Hij zoekt het bij andere boerenzij willen geen hooger loon gevendan hij tot nu toe genoot. „Maar ik kan er niet van leven." „Dat kan ik niet helpen," zegt de boer; „ik kan anderen krijgendie voor dien prijsdien gij versmaadt, wel willen werken." Te vergeefs tracht de veldarbeider bij tienbij twintig, bij dertig boeren; overal hetzelfde ant woord. Ondertusscheu heeft mijn vriend de veld arbeider een week lang niets verdiend. Door zijn waar (zijn arbeid van één-, twee, ze ven dagen) op te houdenis zij nog meer dan bedorven geworden. Er schiet zelfs geen aas van overhij is zeven dagendie hem brood hadden kunnen leverentotaal kwijt. Daar komt nog meer bij. De eerste week heeft mijn vriend met zijn huisgezin door het maken van schuld geleefd. Die bron is spoedig opgedroogd. Het crediet voor een arbeider is zoo gering. De nijpende honger van hemzelvenmaar voor al vSn zijn huisgezinzal hem spoedig dwingen zijn besluit op te geven en binnen kort zien wij hem weer aan den arbeidwellicht voor minder loon, dan vroeger bij zijn vorigen boer, die hem eens een ldsje heeft willen geven. De werking van het aanbod is hierbij niet vrij. De arbeider moet zijn waar aanbieden. Dalen de prijzen van het artikel koffie, de koopman kan zijn koffie eenigen tijd terughoudentenzij hij erg krap zit. Een arbeider zit altijd krapomdat hij van zijn waar (zijn arbeid) zich en zijn huisgezin voe den moet. Wordt vervolgd.) Uit het Buitenland. De kweekschool voor onderwijzeressen te New-York waar jaarlijks 1000 tot 1200 meisjes onderwijs ontvan gen en die ieder lialf jaar aan New-York 100 bekwa me onderwijzeressen schenkt, is toch nauwelijks voldoende om aan de behoeften dier stad te voldoen. Opmerking verdient het, dat het onderwijs in de Latijnsche taal niet alleen verplichtend is voor alle leerlingen, maar bovendien, dat het grootendeels door jonge onderwijze ressen wordt verstrekt. Het onderwijs in de hoogere klassen is aan mannen opgedragen. Geheel het onder wijzend personeel bestaat uit een directeur, 4 mannen, 16 vrouwen, en dan nog een teekenmeester en een mu ziekonderwijzer. De onderwijzers geven IS, de onder wijzeressen 20 uren les per week. Aan de modelschool is een tuin voor kinderen verbonden. Voor apparaten bij het onderwijs in de natuurkunde gaf de inrichting het vorige jaar niet minder dan 3200 dollars uit. De spaarkassen in Pruisen nemen belangrijk toe. De statistiek wijst aan, dat de gezamenlijke inleg 156 mill, thaler in het jaar 1869 en 168 en 193 mill, in de twee volgende jaren gestegen is. In de districten A ros berg en Sleeswijk steeg zij alleen over de 25 mill. N ij v e r h e i d. De Engelsche stoomploegen worden door vastgeplaatste machines voortbewogen, terwijl de nieuwe Amerikaansche verbeterde Parvinsche stoomploeg door middel van eene locomotief werkt. De eenvoudige inrichting dezer ma chine zal het hij stoomploegen zoo licht voorkomende verzakken in lichten bodem verhinderen. Pred. Siemens heeft een kleine stoommachine vervaar digd die nieuw en geheel zonder gevaar zijn zal. Zij heeft cylinder, noch kruk, noch ventilator; maar, de ketel is het alleen bewegende deel (alzoo een soort drijf tol-machine;) de stoom gaat ook niet verloren, maar wordt gecondenseerd en weder verwerkt. De machine is voor 0,1 paardekracht berekend, dus nog niet één men- schenkracht. De stoom heeft slechts geringe spanning en het verbruik van brandstof is zeer gering. (Gas 2^ kub. voet per uur.) De Amerikaan Siiaw heeft verbeteringen in het sme den van ijzer aangebracht, waardoor het mogelijk is stuk ken ijzer van grooten omvang tot gloeihitte te brengen en wel in twee maal korteren tijd, als bij de thans ge bruikelijke manier noodig is. Shaw deelt de buis die uit de blaasbalg komt in twee armen en laat de lucht van twee tegenoverliggende zijden in het vuur stroomen. Door aangebrachte sehuiftoestellen kan de luchttoevoer geregeld worden en wordt de in de buis van de blaas balg gedrongene aschdoor een verschuifbare opening aan het toesteldat de beide armen vereenigt, verwijderd. Een verbeterde ijzer-smederij is onlangs door den werk tuigkundige A. Schneider te Langenschwalbachopge richt. Gezondheid. Onze woningen moeten op een drogen grond worden gebouwd. Wanneer de omstandigheden dit beletten moet de lage, drassige bodem «orden uitgegraven en aange vuld en opgehoogd met stoffen die geen vocht opslorpen. Zindelijkheid op de woningen is een voornaam ver- eischte voor de gezondheid der bewoners. Het houtwerk van deurenramen en vloeren moet dikwijls gewasschen het stof van behangsels verwijderd en de ramen openge zet worden. Allerlei. De rnensch in de courant. Als de mensch geboren wordt, is hij een welgeschapen zoon. Sterft hij in de eerste maanden van zijn aardsche loopbaan, dan heet bij de jongste onzer lievelingen. Ontloopt hij later zijn ou ders, dan luidt bet: de jongeling die verzocht wordt tot zijn bedroefde bloedverwanten terug te keerenzijnde alles geschikt. Zoekt hij een vrouw langs den meer en meer gebruikelijken weg, dan heet hij een jonkmensch van fatsoenlijke familie en een goed voorkomen. Heeft hij een portefeuille verlorendan is hij een braaf, behoeftig huisvader. Neemt hij ergens een nieuwe parapluie mede

Volksblad | 1873 | | pagina 2