aantal weken). Mocht hij ons zijne berekening willen mededeelen gaarne willen wij die berekening in ons blaadje in het belang van anderen bekend maken. Nederland. Goes. Het Comité tot wering van Schoolverzuim meent bij het einde van het eerste halfjaar van 1873 aan de belangstellenden in 't onderwijs geen ondienst te doen met hen in eenige cijfers de gelegenheid te geven zelf te oordeelen over den toestand van het verzuim in onze gemeente. Het Comité kan u voor 't eerst in staat stellen eene vergelijking te maken tusschen de eerste helft van 1872 en de eerste helft van 1873. Ziehier de cijfers, en oordeel zelf! Op de scho'ol le klasse bedroeg het verzuim tot en met uit. Jnni 1872 2-rïir percent; tot en met Juni 1873 1 tVh percent. Op deze school werden dus in de eerste helft van 1872 door iedere honderd hinderen iels meer dan 2 j school tijd verzuimd; terwijl dit getal in de eerste helft van dit jaar nog geen 2 schooltijden voor iedere honderd kinderen beloopt. Op de school 2e klasse was het verzuim op beide genoemde tijdstippen .3AV pereent en 2Atr percent. Men trekke nn zelf het besluit. Dc school 3e klasse had op uit. Juni 1872 9iVv percent en op gelijk tijdstip 1873 8Av percent. Ook vermin dering van verzuim. De weezen- en armenschool vertoonde op uit. Juni 1872 22iVir percent en op uit. Juni 1873 16tA percent. Dus kolossale verbetering op deze school, die ontegen zeggelijk het moeielijkst te verbeteren is. De byzondere school eindelijk vertoonde op uit, Jnni 1872 6rVfr percent en op nlt. Juni 1873 4 percent. Ook hier is 't verzuim merkelijk minder. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat op uit. Juni 1872 het verzuim op alle scholen te samen bedroeg 8 per cent en op uit. Juni 1873 5tA percent. De voor de hand liggende slotsom is dns deze: op alle scholen is 't verzuim in de eerste helft van 1873 minder dan in 1872. Uit het Buitenland. Uit Weenen wordt van verschillende zijden gemeld dat van Cholera aldaar niets te bemerken is. De ge zondheidstoestand is voortreffelijk en de weinige gevallen die voorkomen, zijn bij de vreemdelingen, die ze hebben aangebracht, bepaald gebleven. Ook de prijzen zijn er zeer matig en over het geheel genomen niet onbillijker dan in andere steden. De Tentoonstelling wordt algemeen voor zeer leerrijk gehouden en het bezoeken daarvan zal niemand berouwen. Gezondheid. Volgens de Huisvrouw, heeft prof. Schneevoogt den volgenden raad nagelaten tegen de klierenMen bestrijkt den patient overal, waar zich klierknoppels vertoonen, met gewone groene zeep en laat dit op de huid ver- droogen en korsten. Daarna laat men den patient een lauwwarm bad nemen en waschl de zeep weer weg. Dit is een probaat middeldat tweemaal per week herhaald moet worden. Door deze behandeling, wanneer er na tuurlijk een gepast diëet bijkomt, verdwijnen de klie ren geheel. Tot bevordering van een geregelden bloedsomloop is er geen beter middel dan gymnastische oefeningen. Licht en lucht moeten al thans aan twee zijden vrijen toegang tot onze woningen hebben. Allerlei. De grootste waterval der wereld zal in Venezuela zijn. De Amerikaan George Yoüng, een der weinige reizigers, die de groote val in Britsck Guiana bezocht hebben, schrijft, dat deze den voorrang ontnomen is. De vcgee-"' ringsbeambte Brown in Britsch Guiana heeft dicht bij' de bronnen van den Massarund een stroom ontdekt, die van de noordwestelijke helling van het Beraim-ge- bergte afkomt. De kruin van dit gebergte is 2000 voet hoog en de ri vier stroomt, nadat hij langs den enormen rotswand is naar beneden gestort, over een helling van ongeveer 3000 voet in een hoek van niet minder dan 45°. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 18 25 Jali 1873. Ondertrouwd. Den 25, Pieter Philipse, 39 j., wedn. van Su- zanna Westveer, met Pieternella de Dreu, 29 j., jd. Gehuwd. Den 23, Jan Cliristiaan Coops, 35 j., jro., met Johanna

Volksblad | 1873 | | pagina 2