VOLKSBLAD. VEKEENIGING VOOIl VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 24. 18 7 3. 14 Juni. LANDVERHUIZING. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. <3Hf~nnr1i>rl Uftinmore Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar /*Ü.5Ü. c. D i l tt tl t.tl U ill lil rib Dienstaanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. 1 Qgjjt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelljksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd icorden. Bij dit nommer behoort een Bijvoegsel, bevattende het Verslag van de handelingen der- Vereeni- ging voor Volksbelangen te Goesover het jaar 187373. In landen waar de bevolking volkomen tevre den is en vrijheid en voorspoed heerschenkomt geen landverhuizing voor. Zoo een deel der be volking dus het land verlaat, moet er een reden zijn die eene besehuldiging of eene klacht inhoudt. Ontevredenen wispelturigen misdadigers mogen in alle tijden het land verlaten hebbende eigent- lijke landverhuizing in Europa begint met den Arnerikaanschen vrijheidsoorlog (1775.) Het arme Ierland, waar de grond niet genoeg opbrengt om de bewoners te voedenleverde het meeste land verhuizers en daarop volgt zeker Duitschland en bepaaldelijk de landen van het Zuiden. Weldra nam de zucht tot landverhuizing toe: de Engel- schen trokken naar CanadaWest-IndiëAustralië Nieuw-Zeelandde Eranschen naar Algiers. In de meeste landen ontbrak het echter nog aan wet telijke bepalingen aangaande landverhuizing en toch mag men vorderendat de regeering niet alleen maatregelen neme, om toezicht te houden op de landverhuizing, maar ook, dat zij gelden en mid delen beschikbaar stelle, om de landverhuizing gemakkelijk en doeltreffend te maken. Immers zoolang de emigranten nog op den vaderlandschen bodem verwijlenzijn zij aan de bescherming van den staat toevertrouwd en zoo ze in grooten ge tale gaanis het omdat de toestand van den staat hen daartoe noodzaakt, zoodat althans eenige hulp hun moeielijk kan ontzegd worden. De beweegredenen tot landverhuizing zijn drie erlei zucht naar godsdienstvrijheid., behoefte aan maatschappelijke en politieke vrijheidstriven naar verbetering van zijn toestand, of: godsdienst, vrij heid, geld. Het eerste is in den laatsten tijd bijna niet meer voorgekomen. De tocht der Mormonen naar het Zoutmeer kan als zoodanig bezwaarlijk in aanmer king komen, ook heeft dit slechts gedurende zeer kor ten tijd geduurd. Wel zijn scharen Mennonieten uit West-Pruisen naar 'tZuiden van Rusland getogen, waar hun ujeer vrijheid wachtte maar langzamerhand komen deze in hun oude vaderland terug. Dit zelfde had plaats met de Philipponen in Oost-Pruisendie hun land verlieten om de vrije uitoefening van hun oud-Russische kerkleer te hebben. Dat vele Joden uit- Polen vertrokken is minder aan gods dienstige dan bepaaldelijk aan maatschappelijke en geldelijke (finantieele) redenen toe te schrijven. Merkwaardig zijn in dit opzicht de Chineezen, die toch hun land verlaten ofschoon er volgens de leer van Buddha een vloek ligt op hendie in vreem de aarde begraven liggen. Hoewel nu hun gods dienst 'tdus verbiedt, veranderen ze toch van land, maar verdienen aan de andere zijde van den groo ten Oceaan geld genoeg om hunne lijken terug te laten voeren en in hun vaderland te begraven. Dat echter de onverdraagzaamheid der heer- schende klassen de Joden in grooten getale uit West-Rusland en Rumenië verdreef, bewijst, dat landverhuizing uit godsdienstige redenenook op groote schaal, in de 19e eeuw nog mogelijk is. Evenmin kan men bewerendat staatkundige betrekkingen de landverhuizing in de hand werken. In de meeste staten van Europa is men sinds meer dan vijf-en-twintig jaar tamelijk tevreden met de regeering en slechts zeer enkele gevallen doen zich voorwaarbij de staatkunde in het spel was. Na den oorlog in de Krim bijv. verlieten de Tataren het Schiereiland gelijk later de Tscherkes- sen Kaukasië verlieten en zich in Turkije neerzet ten. Zoo hebben ook Polen, Eranschen en Denen hun land verlatenmaar met geen ander doel dan om eenmaal overwinnend terug te keeren. Iets an ders is het met de stichting van Czechische Kolo niën in Ruslandhoewel de zucht om godsdien stige aanhangers te krijgen, daaraan niet vreemd is gebleven.

Volksblad | 1873 | | pagina 1