VOLKSBLAD. VEREENIGING VOOR VOLKSBELANGEN TE GOES. No. 51. 1 8 7 2. 21 December. RUST 1VA DEN ARBEID. DERDE JAARGANG. Dit blad verschijnt iederen Zaterdag. Cal-fannrTiJvt ^nmmnre Gewone Dienstaanbiedingen en De prijs per Jaar/0,50. ^FOlUim. Diens taanvragen worden geplaatst a 10 Cents. Franco per post n 0,80. 1 Geilt Advertentiën tegen 5 Cents per regel. Te voldoen in driemaandelijksche Groote Letters en Afbeeldingen termijnen. naar plaatsruimte. De Advertentiën moeten Vrijdag vóór 13 uur bij den Uitgever bezorgd worden. II. We hebben met belangstelling kennis genomen van het plan der commissie tot stichting van een Anti-Zondagsarbeid-Verbond en herhalen alleen den wensch dat men zich ten taak stelle te verkrijgen 1°. dat alle arbeid zooveel mogelijk Ij1) eindige des avonds ten 7 ure. 3°. dat er des Zondags zooveel mogelijk in 't geheel niet gewerkt worde. Naar het ons voorkomt, is een en ander nuttig en noodig. Er worden allerlei pogingen aangewend om den werkenden stand te ontwikkelen en te beschaven en gaarne geven we toe, dat die pogingen niet alle vruchteloos zijnmaar zeker zullen ze slechts een zeer klein gedeelte van het voorgestelde doel doen bereiken zoolang men niet hoofdzakelijk werkt op dat gedeelte der bevolkingdat nog geheel be werkt en verwerkt kan worden: op de kinderen. De toekomst behoort aan de kinderen en wil men dat het lot van den werkman verbeterd worde, dat zich voor hem een betere toekomst openedan moet er in de eerste plaats aan de opvoeding meer zorg besteed worden. Wel hebben de vereenigin- gen tot wering van schoolverzuimen de afdee- lingen van het schoolverbond pogingen aangewend om het schoolgaan te bevorderenmaar de school- opvoeding kan niets gevenzoolang de huiselij ke opvoeding, die niet in de hand werkt. Daartoe ontbreekt de tijd. Zijdie de school verlaten hebbenkunnen des avonds gewoonlijk niets meer uitvoerenzich even Dit „zooveel mogelijk" ziet op fabrieken (gasfabrieken o. a,) waarin men door moei werken. min zelf, als met elkander bezighouden en dus niets meer doentot hun eigen ontwikkeling. De man en vader komt 's avonds laat van zijn werk en haast zich na een oogenblik rustzijn avond eten te gebruiken en naar bed te gaan. Geen ge zellig samenzijn met vrouw en kinderen is moge lijk en de enkele vrije Zondagendie hun ten deel vallen, worden allicht in losbandigheid en brood dronkenheid doorgebracht zoo'n enkele dag „dat men eens vrij is." Daarom zou ik rust na den arbeid wenschen. Men zegge niet: „wat valt er op zoo'n enkelen vrijen Zondag al voor en wat zou dat geven als er zooveel vrije tijd was." Ik zwijg van onver beterlijke gastenmaar ik houd het er voordat menigeen door er gelegenheid toe te hebbenthuis zit en smaak krijgt in het huiselijk leven. Hij zal zich met vrouw en kinderen kunnen bezighouden en zich niet een enkelen vrijen dag gevoelen als een wezen, dat even zijn kooi ontvlucht is. Maar er zijn bezwaren. Zeker. Mijnheer A en mevrouw B zouden het verschrikkelijk vindendat de winkels reeds om 7 uur (desnoods Zaterdags reeds om 5 uur) ge sloten waren. Hoe lastig! Zeker lastig, maar is 't niet nog veel ergerdat patroon en bedienden eerst over een oogenblik vrijen tijd kunnen be schikken als de klok 10, soms 11 uur slaat? En zou dat nu zoo lastig zijnals men er een maal aan gewoon is? Zou men zich daarnaar niet kunnen voegen ter wille van eene goede zaak Ik ben er zeker vandat velen zullen toetreden en er zich wel bij zullen bevindengelijk dat in Engeland het geval iswaar winkeliers en patroons zoowel als particulieren er eene eer in stellen tot

Volksblad | 1872 | | pagina 1