VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 26. 1 8 7 3. 28 Juni, GOEDE TROUW. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. GS-fermrWT Hftnmmre Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^(JsUlIwEn. ^IQlUHlCr.) Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post 0,80. J Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen ir. driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd Voor 1857 werd op de scholen zoo nu en dan wat uit de vaderlandsche geschiedenis verteld en na dat jaar werd er geregeld wekelijks over vader landsche geschiedenis gehandeld. Heel veel bleef er van dat onderwijs op de lagere school gewoon lijk niet zitten maar „de komst der Batavieren" waarmede telkens en telkens weer een begin werd gemaakt 't einde kwam zelden of nooit dat onthield men nog wel. Onder heel veel andere zaken vernam men dan ookdat de Batavieren een overgroot aantal goede eigenschappen haddeno. a. trouw aan 't gegeven woordeerlijkheid e. a.en nadat we een paar duizend jaar daarop hebben voortgezondigdbe roemt men zich nog altijd, vooral in verzen en bij feestelijke gelegenhedenop oud-Nederlandsche trouw en deugd alsof wij Nederlanders bepaald 't beste volkje warendat er op den aardbodem leeft. Op eene voorwaarde kunnen we genoegen ne men met die zelfverheffing n. 1. als daaraan gepaard gaat een nauwlettend toeziendat we alles doen wat eerlijkheid en trouw vorderen. In alle standen des levens kan men goede trouw bewijzenmaar in alle is ook de eisch even sterk en even verachtelijk is hijdie zich aan kwade trouw en oneerlijkheid schuldig maakt. Wie een schurk een braaf mensch noemt en een braaf mensch een schurk om daardoor zijn doel te bereiken en een post of een eerambt te verwerven is laaghartig en verachtelijkzoo goed als hij die buigt en kruipt en vleitzonder dat hij 't meentalleen om zijn voordeel te bevordereneven als hijdie een vroom gezicht zet en op zalvenden toon spreekt, maar in 't geheim den beest speelt en zijn vroomheid gebruikt als dekmantel en uithangbord tevens. Al die beoordeelingen en veroordeelingen worden ook bij herhaling gemaakt door hendie tot den dienstbaren stand behooren en deze vooraldie zulk een uitstekende gelegenheid hebbenbewijzen van goede trouw en eerlijkheid te gevenmaken zich maar altevaak aan kwade trouw schuldig. Of is 't niet oneerlijk en slechtdat meid of knecht zich verhuurt en na eenige dagensoms een paar dagen voor den tijd waarop zij of hij in dienst moest treden 't bericht zendt, dat ze van den dienst afzien? Of is 'tgeen kwade trouw, dat meid of knecht zich tegelijkertijd bij twee personen ver huurt en er dus altijd een van de twee bedriegen of teleurstellen moet? Of is 't niet schandelijk laag en slecht dat meid of knecht zich hier of daar verhuurt terwijl de heer of de vrouw waar ze die nen nog niet eens wetendat ze weg willen Geloof niet, dat ik meiden en knechts aan ban den wil leggen ik wil gaarne, dat ze vrijer zijn en desnoods hoogere eischen doen, van voeding, behandeling, uitspanning en loon dan wat ze vaak hebben, maar ik eisch ook als bij alles en bij al len goede trouw en eerlijkheid. De inrichting waaraan we verbonden zijnde personen die we dienende zaak die ons brood geeft, moet ons boven alles gaan. Kunnen we dat nietwillen we dat niet goedvindendan moeten we ons aan zulk eene zaak of aan zulk een per soon niet verbinden. Bedenken we vooraf wat we doen willen en nemen we geen betrekking aan, dan met het doel die naar eisch te vervullen. En doet dat de meid of knecht, die heer of vrouw belastertzonder dat deze er bij zijnom

Volksblad | 1873 | | pagina 1