VOLKSBLAD. VEREENIG1NG VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 28. 18 7 3. 12 Juli. BEDERFELIJKE WAAR. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. (atv-nnfleet Uïnmineve Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar /"0,50. ^>JjxU IUlCrt, JiUIIllIltTb Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post n 0,80. J C6Ht Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen ir. driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. (Vervolg.) Ten slotte is er nog eene heel oude vrouwdie nadeelig werkt op het loon van den arbeider. l)ie vrouwhoe oud ookof juistomdat zij oud is, heeft heel veel invloed. Hoeveel loon geeft gij uwe dienstbode mevrouw? „Tien pond." Rekent u dan bij ponden sterling mevrouw? „Wel foei! neen mijnheer; ik bedoel ponden Vlaamsch." 't Is merkwaardigterwijl de pondenschellin gen en grooten reeds sedert eeuwen niet meer ge bruikt worden als munt, zal de Zeeuwsche huis vrouw het loon van hare dienstbode nog in die munt berekenen. Dat is vrouw-gewoonte, de oude dame, die 'em dat doet. En die oude vrouw heeft nog meer dan dat op haar geweten. De hoogte van het loon wordt nog op vele plaatsen door haar geregeld. De boer geeft, wat zijn vader gaf, de veldarbeider ontvangt, wat zijn vader ontving in geld namelijk. Dezelfde waarde ontvangt hij echter niet, want voor een gulden kon men vijftig jaar geleden eens zooveel levensmiddelen koopen dan tegenwoordig. Op den duur zal de gewoonte het niet kunnen winnenmaar eer zij overwonnen iszijn er voor den arbeider weder eenige jaren van ellende gele den. Sommigen gelooven niet aan de kracht der gewoonte. Waarom geeft gij dan een fooi van een kwartje aan den koetsier even als je dat voor tien jaar deed? Waarom een gulden aan uw schoorsteenve ger? Waarom niet meer dan vroeger, ofschoon uw koetsier zoo min als uw schoorsteenveger zich voor de belooning dezelfde waarde van levensmiddelen kan verschaffen als vroeger? Gewoonte en niets dan gewoonte. De ar beider heeft dus een bederfelijke waar aan te bie den terwijl de behoeften van zijn huisgezin hem dwingen die waar tot eiken prijs aan te bieden en terwijl de gewoonte den prijs dier waar drukt. „Maak het aanbod vrijroept de leerling van de hoogere burgerschool uit. Juist zoo mijn vriend; dat trachten de arbeiders tegenwoordig door hunne werkstakingen. Zij verzamelen gelden om daarvoor, wanneer het loon hun te laag voorkomt, zich voe ding te verschaffenten einde eenigen tijd hun waar niet te behoeven aan te bieden. Zij doen dat gezamenlijk en staken ook gezamenlijk het aanbod van hun waar, om zoodoende eene belang rijke vermindering van aanbod te krijgen. „Alle werkstakingen van arbeiders zijn dus niet af te keuren," vraagt de leerling iet wat onge- loovig. Zeer zeker niet; maar daarom zijn alle werksta kingen ook niet goed te keuren. Alles hangt van omstandigheden af. Zijn de loonen laagdan „De loonen laag? Wanneer zijn de loouen laag?" Wanneer? Wel als een vlijtig arbeider, die zijn vak kent, met een gewoon huisgezin daarvan niet zoo kan levendat hij .en zijn vrouw zich zulk voedselkleeding en huisvesting kunnen verschaffen dat zij gezond blijven en een gezond kroost kunnen houden. „Maar als nu de werkverschaffer niet meer kan geven, wil hij de concurrentie volhouden?" Wel nu dan zal die werkverschaffer met zijn industrie moeten eindigen. „Maar dan zullen uwe arbeiders in het geheel geen loon krijgen?" Volkomen juist. Dan zullen zij naar eene andere industrie moeten omziendie wel voor goeden arbeid goed voedsel geeft; of wel zij zullen naar elders trekkenwaar de industrie niet bloeit door de laagte van het loon. Maar soms kan er een tijdelijke oorzaak zijn die den bloei der industrie vermindert en zal wel licht binnen weinige maanden de mogelijkheid be staan de loonen te verhoogen. In dat geval zal de arbeider verstandig doen met het verzoek om loons- verhooging te wachten tot die gunstige periode is ingetreden.

Volksblad | 1873 | | pagina 1