zich te verdedigen of te rechtvaardigen Of is 't niet laag en gemeendat ze dag aan dag in huis hun bestaanhun onderhoud vinden en tegen hun ver trek laster en logen verspreiden? Die kwade trouw heeft verschillende oorzaken die weggenomen moeten worden en die tot de vol gende regels te brengen zijn 1°. Verhuur u niet te spjoedig j maar vraag en hoor hoe 'ter u zou kunnen bevallen en zie toe, dat zij aan wie gij vraagteerlijke lieden zijn die u niet met leugens afschepenniet te spoe dig want hebt gij u verhuurd dan moet gij uw tijd uitdienen wegblijven of tusschcn- tijds weggaan is in geen geval te verschoonen. 2°. Behartig in alle opzichten de belangen van lien die u huurden dan hebt gij recht van klagen en zelfs van eischendat ze ook uwe belangen zullen behartigendat kunt gij doen zonder brutaal te zijn of optespelen het is geen gunst die u verleend wordthet is een rechtdat gij hebt kom dan bedaard en ordelijk voor uwe belangen op als gij ook uwe plichten zijt nage komen. 3". Als u 'teen of ander niet bevaltvraag dan eerst dat t veranderd worde eer gij overhaast besluit heentegaan. Zoodoende zult gij of voor u zei ven of voor hen, die na u komen, den toe stand verbeterd hebben. 4°. Maak geen ruzie.- men vangt immers 'meer vlie gen met stroop dan met azijn en als gij recht van spreken hebt, behoeft gij niet zoo'n ge weld te maken maar kunt bedaard zeggen waar 'top staat. Behalve dat: wie boos wordt heeft ongelijk en als gij in uwe boosheid over 't een of ander uitvaartdraaft gij door en zegt vaak meer dan u lief is en meer dan gij kunt verantwoorden. Zijn die vier regels te lang om te onthouden, onthoudt er dan een en wel dezen: Doe uw plicht en vraag uw rechtmaar onthoud dien geheel en niet de laatste helft alleen. Nederland. In 1872 bracht de straatvuilnia te Devenlerop 3715,80 terwijl nog voor eene waarde van ƒ218,50 ten dienste van de gemeente zelve werd verbruikt. [N. Z. C.) Dit het Buitenland. VEREENIGINGEN VAN ARBEIDERSLOONEI», ENZ. Benige aanzienlijke planters in Suriname hebben het voornemen opgevat om voor hunne rekening 370 land bouwers en ook eenige ambachtslieden te laten overko men, ten einde op hunne plantages te arbeiden. De uerktijd is voor het veld op acht en voor de fabrieken op tien uren daags gesteldaan de veldarbeiders zal een halve akker en vrije woning kosteloos worden afgestaan en aan de fabriekarbeiders vrije woning; geneeskundige hulp zal allen gratis verstrekt wordeneven als het on derwijs voor kinderende emigrant zal zich voor vijf jaren moeten verbinden; men kan dan ook door vlijti- gen arbeid wel een verdienste van ƒ400 of ƒ500 be komen. Voor den fabriekarbeider is het loon op f l per dag gesteld; de landbouwers kunnen na de verstreken vijf jaren, wanneer zij zich in de koloniën willen vesti gen kosteloos gronden uit het landsdomein verkrijgen terwijl zij aanspraak hebben op een voorschot van ƒ300 tot ƒ500 uit de koloniale kas. (Ei.) De aanhoudende werkstakingen en eischen om loons- verhooging beginnen de werkgevers naar elders het oog te doen slaan. Een ondernemend mijnbezitter van Swan sea uit Zuid-lVales heeft zich naar China begeven, met het doel, om daar arbeiders te werven voor zijne mijnen. Gezondheid. Belangrijke waarschuwing. Over een bloedvergiftiging door een stalen pen wordt het volgende geschreven, dat wij ons haasten onder de oogen onzer lezers te brengenOn langs is een geval van bloedvergiftiging voorgekomen enkel door een stalen pen. Men dient dus voorzichtig daar mede om te gaan,juist omdat men niet licht aan gevaar zou denken. Een spoorwegbeambte stak zich bij onge luk onder 't schrijven met zijn pen in de hand; hij sloeg natuurlijk verder geen acht op den nietsbeduidenden prik, totdat na achttien uren de geheele arm verschrikkelijk opgezwollen was. De geneesheer, die dadelijk gehaald werd, bevestigde een door de stalen pen veroorzaakte bloed vergiftigingdie alleen door spoedig aangebrachte hulp voor den lijder niet gevaarlijk werd. Dit geval is niet het eerste van dien aard. Men zal dus wel doende schoolgaande kinderen, die zich tegenwoordig algemeen van stalen pennen bedienen, op het gevaarlijke van stalen pennen en het onvoorzichtig omgaan daarmede te wijzeninzonderheid daar de soms vreemdsoortige be- standdeelen van de inkt het gevaar nog doen toenemen. [Telegraaf Allerlei. Voordat het Islamismus in Indië doordrong, werden daar geen andere dan geweven kleedingstukken gedragen en bij den Hindoe is ook nu nog het dragen van met de naald vervaardigde kleederen een gruwel. Vandaar, dat zij het in de kunst van spinnen en weven zeer ver- gebracht hebben. Voor hunne fijne artikelen gebruiken zij dan ook niet onze grondstoffen van vlas, katoen of zijde, maar zij maken hunne garens van het fijnste gei tenhaar, en de draden van hunne weefsels zijn, wat licht heid en duurzaamheid betreftnog niet overtroffen. Op de eerste wereld-tentoonstelling te Londen was garen uit Indië, waarvan l pond 250 Engelsche mijlen lang was. De fijnste Indische weefsels worden in kokers van bam boes verzonden een koker van 18 duim lengte en 1 duim doorsnede bevat soms een stuk doek van 02 vierk. voe-

Volksblad | 1873 | | pagina 2