„zooveel ik kan aan medewerkendie zalwat men hem daarom bespotte, niet nalaten te doen wat hij kan om dat te kunnen blijven zeggen. Wedijveren wij dan om zelve vooruit te komen en wedijveren wij tevens om aan 't geluk van an deren medetewerken 1 En welke nietsbeteekenende en ongemeende wenschen er tegen nieuwjaar worden uitgesproken we weten zeker datals we dat doende wensch niet ydel zal zijn en zeker vervuld zal worden waarmede wij een nieuwen jaarkring binnen tre dende elkander begroeten Een gelukkig, een rijkgezegend Nieuwjaar! Nederland. De afdeeling Middelburg der „"Vereen iging ter be vordering van Fabriek- en Haiulwerksnijverheid" heeft besloten tot het uitschrijven van een wedstrijd tusscken handswerkslieden in verschillende vakken, waartoe zijn gekozen timmerlieden, smeden, koperslagers, boekbinders, kleedermakers, schoenmakers, schilders en sigarenmakers. Hiervoor zullen door de afdeeling geldelijke premiën en getuigschriften worden uitgeloofdterwijl van de in gezonden voorwerpen later een tentoonstelling zal wor den gehouden. Uit het Buitenland. Groot-Brittannië. Een deputatie der koninklijk geografi sche maatschappij te Londen en van andere aldaar geves tigde wetenschappelijke vereenigingen heeft zich j.l. Zondag namiddag tot de ministers Göschkn en Löwe begeven, om aan de regeering te verzoeken dat zij de voorgenomen nieu we Noordpool-expeditiewelke in Mei a.s. zal aanvangen, moge ondersteunen. De minister van financiën antwoordde, dat zoodra het plan zal zijn onderzocht, hij aan de deputatie eene mededeeling hierover zal doen. Purvn. Ct. Te Weenen is eene nieuwe onderneming op het touw gezet. Een handelaar in naaimachines heeft namelijk een aantal kamers elegant ingericht. In elk dezer vindt men eene naaimachine, die door eene stoommachine wordt in beweging gebracht, en verder al wat noodig is om te knip pen enz. Die kamers kan men per uur, per dag of per week huren. Deze onderneming schijnt veel bijval te vinden. Een burger van Mainz heeft een bestuurbaar luchtschip uitgevonden; Vrijdag werd te Brunn de eerste proeve genomen die tot ieders verbazing gelukte; op de Wee- lier tentoonstelling zal ieder dit wonder kunnen aan schouwen. Op kosten van de Engelsche regeeringde admirali teit en de Britsche maatschappij van wetenschappen zal eerstdaags het oorlogschip the Challenger in zee steken, met het doel om op de meest uitgebreide schaal waarnemingen te doentot 't bepalen van de diep ten des Oceaans, van den vorm en de gesteldheid des zeebodems, van de temperatuur des zeewaters op ver schillende diepten en van de kracht en richting der stroo men, en tot 't opsporen van schepselen, die in de groot ste diepten leven. Minstens drie jaren zal de reis moe ten duren, 't Schip zalzooveel doenlijkalle zeeën bezoeken van oost tot west, van noord tot zuid; van de Noordzee tot de Japansche zee en de Golf van Me xico; van Nieuw Zeeland tot de Beliring-straat. Uit rui me beurs is de Challenger op den gewichtigen weten- schappelijken arbeid ingericht. Onophoudelijkals weer en wind 't veroorlovenzal zij den bodem der zee af- dreggeu wtór ze dien maar bereiken kan. Zij zal schelpen en haar bewoners, modder, zand, steenen en planten uit de diepte te voorschijn halen. Bovendien zal zij ook voor andere takken van wetenschap zooveel mo gelijk nieuwe gegevens trachten te verzamelen. Daartoe heeft zij niet enkel natuurkundigen, maar ook schei kundigen, sterrckundigenteekenaars en pbotografen aan boord allen vrijwilligers: want 'l beoogde werk eischt te veel geduld en volharding, dan dat men zich op be zoldigde diensten zou kunnen verlaten. De Challen ger zal werkelijk een kleine wereld op zichzelf zijn. Men verwacht dan ook voor de wetenschap de schoonste uitkomsten. Zwitserland. De Groote Raad van Bern heeft 20,000 Franken toegestaan ter ondersteuning van handwerkslieden, die de aanstaande wereldtentoonstelling te Weenen wen schen te bezoeken. Reeds boden zich 180 sollicitan ten aan. Werkmansvr.) Rusland. Op de beurs te Petersburg is eene aan zienlijke som bijeengebracht om Russische werklieden in staat te stellen de aanstaande tentoonstelling te Weenen te bezoeken. Het paardevleescb schijnt te Brussel bijzonder in trek te zijn. Reeds zijn vele winkels in de stad en in de voorsteden geopend die een overgrooten toeloop en klan- disie hebben, en waar men alleen vleeseh van de beste boedanigheid verkoopt tegen 47 cent het Nederlandsch pond of kilogram. Het laat zich aanzien dat aldaar paardevleeseh een geducht mededinger van het gewone rundvleesch worden zal. Indisch Nieuws. De laatste "mailberichten bevestigen het reeds vroe ger door den telegraaf overgebracht bericht dat het op roer in de Nederlandsche bezittingen te Deli gedempt en de expeditie geëindigd is; de hoofden der oproerlingen hebben hunne onderwerping aangeboden. Een corres pondent schrijft omtrent de wijze waarop door die on- rustigen wordt gestredenhet volgendeDe vijand had op 30 passen voor de benting te Lamargo touwen gespannen, zoodat, toen onze troepen stormden de voorsten over liet touw struikelden en met de borstarmen of buik in randjoes vielen die er vóór aangelegd waren. Ook hadden de Battaks springlansen gemaakt, trapte men op een over den weg gespannen touw, dan sprong de lansen trof den ongelukkige, die liet touw had geraakt, aan het hoofd of in de borst. Onze troepen hebben

Volksblad | 1872 | | pagina 2