VOLKSBLAD. VEREENÏGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 30. 1 8 7 3. 26 Juli. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Vlnmnton; Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar 0,50. jK LM i u til. ,u UllUlltl b Dienstaanvragen worden geplaatst 10 Cents Franco per post 0,80. Cent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen ir, driemaandelijksche Groote I,etters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. VERS TER VING. Wij ontvingen nevensgaand schrijven van een werkmandat wij gaarne plaatsen Mijnheer de Redacteur! In het volksblad van 12 Juli„Bederfelijke waar" lees ik, wanneer zijn de loonen laag? wel als een vlijtig arbeider die zijn vak kent met een gewoon huisgezin daarvan niet zoo kan leven, dat hij en zijn vrouw zich zulk voedsel, kleeding en huisves ting kunnen verschaffen, dat zij gezond blijven en een gezond teroost kunnen honden. In mijne buurt woont een Heerwerkzaam op de Kegtbank, een aanzienlijke betrekking, daarbij moet hij nog al van schijven voorzien zijn in een groot huis ruime tuinen daar stond voor eenige tijd op de denr „besmettelijke ziekte," dus dan een bewijs dat de verdienste en inkomen nog te laag is, zoo was mijne vraag: Hoeveel moet een werk man wel verdienen met vrouw en vijf kinderen (ik beb er wel negen) om het boven onderschrapte te kunnen genieten? Een vriendelijke vraag van een Werkman De werkman doet ons eene vraag, die hij beter beantwoorden kan, dan wij. Voordat wij hem tot eene goede beantwoording den weg wijzenmoe ten wij hem mededeelendat hij onze meenig niet juist heeft begrepen. Of dat aan hem of aan ons ligtdoet niets ter zake. Wij hebben niet geschrevendat een hoog loon maaktdat hijdie dat trekt en dat diens kinderen altijd gezond zullen zijn. Wij hebben gezegd, dat de loonen laag zijn, wanneer een bekwaam en ijverig arbeider met een gewoon huisgezin daarvan niet zoo kan levendat hij en zijn vrouw zich zulk voedsel, kleeding en huisvesting kunnen verschaffen dat zij gezond kun nen blijven en een gezond kroost kunnen houden. Wat bedoelden wij daarmede Dat iemanddie een hoog loon trekt altijd gezond zal zijnof om gekeerd, dat iemand die ziek is te laag loon zal hebben Volstrekt niet. Maar er is eene zekere hoeveelheid voedsel noo- dig om gezond te kunnen blijvenom gezonde kinderen te kunnen voortbrengen en die gezond te houden. Dit neemt niet wegdat iemand die wel goed voedsel heeft, toch nu en dan ziek kan worden. Honderde oorzaken vooral bij besmettelijke ziekte kunnen daartoe aanleiding geven. Het spreekwoord zegt: hij heeft te veel om te sterven en te wreinig om te leven. Die toestand waarin een arbeider verkeert, wanneer hij geen genoegzaam voedsel heeft om krachtig te kunnen blijvenhebben de Engelschen genoemd starbation versterving. Dat tal van kleine kinderen dat in de arbeiders klassen wegkwijnt en sterft voor het nog 1 jaar oud is; die afneming van de lengte en gezondheid der lotelingen ieder jaar, dat de loting plaats grijpt; dat algemeen voorkomend verschijnsel bij de veldar- beiders, dat de zoon minder krachtig is dan de vader op denzelfden leeftijd was; ziedaar zoovele blijken van dien toestand van versterving. De loonen onzer handwerkslieden schijnen in dat opzicht vrij redelijk te zijndie onzer veldar- beiders willen wij thans niet besprekenomdat wij Één voorbeeld zij genoeg. De beroemde statisticus Cfaadureb beeft aangetoond, dat in Engeland by de aanzienlijken van de 100 kinderen 20 sterven voor hun vijfde levensjaarbij de arbeiders daarentegen 50 van de 100.

Volksblad | 1873 | | pagina 1