VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 25. 18 7 3. 21 Juni. LANDVERHUIZING. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iedeTen Zaterdag. <31 -fTsimvfTiarT HJmminn! Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^JIsUIIUErt. ^tUlUHltra Dienstaanvragen worden geplaatste 10 Cents. Franco per post 0,80. J C©Ut Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen ir. driemaaudelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. De eenige beweegredendie in onze dagen tot landverhuizing aanzetis de zuchtom zijn bestaan te verbeteren of platwegmeer geld te verdienen rijk te wordenfortuin te maken. Als een tooverslag werkte liet berichtdat men in Californië in Nieuvv-Zuidwales (Australië) en aan de Kaap de Goede Hoop, goud had gevonden. Bij duizenden trokken de laudverhuizers daarheen en de meesten zagen zich bitter teleurgesteldtoen zij zagenhoe men of geen goud kon graven bij gebrek aan hulpmiddelenof door dat zoovele an deren hun voor warenof dat er wel goud was maar geen brood. Honderden hebben gebrek ge leden en hun goud gegeven voor eene bete broods tot zoolang, dat hun van hun zuur verworven schat nauwelijks zooveel overbleef, dat ze hun vaderland weder konden bereiken. Niet beter ging het in de diamantvelden maar hoeveel berich ten er ook overkwamende groote menigte geloof de maar altijddat de landverhuizer naar een soort van Luilekkerland ging. De Duitschcrs, die bij geheele zwermen naar Neder land komen, dat land waar men het naar zij zeggen niet kan uithouden van den stank van vischwaar de domme slaperige Hollanders niet anders doen dan met een slaapmuts op, een lange pijp rooken de vaderlandslievende Duitscher dan die zoo min achtend op ons land neerzietgelooft veelal ook dat het geld in Holland op straat ligt. „Het rij ke Holland" ligt hem in dén mond bestorven maar van al de honderden, die in ons land schatrijk zijn geworden en waarvan er in elke stad wel te vinden zijnis er geen eendie 't anders werd dan door volharding, spaarzaamheid en over- groote werkzaamheid. We mogen lachen als ze vragen: „Wat is des Duitschers vaderland?" en antwoorden„overal waar geld gemunt wordt maar we mogen hun den rijkdomde welvaart niet misgunnenwaarvoor hun geen arbeid of opoffering te groot was. Mocht slechts het land, dat hun ge legenheid gaf, dien welvaart te verwerven, min der door hen bespot worden Maar ter zake. Die in New-York of Philadel phia ismoet werken zoo goed als die te Kloetinge of te Baarland is. De eenige kans van welslagen die daar meer isdan hier is weldat de meer dere geschiktheid daar eerder gewaardeerd wordt dan hieralthans meer kans heeft van gewaardeerd te worden. De stand, die in de groote steden van Ameri ka en Australië 't meeste kans van welslagen heeft is die van geneesheer, dagbladschrijver en school meester en die van ambachtsman, de laatste dient dan echter niet tot de sukkels te behooren; want de personendie hem gebruiken zullenvorderen soms heel wat bijzonders en de lui daar hij in den regel mee te doen heeftzijn behoorlijk uitgeslapen. Maar de geneesheer en de dagbladschrijver en de schoolmeesterdie hier flink op de hoogte is komt ook hier wel vooruit, die niet flink op de hoogte is, kan daar óok gebrek lijden. Iets anders is het met hendie zonder veel by- zonders geleerd te hebbenmet de kracht van hunne handen aan den kost moeten komen en deze vin den in de landbouwende streken van Noord-Amerika volop goed betaald werk. Daartoe heeft zich in Nederland eene commissie gevormd en uit ons ge geven inlichtingen en door ons ingewonnen infor- matien, is deze vereeniging wel te vertrouwen. Ging men vroeger en gaat men nog vaak met benauwdewrakke schependie hun laatste reis doen en of verongelukken of met pestzieken of uit- gehongerden aankomende Rotterdamsche commis sie zorgt voor goede schepen en goed eten en goede verzorging. Bij aankomst op den vreemden bodem staan reeds agenten gereeddie de landverhuizers overbrengen naar de plaats waar werk te vinden isdaar kan men licht een baas vindendie ijverig werk goed betaalt en mits men gezond zij en geen last heb-

Volksblad | 1873 | | pagina 1