staan, op 15 plaatsen werden nieuwe opgericht; onder (W.g laafatp vinrlpn. we Colijnsplaat. F. SANDj lezingen werd gegeven te N. Pe- bericht dat hij van 20 en wel voor 10 a 20 bezoekers, dit jaar ruim voorziennet 18 lezingen voor gemiddeld 100 zijne begunstigers belj Bij de lezingen was 't grootst aantal te Leidenge middeld 1200, dan volgt Amsterdam met 500 h 800. Yerder noemen wij uit Zeeland: Colijnsplaat 3 samenkomsten met gem. 40 h 50 bezoekers. Ellewoutsd. 8 50 Goes 3 66 Middelburg 4 volksconcerten 3 lezingen. Yan Hoedekensk. en Zierikz. was geen verslag ingekomen. De Sociale Kioestie werd op 9 plaatsen opzettelijk be handeld. Op 11 plaatsen werden volksconcerten gegeven, op andere kunstbeschouwing en beide zeer druk bezocht; de laatstgenoemde o. a. te Arnhem met 1400 h 1500 bezoekers. Op enkele plaatsen hielpen de rederijkerskamers, ter wijl ook op andere wijze, voor leerzaam onderhoud en gepaste uitspanning werd gezorgd. Op enkele plaatsen werd na afloop der lezing aan de bezoekers gelegenheid gegeven liet gehoorde te bespre ken, terwijl te Hoorn een vraagbus in de zaal stond, waarvan de bezoekers ijverig gebruik maakten om over sommige onderwerpen nadere inlichtingen te bekomen. Ook aan de feestviering op 1 April namen tal van vereenigingen deel. Te Rotterdam werd voor eenige dagen eene vergade ring gehouden, saamgeroepen door de keeren J. F. Schuld geneesheer te Meerkerken anderenter be raadslaging over de meest geschikte middelen tot be strijding van het misbruik van sterken drank en de noodlottige gevolgen van dronkenschap. Eenparig was men van oordeel dat algemeene strafbepalingen tegen openbare dronkenschap gewenscht waren. Er werd dan ook besloten tot het stichten eener vereeniging, voors hands met het uitsluitend doel om dergelijke strafbepa lingen te verkrijgen. Zij zal diensvolgens den naam dra gen van: „Yereeniging tot het verkrijgen van wettelijke bepalingen tegen openbare dronkenschap." Yelen der aan wezigen traden terstond als leden toe. De vraag: in welke verhouding de nieuwe Yereeniging zou staan te genover de Ned. Yereeniging tot afschaffing van sterken drank, werd in dezen zin beantwoord, dat beide Yer- eenigingen zeer goed nevens elkander konden bestaan en elk in haar kring tot bevordering van het goede doel medewerken. Werhnansvr.) Wij hebben in een vroeger nommer in 't hoofdartikel reeds medegedeeld hoo wij over deze zaak denken. VEREENIGINGEN VAN ARBEIDERS, LOONEN ENZ. De voddenrapers te Parijs hebben eene coöperatieve vereeniging opgericht. Alles, wat zij vinden, gaat in de massa, en van de opbrengst krijgt ieder evenveel. Tot dusverre moet alles goed gaan, en doet ieder zijn best voor den grooten hoop te zorgen. Maar ook onder de voddenrapers zijn luiaards. (Werhnansvr.) Uit het Buitenland. In Munchen duurt het onderzoek naar de zwendelban- ken voort. Weder zijn eenige personen gevangen geno men onder beschuldiging van bedrog. Ongeregeldheden, 't vernielen van telegraphen, het be- rooven van diligences en spoortreinen blijven in het onge lukkige Spanje aan de orde van den dag. De Mikado van Japan opende den spoorweg tusschen Yokohama en Yeddo op den 13den Nov. Er heerschte veel geestdrift onder de bevolking. Landbouw en Nijverheid. Uit OverijselDrenthe enz. deelt men mede, dat de mindere stand aldaar eene nieuwe industrie is begonnen, namelijk het verzamelen v<5or in den herfst van het zaad der elzenboomen, dat 's winters gemakkelijk gedroogd en 's voorjaars op afgelegen hoeken, langs akkers, wegen, slooten en voetpaden wordt gezaaid, waardoor de hout cultuur in die streken niet weinig bevorderd en zoodoende het belang der landlieden in de hand gewerkt wordt. Werkmansvr.) Het door Mouson in den handel gebrachte krijt voor kleedermakers, om op laken te teekenendat eenigszins vetachtig op het gevoel is, niet afgeeft en door borste len weder gemakkelijk kan verwijderd wordenbestaat uit zeer zuivere pijpaarde, die met ultramarijn, oker of dergelijke stoffen gekleurd is. Door de Engelsehe firma Coop en Bradbrook te Lon den is eene machinale inrichting uitgevonden, om aan de ruggen van boeken, zonder het gebruik van lijm, iedere willekeurige ronding te geven. Zoo als men weet gaat deze bewerking altijd nog met een hamer. Met deze machine wordt veel gelijkmatiger en sneller ge werkt; al naar gelang der groote kunnen daarmede 200 tot 500 boeken in het uur gerond worden; voor zeer lijvige boekdeelen wordt de inrichting eenigszins gewij zigd. De machine wordt met de hand, of door stoom bewogen. Yoor eenigszins uitgebreide boekbinderijen is deze vinding van groote waarde. Een industrieel maakt in de Times een eenvoudig middel bekend, om 50 pet. te besparen op het ver bruik van den steenkool. Het is voldoende, zegt hij, stukken krijt in den vuurhaard te leggen. Dit krijt, door den steenkool verhit, verspreidt zeer veel warmte, zonder eenige hinderlijke of nadeelige gevolgen. Allerlei. De Huisvrouw geeft het volgende middel aan de hand om bloemknopjes te bewaren, zoodat zij in den winter bloeienMen knippe de meest ontwikkelde knopjes met de schaar af, men late er een steel aan van minstens 3 centimeter. De afgesneden einden verzegele men dadelijk zorgvuldig met gewone lakdrukke de knopjes een wei nig in, wikkele ze elk afzonderlijk in een zeer schoon en droog stuk papier. Op deze wijze kan men ze een jaar lang bewaren. Wil men ze in den winter of in eenig ander jaargetijde laten bloeien, dan snijde men des

Volksblad | 1872 | | pagina 2