VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 52. 1 8 7 2. 28 December. OUDEJAAR - NIEUWE JAAR. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Gft-fanwdM't Unm-muru Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar ƒ0,50. ^JpcUiUlrn. ^ptjïïllïïlfïj Dienstaanvragen worden geplaatst h 10 Cents. Franco per post n 0,80. J Geilt Advertentiën tegen 5 Cents pel' regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. Be Advertentiën moeten Vrijdag vóór 12 uur bij den Uitgever bezorgd worden. No. 52 van 't Volksblad, dat is No. 52 van de weken van 1872 nog weinig dagen en 't oude jaar is voorbij. De koopman brengt zijne boeken in orde en maakt zijne rekening op hij rekent na, hoeveel hij voor of achteruit is gegaan. Zouden wij dat ook niet behooren te doen Of we koophandel drijven of niet we dienen op oudejaarsavond ook de balans optemaken en te zien of we voor of achteruit gegaan zijnin de achting onzer medeburgers, in de opvoeding onzer kinde ren in onze eigen kennis en bekwaamheidin onze geldelijke aangelegenhedenen zeker blijft er dan wel een oogenblikje over onnnategaan waar om we achteruit zijn gegaanof wel waarom niet meer vooruit! We willen gaarne allen vooruit schoone ge legenheid dat tegen 1873 te beproeven, door alles te veranderenwat onzen vooruitgang in den weg heeft gestaan. En bij het nieuwejaar treden we vol ijver in 't velden streven er naar onze medeburgers voor- uittekomen. Concurrentie dat is 't wachtwoord van den tijd. Zoeke ieder zijnen buurman de loef aftesteken en 't zal hem en zijn buurman er te beter omgaan. Wij loopen allen naar een doel: 'tgeluk; we willen allen vooruit Welnu, als ieder voor zich alle krachten daartoe inspant, zoekt door kennis en bekwaamheid [niet door schurkerij en slinksche streken) er eerder te zijn, dan zijn buurman, dan zal deze er weldra ook naar streven en is deze er dan soms toch eer der dan wij, dan zullen wij er zeker toch eerder zijndan we er zouden geweest zijnindien we niet hadden gezocht den ander voorbijtehalen. En is 'toudejaar, dan verzamelen zich vrienden en bloedverwanten om den gezelligen haard en dan is alles rozegeur en maneschijn alles even lief. Bloedverwantenbroeders en kinderen komen uit verwijderde streken om dien laatsten avond des jaars gezamentlijk doortebrengen. Dan is er geen wolkje aan de lucht, dan is men vreedzaam en vriendschappelijk bij elkander, dan ïs 't alsof geen haat of wrok ooit diezelfde harten bezielen konde. O, blijve die oudejaarsavond in waarheid ge vierd, u een beeld, dat u bijblijft voor alle vol gende levensjaren. Dezelfde liefdetoegenegenheid en voorkomend heid die men dan toonttoone men alle volgende dagen. Weet en geloof en erken hetdat men ge lukkig is naarmate men anderen gelukkig zoekt te makendat men zichzelven leert helpen naarmate men zoekt anderen te helpen. Moge de boozelaaghartige mensch zich ver heugen als hij ziet hoe hij anderen in hunne plan nen en ondernemingen heeft tegengewerkt, moge dit zelfs bij velen onder schoone vormen verde digd wordenwe hebben medelijden met die el lendige wezens, die hun macht en invloed mis bruiken en zich doen kennen als den naam van mensch onwaardig. Streven wij er naar ons ge willig anderen ten dienste te stellen en 't zal er ons te beter om gaan. Wie eenmaal gevoeld heeft, wat het beteekent in waarheid te kunnen zeggen: „Ik haat niemandIk begeer niemands kwaad „Ik wensehdat allen gelukkig worden en wil er

Volksblad | 1872 | | pagina 1