De derde beweegreden waardoor velen er toe gebracht worden hun vaderland te verlatenis de zucht om „zijn fortuin te beproeven„zijn lot te verbeterenkortom pogingen te doen om elders gelukkiger en rijker te zijndan men thuis was. Dit streven is allezins geoorloofd en voordeelig zoowel voor den landverhuizer als voor het land, dat hij verlaat. Reeds de zucht om zijn geluk '"elders te gaan beproeven geeft een zekere veer kracht, die niet anders dan gunstig op de omge ving kan werken. Bovendien is het geen nadeel, dat menschen, die ontevreden zijn met hun lot, het land verlaten, te minder, daar de plaatsen, die zij openlieten door anderen kunnen worden ingenomen en er dus eene opschuiving plaats heeft waarbij de meesten voordeel hebben. De door tegenspoed of ontevredenheid verzwakte krachten verlaten het land en geven aan de over- blijvenden ruimte en gelegenheid zich te ontwik kelen. Nu valt het niet te ontkennen, dat vele kapita len tevens het land verlaten en dat vele krachtige bruikbare menschen vertrekken en zwakken en hulpbehoevenden achter blijventerwijl bijv. het aantal kinderen beneden 14 jaar minstens eener bevolking uitmaakt, vormen deze nog geen van het aantal landverhuizerszoodat er inderdaad naar evenredigheid meer werkkrachten aan het land wor den onttrokken. Maar de voordeelen aan de landverhuizing ver bonden zijn veel grooler dan de nadeelen en deze laatste zullen bijna geheel wegvallen zoodra de Staat of cene particuliere Vereeuiging zich met de landverhuizing bemoeit en hulp en voorlichting verleent. De werkzaamheid van den Staat of van die Vereeniging zou: 1° eene gelegenheid moeten openstellenwaardoor de landverhuizers goed en goedkoop werden overgevoerd en deze alle zekerheid hadden voor goede behandeling, voeding, enz. 2° middelen in het leven moeten roepenwaardoor de landverhuizer in den vreemde aangekomen dadelijk hulp vond en voortgeholpen werd naar eene plaatswaar hij nuttig werkzaam kon zijn zonder gevaar te loopen van door onbekendheid met de taal of met het landbedrogenver armd en ellendig in den vreemde te moeten rondzwerven. 3° alle deze zaken zoodanig moeten regelen dat er bepaaldelijk op gewerkt werd, dat die personen vertrokkeneensdeels wier vertrek aan het land het minst schade aanbracht, en die anderdeels het meest kans hadden in den vreemde 't best te slagen. Wordt vervolgd). Nederland. Op 15 en 16 Juni zal te Utrecht het eerste Coöpe ratieve Congres voor Nederland gehouden worden. Dit is een gevolg van de bemoeiingen van het Algemeen Ne- derlandsch Werkliedenverbond. De circulaire ons dienaan gaande toegezonden, bevat punten ter bespreking van 14 verschillende vereenigingen. Algemeen schijnt men midde len te zoeken om liet Coöperatieve stelsel uittebreiden eensdeels door kassen van alle winkelvereenigingen in een te laten vloeien ter vermeerdering van het credietan derdeels door het doen van aankoopen in eens voor alle winkelvereenigingen ten einde meer in 't groot en dus ook goedkooper te kunnen inkoopen. Belangrijk is ook het voorstel van Tilburg, om een Bureau vau Informatie voor do goedkoope aankoop van goede waren en dat van Zutphen om eene opgaaf van kantoren voor den aankoop j van best weitenmeel of bloem no. 1. Eindelijk zal men handelen over onderlinge spaarbanken en de laatste zit ting wijden aan de bespreking van Coöperatieve Voorschot- Banken of Crediet-Vereenigingen van Schultze-Delitiscli. De directie van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat de ingekomen inschrijvingen het tot stand komen der Amerikaansche vaart volkomen waarborgen. Amsterdam zal dus ook eerlang zijne „brug over den Oceaan" leggen. [Werkmansvr) De Utrechtsche afdeeling van het Schoolverbond heeft onder de maatregelen tot bereiking van haar doel den volgenden opgenomen: aan meisjes die getrouw de school bezoeken, zal, van wege de afdeeling, onderwijs in het gebruik der naaimachine en later eene naaimachine ten geschenke worden gegeven. Jongens, die door getrouw schoolbezoek uitmunten worden door de afd. in de ge legenheid gesteld de burger dag- en avondschool te be zoeken. 1Ferkmansvr.) De groote ijzeren spoorwegbrug over de Maaste Gen nep, werd dezer dagen beproefd en goedgekeurd door eene commissie van regeeringswege. Werkmansvr Uit het Buitenland. De Perzische Sehachdie, gelijk men weet, eene reis door Europa wenscht te doenheeft eenigen tijd te St. Petersburg vertoefd. Vervolgens heeft hij zich over Ko ningsbergen naar Berlijn begeven. Met groot prachts- vertoon is bij in Duitschlands hoofdstad ontvangen. Wirlcmansvr) Te Brussel is eene volksgaarkeuken geopendonder den naam van Société coöperatieve alimentaire des ate liers réunis. De zalen zijn uiterst eenvoudig, doch netjes ingericht. Het tarief is vastgesteld als volgteen liter soep of bouil lon of eene schaal groenten 10 Centimeneene portie brood liter soep of een kop koffie 5 Centimen; eene portie vleeseh of visch 20 Centimenliter bier 7 Centimen. De Indépendance roemt zeer de inrichting, de uitmun tende hoedanigheid der spijzen, de flinke portiënhet blad zegt dat de arbeidersklasse in deze nette en ruime inrichting een gezondovervloedig en goedkoop voedsel kan verkrijgen. Werkmansvrj Burgerlijke Stand Stad Boes. Van 6 13 Juni, 1873. Ondertrouwd» Geene. Gehuwd. Den 12, Nicolsas Mclieste, 24 j., jm., met Neeltje van Veen24 j., jd. Geboren. Den 4, Johannes Cornelia en Ida Maria Petronclla, tweeling z. en d. van Johannes Marinus Pilaar en Henriette Bern- hardina Braspot. Den 6, Hugo, z. v. Jan Gerard de Witt Ha mer en Johanna Geerardina Xakebeeke. Catharina, d. v. Lconar-

Volksblad | 1873 | | pagina 2