VOLKSBLA VEBEENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 6. 1 8 73. 8 Februari. VRAGEN IS VRIJ. VIERDE Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. De prijs per Jaar ƒ0,50. Franco per post n 0,80. Te voldoen in driemaaiidelijksche termijnen. JAARGANG. Clf~ntrrWI "351 nmtimrn GewoneDienstaajibicdingcii en o !'- IHIt. (Jl U lil lil U'i Dienstaanvragen worden geplaatst a 3 0 Cents A 1 fjgjjt Advertentiën tegen 5 Cents par regel. Groote Letters en Afbeeldingen naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd ivorden. Ik las dezer dagen dat de Minister van Einan- tiën in Engelandieder oogenblik lastig gevallen wordt door deputation van allerlei menscben, die allen om de afschaffing van eene of andere belas ting komen vragen. Een Einantie Minister heeft nooit een gemaklijk baantje, al was bet alleen omdat hij het maar zeel- weinigen naar den zin kan makenmaar als men hem met zulke vragen komt plagendan is het waarlijk om er dol van te worden. Belastingen zijn nu eenmaal een last en ieder is geneigd alle lasten van zich aftewerpen. Maar ieder is er ook op uitom vooral dien last weggenomen te ziendie hem het meest drukt en daar nu de toestanden en menschen zeer ver schillend zijn is het gemaklijk te begrijpendat ten slotte van den Minister niet meer of minder wordt gevraagddan dat alle belastingen afgeschaft worden. Hoe natuurlijk het verlangen daarnaar ook zijn moge, men vergete niet, dat een Minister geene andere belastingen beft, dan die door de wet zijn bepaalddat hij niet willekeurig daarin verande ring brengen kan en dat, zoo hij eens aan alle aanvragen van dien aard kon en mogt voldoen, hij spoedig buiten staat zoude zijn de zaken aan den gang te houden. Het is zeker niemand kwalijk te nemen als hij van eiken last zoekt ontslagen te wordenmaar er zijn lasten waaraan wij ons niet onttrekken kunnen en het vragen om die wegtenemen is reeds bewijs, dat men weinig beseft, hoe de bur ger, die gaarne gerust en veilig in zijn land wo nen wilook de verplichtingen dient te vervullen die tegenover dat voorrecht hem zijn opgelegd. Niemand durft dit ontkennen. De vragers heb ben evenwel nog een ander uitvlucht en zeggen „wij hebben er niets tegen eene billijke schat ting te gevenals men ons maar niet treft aan onze gevoeligste zijde." En welke is die? De een zegt„neem elke belasting weg die mijn bezit drukt," de ander: „leg geene lasten op mijn werk of bedrijf." De gevoeligste zijde die ieder heeft is die, waar hem het bevel treft om te gevenonverschillig onder welken naam of tot welk doel. Maar er zijn toch lasten die gelijkmatig druk ken die billijk worden geheven Als men die maar in de plaats stelde van die min aangenamedan zou men beter tevreden zijn. Ochhet is hier als in andere zakenlaat men den meest billijkenden minstdrukkenden last uit denken de menigte der bezwaarden zal daarom niet kleiner zijn. Daarom heb ik medelijden met dien Minister, die al die vragers en klagers ontvangen moet en die berekenen kandat als hij al eens den een of ander genoegen geeft en diens last verligt, de an der hem zal hard vallen omdat hij nu zooveel zwaar der is belast geworden. Maar ik heb ook medelijden met die vragers, die het onmogelijke willen, die alleen maar aan zichzelven denken en die ten naastenhij gelijk staan met den mandie zijne vrouw geen geld voor de huishouding gaf en toch wilde dat zij die prompt in orde zou houden. Het vragen staat vrij, zegt men wel eens, maar

Volksblad | 1873 | | pagina 1