VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN ÏE GOES. No. 14. 1 8 7 3. 5 April, HET KIND ALS ARBEIDER. VIERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. H mnmsre Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per JaaryO.öO. cj xt j! U tl l. ,i Uil!Jliti,) Dienstaanvragen worden geplaatst ft 10 Cents Franco per post 0,80. a i 0ent Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaaudelijksche u 1 Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel bevattende het Verslag van de Coöperatieve Voorsehotvereeniging en Spaarbank te Goes, van 4 Feb. 1872 5 Feb. 1873. „Aan Zijne Majesteit den Koning! Geveu de ondergeteekenden met verschuldigden eerbied het volgende te kennen: Onder de belangrijke vraagstukkenwier oplossing tot heden in Nederland nog gemist wordt, behoort dat der regeling van den arbeid van kinderen. Al moge ook dit vraagstuk hier te lande niet dien omvang bereikt hebben, tot welke het in andere lan den is geraakt, waar de groote industrie, meer dan hier de overheerscliende tak van volksbedrijf is, het mag toch niet miskend worden, dat, mede in ons Vaderland, bedoelde arbeid zeer vaak en dagelijks meer bedreigd wordt. Tot bewijs dezer bewering kan, o. a., dienen het rap port over het onderwijs der kinderen, die in of voor fabrieken arbeiden, onlangs uitgebracht door eene Com missie uit het Hoofd-Bestnnr van het Nederlandsch School verbond benoemd. In dit rapportnaar ons oordeelvan meer practischen aard dan het verslag der bekende Staats-Commissievinden wij op blz. 22 en 23 de volgende regelen: «Uit de schets, die wij gaven, blijkt: 1 dat het bezigen van kinderen tot fabriekarbeid in Nederland volstrekt niet van zoo geringe beteekenis is als sommigen meenen 2°. dat deze arbeid niet zelden een volstrekt belet- tr sel voor het bezoek der lagere school opleverten na- genoeg overal het schoolbezoek tot een minimum beperkt, //geheel onvoldoende, om een kind de elementaire ken- nis te verschuilen, die als grondslag voor de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling onmisbaar is //3°. dat die arbeid meestal te langdurig en te afmat - tend is, dan dat de kinderen, door het bezoeken der avondschoolkunnen vergoeden hetgeen hun door verzuim van de dagschoolwordt onthouden 4°. dat dus a fortiori de avondschool voor die kin- deren geene of slechts hoogst onvoldoende resultaten kan opleveren hetgeen trouwens door de ervaring ruimschoots bevestigd wordt 5°. dat bij fabriekanten en werkgevers, behoudens loffelijke uitzonderingenweinig opgewektheid bestaat om de ontwikkeling hunner jeugdige arbeiders te be- vorderen 6". dat velen hunner den arbeid van kinderen boven dien van volwassenen verkiezenalleen omdat hij goed- //kooper, niet, omdat hij onmisbaar is; v7°. dat de toepassing van vele nuttige uitvindin- gen wordt teruggehoudenomdat zuiver mechanisch //arbeidsvermogen meer geld kost, dan mensehelijk ar- heidsvermogen, geleverd door kinderen; 8°. dat, door de verschillende omstandigheden, welke wij in dit rapport aanvoerdende arbeideren vooral het kindhoe langer hoe meer uit het huis naar de //fabriek of de werkplaats wordt gebracht, terwijl in de toekomst eer vermeerdering dan vermindering van dat maatschappelijk euvel te wachten schijnt." Mag het een hoogst treurig feit genoemd wordendat, gelijk uit genoemd verslag overtuigend blijkt, de boven matige arbeid, die van het kind, soms op zeer jeugdi gen leeftijd, wordt gevergd, den knaap of het meisje belet, om die verstandelijke ontwikkeling te verkrijgen, welke hem of haar in staat kan stellen, als volwassen arbeider of arbeidster, of als huisvrouw, in den moeie- lijken strijd des levens, waardig op te treden, niet min der bedroevend is 'tdat uit het maatschappelijk euvel waarop ook wij de vrijheid nemen, bij dit verzoekschrift te wijzen, voor den arbeider der toekomst, behalve in- tellectuëele, ook lichamelijke en zedelijke ondermijning kan voortvloeien.

Volksblad | 1873 | | pagina 1