BIJVOEGSEL behoorende bij het Volksblad van Zaterdag 14 Juni 1873. Verslag van de handelingen der Vereeniging voor Volksbelangen te Goes, over het jaar 1872—73. De vereeniging telde 26 werkende, 36 gewone leden en 1 eerelid. Het bestuur bestond uit de navolgende werkende le den: Mr. J. G. de Witt Hamer, President, Mr. J. II. de Laat de Kanter, Vice-President, Mr. C. de Witt Hamer, Jr., Secretaris, J. M. Kakebeeke, Penningm. Comité voor de Volksleeszaal. Ook dit jaar is de leeszaal weder tweemaal 's weeks van November tot April voor liet publiek opengesteld. Terstond kwam een vrij groot aantal bezoekers op, waarvan echter de groote meerderheid bestond uit jon gens van 1214 jaar, die aangelokt door de voorhan den plaatwerken en geïllustreerde tijdschriften de Za terdag en Dinsdag-avonden als vermakelijke bijeenkom sten gingen beschouwenen door hun luidruchtig ge drag de bereiking van het doel der leeszaal geheel on mogelijk maakten: lang trachtten de leden der commissie, de voor eene leeszaal onontbeerlijke rust en stilte te doen bewaren, maar toen in het laatst van December het bezoek per avond klom (ot ver in de veertig jon gens bleek het nemen van een krachtigen maatregel onmisbaarvandaar dat in de eerste dagen van Ja nuari bekend werd gemaakt, dat voortaan niemand meer zou worden toegelatenzoo hij niet den leeftijd van 18 jaren had bereikt. Het onmiddelijk gevolg van dezen maatregel was dat het aantal bezoekers van ruim veertig per avond, daal de tot tien en daar beneden. Uit de gehoudene presentielijst blijkt dan ook, dat tot Januari de leeszaal gedurende 15 avonden door 510 personen is bezocht, terwijl er van Januari tot April gedurende 20 avonden slechts 103 zijn geweest. Die 103 bezoeken werden gebracht door 22 personen, ter wijl de evengenoemde 510 bezoeken gebracht waren door 126 verschillende personen. Ruim 100 jongens zijn dus door de bepaling van 18 jarigen leeftijd geweerd. Hoe betrekkelijk gering het aantal van 22 ook moge zijn, heeft de commissie geen berouw van den genomen maat regel; het bleek toch dat zij, die nu de leeszaal be zochten werkelijk kwamen met het doel om te lezen en hoezeer het der commissie leed deed, dat door het vaststellen van een' bepaalden leeftijd, enkelen zullen geweerd worden, die reeds nu nut van de inrichting hadden kunnen hebben, gelooft zij toch dat zonder in een stelsel van onhoudbare willekeur te vervallen geen maatregel een even practisch gevolg zou gehad hebben. De voorhanden lectuur werd door de periodiek ver schijnende tijdschriften vermeerderd. Door het afschaffen van het „Nieuws van den Dag" en „Kunst en Industrie," die geen van beiden in den smaak, of misschien beter uitgedrukt boven de bevat ting der lezers bleken te zijnhield het comité dit jaar eenig geld over, waarvoor het volgend jaar eenige boekwerken zullen worden aangeschaft. Comité voor de Volkszangschool. Als naar gewoonte werden de oefeningen des Zondags gehouden in het lo caal boven de Korenbeurs. In het getal leden kwam dit jaar geen belangrijke verandering: de eenige veran dering werd veroorzaakt door vertrek naar elders. Aan het eind van het jaar deden zich eenige jonge menschen op, die lust hadden tot de vereeniging toe- tetreden; deze hebben getracht eenige vorderingen te maken, waardoor zij nu eerlang aan de gewone oefe ningen zullen kunnen deelnemen. Het getal zal dan ongeveer 25 bedragen. Comité voor de Volksvoorlezingen. Het comité werd dit jaar door meerdere bereidwilligheid van personen die eene lezing op zich nameninstaat gesteld ook meer dere lezingen te houden dan het vorige jaar. Het aantal heeft zes bedragen. De le lezing werd bezocht door 157 entree betal. pers. „2e 131 „3e 122 „4e 115 5e 151 77 De 6 lezingen werden dus door 753 personen bezocht, dat is iedere lezing gemiddeld door 125 personen. De onderwerpen besproken in deze lezingen, welke allen op Zondag-avond en'tegen het gewone entree van 2 cent werden gehoudenwaren 1. Indrukken van eene reis naar Rusland. 2. Twee merkwaardige menschen. 3. Wat Pieter Kromgans zooal dacht. 4. Herinneringen aan eene reis naar Engeland. 5. John Howard en de gevangenis. 6. De walvischvangst. 7. Over droomen. 8. Voorheen en thans. 9. De telegraaf. 10. De zuurstof. 11. Arbeid der fabriekskinderen. Opmerking verdient dat twee lezers van elders de bereidwilligheid hebben gehad eene lezing op zich te nemen, en wel: de heeren Kuiler en Coenraad Pie- tersen, uit Middelburg. Comité tot verspreiding van Geschriften. Dit comité

Volksblad | 1873 | | pagina 5