het verbond toegetreden te zijn en de grootste winkels in reusachtige letters voor de winkelramen bekend maken, dat de eigenaars zijn: Lid van de Early Closing Association. Maar winkelier C durft niet; want, als hij het doet en D nietdan zal men 's avonds naar D gaan, als zijn winkel (die van C) gesloten is. GoedMaar als de onderhoorigen hun belang ver staan en elkander gelijk het vooral in dezen past, helpendan zal een bediende of knecht zich wel dra liever bij E verhurendie lid is en dus om 7 uur sluit, dau bij D bij wien hijtot laat in den avondbezig moet blijven. Alles hangt tot wel slagen der onderneming van onderlinge welwillend heid af, en als allen goedvinden elkaar te ver staan zal er weinig bezwaar wezen. Daartoe zijn geen geschriftenvoorlezingen of agenten noodig. Ieder voor zich begrijpt zeer goed dat 't zóó beter isdan 't nu is. Zoo ieder voor zich zijn patroon en allen wet wie zij in aanraking komen verzoeken tot de vereeniging toetetreden zal er weldra veel gewonnen zijn. Ieder voor zich kan daaraan een steentje toevoegenniet de win keliers ambachtslieden (patroons) en fabrikanten alleenmaar ook en vooral in de eerste plaats par ticulieren. Deze toch moeten 't de patroons gemak kelijk en mogelijk makenen waar menigeen ban den met geld besteedt voor personen in de verstverwijderde streken der aarde, daar zal bij toch ook wel een geringe verandering zijner ge woonten willen beproeven voor het welzijnde op voeding en ontwikkeling van een groot deel zijner landgenooten. Maandelijks kon er in een der organen van den werkenden stand eene lijst van de nieuwe le den (patroons etc.) worden opgenomen. Vooral ook meiden en knechts dienen het hun ne daaraan toetebrengen en kunnen deze uit den aard der zaak al niet den gehëelen avond voor zichzelve hebbenze kunnen toeh zooveel mogelijk een deel van den avond meer voor zich besteden. Zedelijkheid en ontwikkeling zullen er zeker bij winnen en het komt mij voor, dat de rust den werkman opgewekter en welwillender zal maken en daardoor de verhouding tot den werkgever aan genamer doen worden. Nederland. Door een aantal ingezetenen van Nijmegen is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal daarbij aandringende op het sloopen der vestingwerken van Nijmegen, opdat daardoor voor de inwoners de ge legenheid worde geo-pend tot bet bonwen van woninge», fabrieken en magazijnen, waaraan dringende behoefte bestaat. Het paleis van wijlen Z. M. Willem II te Til burg is voor afbraak verkocht. Met I Juni a. s. zal te Amsterdam het beursuur worden vervroegdde beurs zal dan aanvangen te half twee in plaats van drie ureen te half vier finaal geslo ten worden. Door den aanhoudenden regen heeft het winterkoren in de provincie Utrecht zeer veel geleden; echter is op sommige plaatsen van den hoogen waterstand nut te verwachtendewijl van het zeer groot aantal veldmui, zen," dat groote verwoesting op de akkers aanrichte- het meerendeel verdronken is. Uit het Buitenland. Bicitschland. De National-Zeilung wees dezer dagen op de toeneming van het getal socialistische organen. Het blad telt er niet minder dan zeventien opdie alle in Duitsckland verschijnen en als organen of van de typo grafen, hoedenmakers, sigarenmakers, goud- en zilver werkers en andere vakkenbf van bijzondere partijen alle het socialisme prediken. „Vele dezer bladen" zegt de National terecht - „hebben een groot aantal inteekena- ren en we moeten niet vergeten, dat die bladen meeren- deels elk afzonderlijk een zeer groot getal gezamenlijke lezers hebben, voor wie het houden van een blad voor zich alleen te groote kosten zou zijn. Vestigt men zij ne aandacht hierop, dan gevoelt men dat deze aangele genheid de sociale kwestie andere middelen behoeft om te worden geregeld, dan haar inet stilzwijgen voorbij te gaan." (Werhnansvr.) Burgerlijke Stand Stad Goes. Van 13 20 December 1872. Ondertrouwd. Den 17, Corueli9 Tuynmau, 21 j., jm., met Cor nelia Johanna de Winter, 22 j., jd. Gehuwd. Den 19, Pieter Spruyt, 22 j., jm., met Huberta An- tboinetta Olivierse, 24 j., jd. Geboren. Den 16, AntoDius Cornelis Josephus, z. v. Cornelis Geers en Johanna Heynen. Marie Catherine Elize Alida, d. v. Pieter Abraham Kommers en Maria Catharina Louis. Den 18, Magda- lena, d. v. Pieter van Zweden en Adriana Kooman. Overleden. Geene. Burgerlijke Stand Stad Middelburg. Van 12 19 December 1872. Ondertrouwd. Geene. Gehuwd. Den 18, Johannes Jacobus de Wolff, 32 j.^ jm., met Cornelia Wilhelmina Dikkenberg, 25 j-, jd. Dankeris Peeman, 26 j., jm., met Cornelia van Oirschot, 27 j., jd. Geboren. Den 14, Cornelis, z. v. P. Roosendaal en J. Gillisse. Abraham, z. v. P. Geelhoed en J. Herreborit. Wilhelmina Pie- ternella, d. v. L. Alewijnse en A. Buys. Den 15, Machiel Wil helmus Marinas, z. v. L. Voets en T. P. J. Castenmiller. Den .-16, Gelida Trijntje, d. v. J. L. Wapstra en M. G. de Bruyn. Den 17j Jacoba Elisabeth, d. v. I. Lakkee en J. Kervinlc. Overleden. Den 13, Dirk Broer, 27 j., jm. Den 14, Mar tina Joziasse, 45 j., geh. met M. Kabboord. Joseph Johannes, 2 j., z. v. B. J. Akkerman en J. M. Bakker. Den 16, Pioter Abraham, 11 d., z. v. W. Hillebregt en N. J. Struikman. Den

Volksblad | 1872 | | pagina 2