zoodat toch allé iridrlikdie er misschien door te maken zijn zou, allengs geheel en al verloren gaat. Maar 't-staat toch zoo flink, zoo manlijk. Ja juist,» dat meèiïdèt» we vroeger, en daardoor hebben we dat aanwensel gekregen. En wie het ons hooren doen, de jongerenineerfen ook dat het manlijk staat eh wennen het zich ook aan. Zoo bederven we elkander. De ware beschaving is niet ruw, niet for'sch, niet plat: de ware beschaving is zacht, teeder, echt vrouwelijk. Dan alleen kan een ruw woord, een vloek zooal niet gerechtvaardigd dan toch verontschuldigd worden, wan neer ze ons wordt afgeperst als het ware door heilige verontwaardiging of innig diep medelijdenzoodat er van gezegd worden kan, wat Sterne in zijn Tristram Shandy zegt van een vloek van oom Tobias, in een plotselinge opwelling van deernis zijne lippen ontsnapt. „De beschuldigende Engel, die dit misbruik van Gods naam in de hemelsche gerechtszaal aanbracht, bloosde toen hij het opgaf; en de opteekenende En gel, liet terwijl hij het opschreef, een traan op het woord vallenen wischte het voor altijd uit." Zoo ge dan vloeken wiltdoet het dan als oom To bias door medelijden met anderer smart. Dr. d. V. Nederland. Naar men verzekert, heeft de Koning bij zijn bezoek te Groningen aan den vader van Generaal ICohlek deze eene som van f 200 's jaars toegekend. Aan het Faderlandvtordt nog medegedeelddat Z. M. als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, om twee zonen van den Generaal op zijne kosten een militaire opvoeding te geven. In het paleis voor Volksvlijt te Arasterdam is thans, volgens het Hbl., een automaat tentoongesteld, die op duidelijke wijze Eransch spreekt, met aangename uitdruk king eenige maten van eene bekende opera-aria zingt, en bovendien een flink schaakspeler is. De sigarenmakers te Luik hebben den arbeid gestaakt, omdat de fabrikanten vrouwelijke werklieden op hunne fabrieken hadden aangesteld. De mannen achtten dit scha delijk voor hunüe belangen en bovendien zedebedervend. Een Nederlartdsch architect, de hr. Cuypers uit Am sterdam is door den Bisschop van Mains benoemd tot het ontwerpen en liet voeren der opperste leiding van alle kerkelijke bouwplannen van het geheele Bisdom. Voorts js hem opgedragen de volledige herstelling van den Mainzer Dom. Uit het Buitenland. De president der Eransche republiek, die sedert den afstand van Napoleon aan het hoofd der zaken stond, heeft'zijn ontslag als zoodanig genomen en is vervangen door den Maarschalk Mac-Mahon, een der Generaals van het Fransche leger, wiens naam in den oorlog met Duitschland groote ruchtbaarheid heeft verkregen. Het is onbegrijpelijk met hoeveel onverschilligheid de Eran- schefi deze verandering hebben aangezien. De cholera, die gedurende den geheelen winter in een deel' van Oostenrijk en Hongarije is blijven he,er- schen, breidt zich hier en daar uit. Met het welslagen der tentoonstelling stkat deze epidemie in 't nauwste verband en van regeeringswegè worden krachtige maat regelen genomen om de ziekte binnen de engst mogelijke grenzen te beperken. (N. v. d. D.J N ij v e r h e i d. liet volgende recept, om in weefsel katoen te ontdek ken, dat vele jaren een familiegeheim uitmaakte, wordt ter plaatsing in de Huisvrouw gezonden; volgens den inzender moet het onfeilbaar wezen: „Men knippe van het weefsel een lapje af, wassche het' in zeepwater en spoele in koud water de zeep er uit; alsdan hange men het, gedroogd zijnde, 1 1[ mihitfut in' voor 10 ets. gezuiverd zwavelzuur, in iedere apotheek verkrijgbaar, drooge tusschen vloeipapier de kleverige vochtigheid zacht af en late het vervolgens in de lucht droogen; alsdan zal men zien, dat de katoendraden weggebeten en de linnendraden als geraamten overgebleven zijn. Dit mid del is onfeilbaar." Gezondheid. In He Huisvrouto zegt Dr. Sasse, sprekende over de zwarte kandij (Boerhaafsche klontjes,) dat bruine kandij verre de voorkeur verdient. De zeer gezochte zwarte wordt niet meer aangevoerd; men dat zijn zekere be driegers maakt nu de witte suiker zwart door zwartsel of, als men 't bijzonder mooi wil makenmet kopergroeneen vergif. Men waclite zich dus voor de zwarte en gebruike voor borstaandoeningen donker bruine klontjes. Allerlei. Factotum voor haiukoerJcers. De Amerikanen hebben onlangs een werktuig uitgevonden, welks invoering ook bij ons niet op zich zal laten wachten. Het bestaat uit twee deelen, welker armen van tanden voorzien zijnwaar door zij naar behoefte op verschillende wijze met elkander in verbinding kunnen gebracht worden. Dit werktuig kan de meeste gereedschappen vervangen en als hamer, breekbeitelschroefijzertangEngelsche sleutel voor moerschroeven van allerlei grootte, enz. gebruikt worden. Bovendien zijn de armen van het werktuig in de maat van verschillende landen ingedeeld, en vervangen alzoo ook den duimstok. Het werktuig is zeer handelbaar, van geringen omvang en zal binnen niet langen tijd in ieder huisgezin te vinden zijn. Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 30 Mei 6 Juni 1873. Ondertrouwd. Geenc. Gehuwd. Geene. Geboren. Den 3, Sara, d. v. Engel Does en Helena Elisabeth. Reynhout. Den 4, Johanna* d. v. Xornelis Scheffer en Maatje van Bnysse. Philippus, z. v. Pbilippus Visser en Cornelia Adriana

Volksblad | 1873 | | pagina 2